Altyapının desteklediği hız kadar almak

Merhabalar,
Bütün sitelerde sisteme geçilmiş olarak “Maksimum 81 Mbps’e kadar” yazısını görmekteyim.
Bende 100 mbps paketine geçtim biraz sapma payı olur 85’e kadar gelir diye düşündüm gerçekten 81’i hiç görmedim hep 80.50-80.70 civarlarında takılıyor. Acaba bu şans mı yoksa bir kısıtlama var mı? Tutturmaları çok ilginç değil mi?

Modem arayüzündeki hat değerlerinizi paylaşabilir misiniz?

1 Beğeni

Kilide takılmış olabilir belki hatta sınır olmuyor çünkü.

1 Beğeni

81 link alıyordur modem, hız testlerinde o civarda çıkması çok iyi genelde daha düşük görünür.
Ayrıca bir de bit/byte farkı var yani hız testi 80Mbit gösterirken bir dosya indirme programı 10MB /saniye gösterebilir

2 Beğeni

Snr değerin 11 gayet iyi bir değer max 88 alabilirsin şuanda daha fazla hız istersen snr değerini 6 ya kadar düşürebilirsin fakat kopma sorunu yaşarsın.

1 Beğeni

Biliyorum da 88’e yakın 85 felan gelir diye düşünmüştüm tamda tutturmaları 80,5 gibi olması şaşırttı merakımdan açtım konuyu kısıtlama vb bir şey olabilir mi diye

SNR Gürültü Marjı olarak çevirilmiştir.

Evet şimdi farkettim :smiley: . Sabit 10.9 snr gözüküyorsa her zaman; hattınız, modeminiz, ankastre yada bölgenizdeki dolap bağlantı stabilitesini sağlamak için sınırlıyor olabilir. Onun dışında bağlantınız iyi. Önceki mesajı da siliyorum hatalı bakmışım.

1 Beğeni

Allah başka bi dert vermesin dostum. adamlar 81 demişler ve de tutturmuşlar. dua et de daha düşüğünü vermiyorlar. :joy:

2 Beğeni

:rofl: Bugün yeni bir şey farkettim VAE’ye geçtiğimden beri 23’ün altına inmemişti pingim bugün 18 oldu her şey çok ilginç bir tek ben mi anlayamadım bu değişkenliği

Hattınızın maksimum desteklediği hız 120Mbps. DSLAM kilidine takılmışsınız. Ben de altyapım 150Mbps desteklediği halde 88Mbps hız alıyordum. Buna istinaden Türk Telekom Genel Müdürlüğü ile iletişime geçtim ve hattımdaki DSLAM kilidini kaldırttım. Download değerim 100Mbps şu an fakat 8Mbps olan Upload hızım 4Mbps’e düştü. Türk Telekom tarafından hız profili tanımlanınca, sistem otomatik olarak Upload değerini eski hızlara döndürüyormuş. Sistemsel bir sıkıntı olduğunu beyan etti DH’deki TürkNet Destek yetkilisi.

Konu ile alakalı OİM üzerinde hâlâ kayıtım mevcut. 8Mbpslik Upload hızı için Türk Telekom ile iletişim halindeymiş arkadaşlar. Tabii bu bana pek inandırıcı gelmedi zira DSLAM kilidi problemimi bile Türk Telekom Genel Müdürlüğü ile bizzat çözmüştüm. Bakalım ne gibi bir sonuç çıkacak, bekliyorum.

Özet: Eldeki Upload hızınızdan olmak istemiyorsanız hiç kurcalamayın. :slight_smile:

3 Beğeni

Hiç kurcalamam siz bunu dedikten sonra kolay gelsin :slight_smile:

1 Beğeni

Tanımlamayı tekrar 88e aldırıp 100e çıkarttırın, TurkNet tarafında çözülmesi lazım.
İkinci adresim Millenicom’da iken ve henüz telefon destekleri gerçekten varken telefonda bu yöntemi denediğimizde, 3-4 denemeden birinde düzeliyordu. Tabii sonra telefonları kimse açmamaya başladı, ben de aboneliğimi sonlandırdım. TürkNet’e taşıyacaktım ama malum, abone sayısı onlara da fazla geldiği için destek hizmeti yetersiz kalıyor. Ne zaman ki hızlanacaklar, bütün adreslerimde söz TürkNet’e geçeceğim :))

2 Beğeni

Siz de 88mbir dslam kilidindesiniz. TürkNet e bir arıza kaydı açın, 88 DSLAM limitine takıldım, tarafıma VDSL2_100M_8M profilinin tanımlamasını yapınız diye, eğer ki okursalar talebi (bundan çok şüpheliyim) belki tanımlamayı düzeltirler :slight_smile:
Bunu milleni yapabiliyor TT altyapısında, demek ki TN’te de aynı yetki var.

1 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam. OİM’deki mevcut talebime geri dönüş yapabilirse şayet arkakadaşlar, dediğiniz gibi bir işlem uygulatayım ben. Çok teşekkürler tekrar. :slight_smile:

1 Beğeni

Aktardım OİM üzerinden inşallah uploadda sorun olmaz.

sanmıyorum, olmaması lazım. 100m_8m profilleri mevcuttu daha önce.

OİM’den gelen cevap işlem yapamadıkları yönünde isterseniz TT’ye iletip kontrol ettirebiliriz ama internet kesintisi yaşabilirsiniz falan dedi. Hiç uğraşamıyacağım.

Gene iyisin reklamlara çıktın :rofl:

1 Beğeni