Altyapı geldi ama internetim gitti

Durum güncellemesi: Son gelen bilgide şuan hâlâ YAPA altyapısında olduğumu, TurkNet saha ekipleri gelip bağlantıyı yapınca tamamen VAE’ye geçeceğimi ve VAE altyapısında tanımlamanın VDSL şeklinde yapıldığı söylendi. Forumda okuduklarımda genelde önce ADSL sonra VDSL tanımlama yapılmıştı ama destekten böyle bir bilgi gelince modem siparişini verdim. Keenetic Extra DSL aldım. İnşallah geçiş sorunsuz olurda modem elimde kalmaz.

1 Beğeni

Durum güncellemesi: Kimse cevaplamıyor yazdıklarımı ama olsun :slight_smile: (Zorunda da değiller zaten, şaka yapıyorum). Sabah desteğe ekiplerin gelmesine neden gerek olduğunu sordum. Bağlantım halihazırda yapılmış zaten. Ankastre yok. Direk üzerinden geliyor. VDSL modemim daha gelmediği için ADSL sinyal vermelerini istedim ve şuanda 5.5 Mbps olsada bir internetim var. Kullanabiliyorum. Özellikle sormama rağmen hâlâ ekipler gelecek dışında birşey demiyorlar. Ne yapılacağı hakkında bilgi vermiyorlar. Bugün sadece ek olarak, geldiklerinde kesinlikle altyapı değişikliği olduğunu belirtin dediler. Gelişmeleri ekleyeceğim. En azından benzer problem yaşayanlar azda olsa fikir sahibi olur süreç hakkında.
Ekleme: Ekiplerin bayramda çalışıp çalışmadığını sordum. Çalışıyor dediler.

1 Beğeni

Durum güncellemesi: Ekiplerin gelmesine gerek kalmadı, hız testini ve dsl sinyal değerlerini atınca sorun kalmadığını söylediler süreç sonlandırıldı. Hızım 6.5 Mbps tanımlı 5.5 Mbps alıyorum, şuan daha üstünü veremeyeceklerini söylediler, 16 Mbps istedim ama verirsek kopmalar olur dedi, VDSL modem alınca daha üst hızlara yükseltebilirlermiş. Modemimin gelmesini bekliyorum. Gelince inşallah güzel hızlar kullanırım.

1 Beğeni

Herkes, her kullanıcı yüksek hızları hak ediyor. :rocket:
İnşallah düzelir.
ADSL değerlerini görebilir miyiz?

2 Beğeni

Değerlerim bu şekilde şuan.

resim_2021-07-18_170518
Buda TurkNet tarafından gelen bilgi.

Bu değerler de ADSL olarak sunulan hız ve max hız anormal bir durum. Hizmetiniz de bir problem gözükmüyor, VDSL’e atandığınız zaman büyük ihtimal bir sorun olmaz.

1 Beğeni

İnşallah. Geçiş yapılınca güncel değerleri eklerim konuya.

2 Beğeni

Modemim geldi, VDSL sinyali verildi. Hat değerlerim bu şekilde.

Ekstra bir ayar yapmadım daha. İlk kurulumu yaptım, WiFi adını vs. ayarladım, margin değeri falan ellemedim yani.
Sizce nasıl? Yorumlarsanız çok sevinirim.

Değerler güzel. SNR değeri yüksek kullanımdan dolayı zayıflamaya düşmüş, normal. Keyifli kullanımlar dilerim :rocket:

1 Beğeni

Akşamdan bu yana download hızı değişmiş, tanımlı paketin 88 Mbps olduğunu söyledi müşteri hizmetleri aradığında. Bu değerlerin arada değişmesi normal midir? Birde 3 farklı site üzerinden yaptığım testlerde TurkNet’in testinde hızlar sürekli güzelken “fast.com” ve “speedtest.net” üzerinde değerler çok değişken, upload genelde aynı kalsada download bazen 20 lere düşerken bazen 70 üstü oluyor. Daha öyle büyük boyutlu bir indirme yapmadım steam vs. üzerinden o yüzden kullanım esnasında nasıl bilmiyorum. Herhangi bir ayarı değiştirmeli miyim modem üzerinde?
Güncelleme: Steam üzerinden indirme yaparken hızda bir yavaşlama görmedim sabit 9.5 MB/s ile indiriyor.

Telekom, paketlere ekstra mb ekledi yani 75mb bir paket 88mb tanımlı oluyor, bazı bölge ve kullanıcılarda.

Bir problem yok, fast ve speedtest sunucularında ki yoğunluk sebebi ile oluşan bir durum.

1 Beğeni