Ankastrede kablomu yenilemek istiyorum

Hayırlı sabahlar. Resimde görülen 4 numaralı port benim. TurkNet çalışanı arkadaş sağolsun kablolarımı ve portumu göstermişti. Şimdi dikkatli bakınca sanki uçları oksitlenmiş gibi duruyor. Ve her ne hikmetse o iki kabloyla biraz uğraşınca hızım 10 mps lik artış-azalış gösteriyor. Sizce ne yapmalıyım? Böyle kalsın mı yoksa usta çağıriyim o mu halletsin?

İsterseniz bir elektrikçi çağırın kablo uçlarında düzeltme yapılabilir gibi duruyor.

1 Beğeni

Peki ben yapamaz mıyım onu? Yani çok teknik beceri isteyen bir şey mi?

Yapabilirsiniz TT tarafından gelen uçları bulabilir iseniz kendi kablolarınız ile onları reglet e girmeden boncuk klemens ile bağlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Bu konnektör bağlantısı için ekstra bir alete ihtiyaç var mı? Pense vb gibi

Bakır kabloları elinizle kesemezsiniz diye düşünüyorum :smile:

1 Beğeni

Peki bu yak1 ile olan bağlantı mı daha iyi olur yoksa regletiden bağlanmak mı?

TT ekibini çagirsak eve bize tt nin kablosunu regletten cikarip kendi kablomuza bağlarmiki?

Merhaba @fb1907, arkadaşlarım size konu hakkında fikirlerini ve yapmanız gereken işlemleri anlatmışlar. İsterseniz yapabilirseniz siz müdahale edin. Eğer hiç yapamam daha çok bozarım derseniz bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Kablo oksitlendiyse hız kaybı, kopma vb sorunlar yaşayabilirsiniz :frowning:

1 Beğeni

O problem değil bişey uydurur getirtiriz onlari da gelince yaparlarmi :joy::joy:

Sen işi uydurur getiririm diyorsan zaten gelince yaparlar hem de kendi konnektörü ile. Bir şey kaybetmezler. Önemli olan onları ankastreye getirmek :face_with_hand_over_mouth:

Arkadaşlar az önce detaylı bir inceleme yaptım. Yak1 benim takmam çok zor çünkü dışarıdan binaya gelen kablolar birbirine çok sıkışık, yanlışlıkla başkasının kablosuna zarar vermek istemiyorum. O reglit(port) ten benim evimin kablosuna gelirken arada ek kullanmışlar, yani port-kablo-benim evimin kablosu. Aradaki eki kaldırmak istiyorum. Ev kablosuna tek ek takıp onu da porta takınca olur demi?

Merhaba

Kablo uçları soymadan takılması gerekiyor, soyulmuş öyle takılmış böyle oksitlene bilir.

1 Beğeni

İnternette maket bıçağının arkasıyla takanlar var, bu işe yarar mı yoksa onun özel aleti ile mi takmak zorundayız?

dikkatli yaparsan maket bıçağı da olur kabloyu soymadan portun üstüne getirip iyice sıkıştır

1 Beğeni

Kabloyu soymadan reglet aralığına koy ince düz tornavidayla kablonun üstüne bastır içindeki ince demir kendi soyuyor.

2 Beğeni

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Eğer cesaret edebilirse yapacağım. Hayırlı Cumalar.

1 Beğeni