ADSL'den VDSL'e Geçiş

Merhabalar, Bizim binamız maksimum 8Mbps hız alabiliyor ADSL altyapısı mevcut ve saha dolabı mesafesi 1428Mt. Ancak yanımızdaki yani bitişiğimizdeki bina maksimum 82Mbps hız alabiliyor VDSL2 altyapısı mevcut ve saha dolabı mesafesi 7Mt. olarak gözüküyor. Ben uzun zamandır fiber’e ya da vdsl’e geçmek için uğraşıyordum. Hatta bina olarak 16 daire dilekçe yazıp imzalatım TT’ye verdik. Geçen hafta Cuma günü (11.12.2020) TurkNet destekten bu durumu anlattım ve bana boş port var altyapı geçişinizi onay vermeniz durumunda başlatalım dediler. Biz onay verdik telefon numaranız falan değişcek falan dediler zaten önemli değil yalın internete geçiş yaptık aynı zamanda. Ama her gün bize altyapı geçişi hakkında sizi bilgilendireceğiz diyorlar bir bilgi vermiyorlar. Sizce geçiş sağlanır mı?

TT’den geçiş için onay alindiysa er geç geçişiniz sağlanır merak etmeyin. Mevcut Destek kaydı üzerinden yazıp sorabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba, bu kadar hızlı dönüş sağladığınız için teşekkür ederim. Şarşırdım açıkçası. TurkNet’e ne zaman tamamlanır diye sorduğumda Merhaba ******,
Geçiş ile ilgili gelişmeleri size ara ara ileteceğim.
İyi günler dilerim.
Daha sonra da portun dolması gibi bir sorun olursa ne olur diye sordum aynı cevabı verdiler.

Ozan Bey, başvuru yaptığınız anda boş port varsa ve talep TT’ye iletildiyse, sorun olmaz port konusunda merak etmeyin.

1 Beğeni

Aynı işlemi 6 ayda tamamladım. Port varsa ve ilgilenirlerse tahminim 1 hafta 10gün gibi kısa bir sürede geçişiniz sağlanır (Pandemi süreci bir miktar uzatabilir.) Ancak boş port bulunmuyorsa maalesef süreç uzun olabiliyor. Diğer firmalardan vae port sorgulatıp TurkNet’i bilgilendirmenizi öneriyorum.

2 Beğeni

Bu gün tekrar zorlaya zorlaya cevap alabildim verdikleri cevabı paylaşıyorum sizlerle.
Merhaba Değerli Abonemiz,
Destek kaydınıza istinaden portunuzun onaylanmasını bekliyorum gelişmeleri size bildireceğim iyi günler dilerim.

1 Beğeni

Ne kadar geçti başvuru üzerinden Ozan Bey ?

1 Beğeni

11/12/2020 Tam Cuma gününe denk geliyor. Hafta sonu araya girdiğinden uzamış olabilir mi?

Merhaba, bu gün TT’den bir ekip bizim binaya geldi. Ankastrede TurkNet’e bağlantı ucu vermek için
(Uç vereceğim demiş). Ne anlama geliyor bu olay. TurkNet’e bu durumu yazdım ancak daha cevap gelmedi. Olayı tam anlamadım ama.

Ankastreye etiketleme yapacaklar anlamına geliyor. Yani TT ekipleri kroneye 2 kablo çakıp ucunu açık bırakacaklar sizde o uçlardan ister ek yapıp mevcut hattinizi oraya alın. Isterseniz mevcut kablonuzu yeni bırakılan uçların projesine çakıp devam edin. 2. Seçenekte ek olmadığı için daha sağlıklı olur. Ama elinizde krone bıçağı varsa çakma işlemi yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Şimdi tam anlamadım ama taktıkları kabloların ucu boşta onları da bizim takmamız gerekiyor galiba. Ama nereye takacağımı nereden bileceğim birde o dediğiniz bıçak yok ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz? Ya da bildiniz bir video varsa. Bir de bizim ankastre çok karışık derli toplu değil her yerden kablo fışkırıyor. @mehmetcan

1 Beğeni

Ozan Bey, söyle soylıyım size siz şu anda mevcut tesisatta hangi kablodan hizmet alıyorsunuz ? Aldığınız cat6 kablo mu yoksa prizden mi internet alıyorsunuz.

1 Beğeni

Prizden. telefon hattından internet alıyorum ADSL. @mehmetcan

Ozan Bey, ankastre’ye TT ekipleri tarafından bir etiket birakildiysa ankastre den geniş acılı bir resim çekip ekler mısınız buraya ?

1 Beğeni

Şu an evde değiliz hatta şehir dışındayız ama binada ki tanıdık birisinden isterim birazdan yüklerim.

Tamamdır Ozan Bey, bekliyorum.

1 Beğeni

Merhaba fotoğrafı ekliyorum. Kablo bağlı galiba. Yeni bir kağıt eklemişler. Eskiden TurkNet kağıdı vardı. Ve galiba 1’e bağlı. @mehmetcan

Ozan Bey, etiketleme tamamlanmış. Yapmanız gereken işlem şu; Dairenize giden kabloyu biliyorsanız, bir elektrikci’den yak konnektör (boncuk klemens) alıp dairenize giden kablo ile TT ekipleri’nin bıraktığı ucu boşta kabloları ek yapın. Eğer dairenize giden kabloyu bilmiyorsanız bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

2 Beğeni

Bu arada Turknetten hala bi haber yok. Bir şey merak ediyorum bu işlemi neden ben yapıyorum bunu gelen ekiplerin yapması gerekmez mi? Anladığım bir konu değil. Peki bu elektrikçi çağırmamız durumunda ücret ne olacaktır? @mehmetcan

Elektrikci ücretini bilemem malesef farklı farklı fiyatlar çıkabilir. TT ekipleri etiket attıktan sonra 0dan abonelik olmadığı sadece port değişikliği olduğu için sizin yapmanız gerekiyor.

1 Beğeni