Altyapı değerlerimi yorumlamam da yardımcı olur musunuz?

Merhabalar,
Ben 1 hafta önce TurkNet’e geçiş yaptım. Altyapımın 98 mbps hızı desteklediği söylendi. 100 mbps lik pakete geçiş yaptım. Altyapım TurkTelekom’a ait. İnternetimi bağlatıp yeni aldığım ASUS AC750 modemi kurduğumda hızım 55 60 arası değişiyordu. İnternet işlerinden çok anlayan biri değilim. Çok sorun etmedim bu durumu. 3 4 saat sonra internet acayip şekilde yavaşladı. Biraz araştırdım ve hat değerleri ile alakalı olabileceğini öğrendim. Size bu hat değerlerimi göstermek istiyorum. Binamız 20 yıllık. Kablolar çok iyi değil. TurkNet yetkilisi ile konuştuğumda hızınız 100 mbps hızı kaldırmıyor olabilir. 75 e sabitleriz sorun çözülür dedi. Ayrıca bağlantımın sık sık koptuğu belirtti. SNR MARGIN değerim modemde oynama yapmadığım zamanlar 8 8.7 arasında değişiyor ve 55 60 mbps hız alabiliyorum. Ancak bir günü tamamlamadan 200 bin kadar CRC hatası alıyorum ve internet kullanılamaz hale geliyor. Modemde SNR MARGIN değerinde oynama yapıp 16 olarak ayarladığımda hem hızım 38 mbps’e kadar düşüyor hem de yine CRC hatası alıyorum. Size sormak istediğim şey şu. İnternet hızımı 75 mbps olarak sabitletsem 8 8.7 olan SNR değeri kaça yükselir. Her 1 SNR MARGIN değeri 3mbps etki ediyor. Hesaplamalarıma göre 25 mbps bir hız düşürmesi normal SNR MARGIN değerimi 16 civarına çıkaracaktır. Tabi yanlışta düşünüyor olabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle forumda Asus veya Crc başlıklı konulara bakmanızı öneririm. Eğer modeminizde son firmware varsa onu iki önceki sürüme geri yükleyerek işe başlayabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim hızlı cevap için. Yapabileceğim her şeyi not alıyorum. Sırayla ilerlemek istiyorum. TurkNet yetkilileri gerekli kontrolleri yapıyor. Benim merak ettiğim konu bu hat değerleri sadece modemin yazılımı ile açıklanabilir mi? Değerler stabil bir internet için yeterli mi? Bunları merak ediyorum. Yapılması gerekenler neler olabilir mesela? Sorun benim tesisatımsa bunu değiştirebilirim. Tek istediğim 70 80 mbps sabit dalgalanma olmadan internet hizmeti almak.

Bende Asus AC750 kullanıyorum hocam, modem sürümü 790 veya önceki sürümleri kesinlikle olmalı, 858 olan son sürümü sıkıntılı. CRC problemine gelirsek ben YAPA üzerinden hizmet alıyorum ortalama 30 MBPS hız alıyorum bende CRC problemi yaşadım, hızım 8 MBPS bile olsa CRC problemi yaşıyordum. YAPA’dan VAE’ye geçtim sonra tekrar YAPA’ya geçtim, CRC yine oluyordu ama hiç kesinti yaşamamıştım büyük ihtimalle portum değişince düzeldi kesinti.

İç tesisatınız eskiyse direkt ankastreden modeme CAT6 ile kabloyu yenilemeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu arada TurkNet destek ekibinden pek olumlu hareketler beklemeyin, gerçekten bu tarz problemler de çözüm süreleri çok uzun benim 4 ay sürdü :slight_smile: Sonucunda onlar çözmemişti ben öyle bir şey istedim diye yaptılar bu arada son 2 gündür yine sorun yaşıyorum 30/4 olan hız şu an 8/4 image

Yine portum değiştiğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam, portunuza sahip çıkın yoksa hızınız böyle şak diye düşer :smiley:

70-80 mbps i bu zayıflama ile alamazsınız. Bu hat zayıflaması ile sorunsuz sıkınıtısız hız 50 mbps. Modemin yazılımını önceki sürüme yükleyin ve sonrasında fabrika ayarlarına geri döndürüp yeniden kurulum yapın.

Selamlar,
İnternet sorunumu çözdüm gibi duruyor. Modemi Keenetic DSL Extra ile değiştirdim ve 20 saattir bir sorun yaşamadım. Bir yavaşlama söz konusu değil. Önceden 5 saati bile geçemezdim. Ayrıca modem o kadar başarılı ki anlatamam. Bir daha asla ASUS modem almam. İnternet hızımı 50 mbps sabitlemiştim. Tam olarak kablosuz 45 48 alıyorum indirme olarak. Yükleme hızı ise 7 8 arasında. Modeme her yerden erişebiliyoruz. Mobil uygulaması çok başarılı. Malzeme kalitesi de ASUS a göre daha iyi. Bu modemi alın tüm sorunlarınız çözülsün. Modüler yazılım sistemi çok iyi. Tesisatımı değiştiricem ve hızımı 80 90 a sabitlicem. Mesh sistemini de evime kurucam. Uzun lafın kısası ASUS tan uzak durun.

Kesinlikle katılıyorum. :relaxed:

1 Beğeni

Bu arada ürünleri Amazondan aldım. İade çok basit ve hızlı. Gönderimde özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi illerdeyseniz aynı gün teslimat oluyor. Ayrıca peşin fiyatına 6 ay taksitte çok iyi. Hepsiburada vs gibi siteler hep vade farkı ile taksit oluyor.