Alabileceğim max değerlerin değişmesi

evet maalesef öyle max hızım 67 mbps gözükmesine rağmen 93 aldığım resimde gece bölgesel elektrik kesintisi sebebi ile oldu benim modem biraz hızlı bağlandığı için bir anda aldı 93 mbps hızı ve sorunsuz kullandım. Tam 5 gün boyunca gene bölgedeki herkes kullanmasına rağmen hızımda kesinti, bağlantımda kopma olmadı. Beni işkillendiren de bu durum oluyor sonucunda.

1 Beğeni

Bazen bendede böyle oluyor.sanırım yazdıgınız gibi özellikle elektrik kesintilerinde.
Ben modemden sanıp tekrar madeni kapatıp açıyorum.yinede bilmiyorum o kısmı dikkatlice sizin gibi incelemedim garip bir durum.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşım santralinde yerini ögrendim
Santralin eski hali ve yeni hali mesafe ise haritalardan ögrendim.
Bir bakabilir misin.zaten iç hattım kaplo uzunlugu 10 ile 15 MT arasıdır.
Lakin bu hatlarla önceden 67 -68 gibi bir süre alabiliyorsun.
Şu an 56 gibi degerlerim.
TurkNet Destek kaydında da saha ekibi dediler kabul edemedim.çünkü ilk kurulum saha ekibi malisef onun bozdugu hattımı kendim ögrenerek bir çok defa sök tak yaparak bu seviyeye getirmiştim.

Oldugum bölge ev baglanan yogunlugu az olan bölge
Yorumlayabilir misin.

Merhaba, Aynı saha dolabına ve direğe bağlıysanız birinizin 324m birinizin 271m çıkmaz diye düşünüyorum. Saha dolabı ADSL den VDSL e geçmiş görselde de görebiliyoruz. Değerleriniz de max olarak 15-20mb oynaması normal diyebilirim. ilk kurulum da ne yaşadınız daha doğrusu nasıl bozuldu? 3-5 konut/ev ile bölgenin yoğunluğunu ölçemeyiz. SNR margin yüksek kullanımdan dolayı zayıflamaya düşmüş ki bu, uzaklığa göre normal diyebilirim zaten hattının max kapasitesini bile kullanıyorsun 55mb. D1, D2 ve D3 parametrelerin de sinyal zayıflaması var, yukarı da ki görsel de gördüğümüz gibi direkte yapılan ekten de olabilir.

Teşekkür ederim cevabınız için.
İlk kurulumda gelen saha ekibinin yaptıgı iş.Bu aşagıda ki konuda paylaşım yapmıştım.hat degerlerindeki farklar herşeyi anlatıyor.

görsellerdeki hat sadece bana başka kullanıcı yok .ortalama 300metre.bende araştırdım bu mesafeye göre ortalama internette yazılan 55 diyor.
Lakin 15 gün öncesinde zaten hat degerleri aynıydı 63 ile 68 kullanıyordum.
Zaten destek 56 kadar düştükten sonra destek kaydında da bir şey çıkmadı.telekomcuda gelmiyor abi ne yaptıysam dedi ankastrede 57 58 den fazla dedi .
Anladığım ev tesisatında sorun yok bu mesafeden bu degerler ortalama.
:blush:İşin gercegi olanı kaybetmeseydik güzeldi.:blush:Türk Telekomum kötü süprizi
:blush:Konu anlaşıldı yapacak pek bir şey yok.:blush:
Belki türk Telekom bir sürpriz yapar bu sefer benden yana olsun diyerek .beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi.
Cevaplarınız teşekkür ederim.Saglıcakla kalın.

Bu, düşüşlerin olması normal, kendimden örnek vereyim ve başka kullanıcıdan da verebilirim. İlk başlar da yanlış hatırlamıyorsam 25-30 upload vardı ve 55-60 down vardı şuaralar upload 20 geçmiyor ve down tarafın da 65-70 mb iyileşme var. kimisin de bu değerler up/down tarafın da düşüş veya yükseliş yaşayabiliyor. Hat zayıflaması dış hatta yapılan işlemlerden olabilir.

1 Beğeni

İlk kurulumdaki linki paylaştığım yazıma baktınızmı.

Anladığım kadarıyla ıp ağ geçidi ile bir sorunun olmuş ve çözümün TurkNet kaynaklı gateway’denmiş. Yanlış anladıysam eksiğim var ise anlatabilirsin buradan detaylı.

Burda alt kısımlarda bir yazıya istinaden yaşadıgım sorunu yazmıştım.

Yanliş baglantıların verdigi hat degerleri zayıflama ing sembol bile 2.5 lerde
İlk kurulum hali saha ekibinin yaptıgı iş internet varmı var.

Burda da ögrenerek araştırarak yaptıgı degerler son hali

Gördüm yapılan işlemi, şahsen sizin bağlantı ve görüntü olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tabi şunu da unutmamak gerekir her firmanın hataları da olacaktır ki burada taşeron veya farklı işini yaptırdığı firmaların çalışanları, işini önemsemeyen bir çalışana rastlamışız ki biz kullanıcılar için bu durum çok mühim. INP sembol 2.5’ten 0.5’e düşmüş iyi bir durum fakat ping te etkisini hissetme konusun da emin değilim. Zayıflama değerleri fark etmiş, büyük bir fark var. keyifli kullanımlar dilerim her hangi bir sormak istediğin soru var ise elimden geldiğince yardımcı olurum, özelden yazabilirsin.

1 Beğeni

Teşekkür ederim ilginiz için
Anlıyorum burda malisef tek bir çalışandan bahsediyorum zaten ilgili çalışanları bildirdim.
Saglıcak kalın .

Rica ederim. Konuya tam hakim olamadığım için yanlış/eksik yorumlamalar da bulunabiliyorum. :slight_smile:

Bence yeterliydi​:handshake::blush:
Bence yeterliydi :handshake::blush:

1 Beğeni

Aynı sorunu yaşamaktayım , 2 hafta öncesine kadar 75mbps internet kullanırken 2 hafta sonrasında modem hat değerlerinde hattımın kaldırdığı en yüksek değeri 35mbps olarak görünce beynimden vurulmuşa döndüm adeta. Çözümü yok kesinlikle , TurkNet 'te , türk telekomda hiçbir şey yapmıyor. Yok iç teshihattandıe yok modemdendir yok splitterdendir , ya kardeşim bir kere akıl var mantık var ben aldığım hızdan bahsetmiyorum hattımın kaldırdığı internet hızından bahsediyorum 2 haftada 75mbpsden nasıl 35mbps düşer , paket değişiminden bahsetmiyorum . Tekrarlıyorum modem değerlerinden hattımın kaldırdığı hız 75 den 35 e düşmüş gözüküyor şaka gibi .

Max hızın oynanmasın da ek, dsl prizi ve splitterin hat bağlantınız da etkisi olabiliyor. Kısaca iç hatta ki yapılan değişimler/uygulamalar sadece mevcut hızınızı etkilemez. Ayrı bir post veya bana özelden yazıp ilgileneceğim. Bu, konu kapanmıştır.

Bana özel mesaj yolu ile ulaşabilir misiniz rica etsem ben ulaşamıyorum size @TworA