5 Ghz bağlantı sorunu

Telefonlarda 5ghz ağını göremiyorum son 2 3 gündür böyle 5ghz ağına cihazlar görmüyor önceden de sürekli bağlantı kopuyordu bulunduğun bölgede baya fazla 2.4g ağı var ve sinyaller karıştığı için hızım düşüyor ve oyunda ping oluyor bu yüzden 5g ye bağlanıyorum fakat bağlaamıyorum neden acaba modem turknetten aldığım t50b dir

merhaba aynı sorunu bende asus ac52u model modemde yaşadım. ne yaptıysam ne kadar araştırdıysam kayda değer bir bilgi bulamadım. asus yetkili servis ile görüştüm ama onlarda sıfırlama yapmayı önermekten başka bişe yapmadılar. sonra kendi kendine bu sorun ortadan kalktı. şimdi sorum şu 5 ghz bandını hiç mi görmüyor modemi kapatıp actığınızda görüyor daha sonra mı kopuyor.? deneymenizi öneririm ve modemin yazılında sıkıntı olabilir.

Kullandığınız telefonun 5 Ghz destekli olduğundan emin misiniz ? Eğer eminseniz mode sıfırlayıp tekrar kurulum gerçekleştirin.

Genellikle yüksek frekansların mesafeleri kısa olur. Ve 5 Ghz. , 2,5 Ghz 'e göre duvarlardan daha az geçebilir. Yani 2,5 Ghz den 5 Ghz 'e geçtiğinizde mesafeden feragat edip hız kazanırsınız. Telefon yada diğer cihazlarınızla modemin arasında duvar varsa bundan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca wifi ayarlarınızın da “n” modunda ve “20 mhz” olmasına dikkat edin. Bunun dışındaki ayarlar da düşürüyor olabilir.

Kral eskiden bi görüp bir görmüyordu şimdi hiç göremiyorum ama önceden bağlandığımda da bağlantı sürekli kopuyordu.

1 Beğeni

Evet evdeki tüm telefonlar 5ghz destekli fakat hiçbiri görmüyor maalesef :frowning:

Evt 5ghz 'in mesafe sınırı olduğunu biliyorum zaten genelde aynı odada 5ghz kullanırım n modu 20 mhz 2.4 g için mi yapılacak ve bunun nasıl bir etkisi olur tam anlamadım modem ayarlarını ss alıp atarım birazdan:))

Ayarlar bu şekilde.

5ghz kanalını 40 yap hocam 5den sonra dfs açılıyor model etrefta 5ghz sinyal varmı diye bi kontrol ediyor 5ghz açmıyor. Sorun belkide orada bir bugdır.Çok noktaya yayın iletmeyide bi kapatıp dene hiçbiri olmazsa. Sıfırlayacasın başka çaresi yok.
edit:
ürün iphone ise bende de oluyor eski iphoneların modem sürümleri ile alakalı 14.3 te düzeltilir.

Tamamdır önce bi 40 a cekeyim olmazsa diğer söylediklerinizi yapayim teşekkürler.

Size şunu tavsiye edeyim bende de görmüyordu cihazlar sorunu şu şekilde hallettim ağı elle giriyorum o şekilde artık görmeye başlıyor.

Ssid nizi tam olarak yazınız ardından wpa2 vs seçin sonra güvenlik anahtarını girin 5ghz frekansına bu şekilde bağlanın

Görmediği zaman deneyeyim fakat ssid gizli değil bende neden böyle olsun ki? Şu an düzeldi gibi

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim

1 Beğeni

Telefonum 2.4 GHz ile bağlandığında hızım 3 mbps den ileriye gitmediği için 5g bağladı için Zyxel modem aldım. İlk kurumdan sonra kendi telefonum 5g yi gördü ama eşimin telefonu hiç görmedi. Sonra bağlandım bir şekilde. 1 hafta sonra bağlanmama sorunu oldu. Bende modemi en son sürümü ile güncelledim. Modem başa döndü kurulumu yaptım. 5g gördüm bağlan dedikten sonra hiç bağlanamadı ağ listesinde bile çıkmıyor artık. SSID ile denedim ama olmadı. Bu 5g görmeme sorunu sinirimi bozdu slight_smile:

1 Beğeni

Bu cihaz bu şekilde sorunlu çalışıyor ya ben de bu şekilde ayırıyorum ama 2.4ghz bandıyla aynı isimde çalışıyor. Kendi kendine tek kanal üzerinden 2 yayın yapıyor yani. 2.4ghz kanalına bağlanmış gibi görünüyosun ama aslında 5ghz bağlanıyor telefon. Çok karışık anlattım da özetle modem kendi kendine mesh moduna geçiyor tek isim üzerinden 2 band yayın yapıyor

1 Beğeni

Ben mesh açık denedim fakat modemin içine bile girsem 5ghz ye geçtiğini görmedim hep 72 mbps gösterdi telefonum. Bu yüzden ağırdım modem ile aynı katta 5ghz kullanayim diye ama oda olmadı şu an bi arkadaş söylemişti 20 40 mhz ye al diye o şekilde yaptım bi sıkıntı yaşamıyorum yine bozulmaz umarım

Yukarda bi arkadaş 5ghz bandını 20 40 mhz ye alın demişti o şekilde yaptım sorunum çözüldü gibi şu ana kadar baglanmama sorunu yaşamadım sizde bir deneyin derim …

Her cihazın desteklediği 5ghz kanal aralığı farklı oluyor sanırım onunla alakalı olabilir maks hızı emin değilim ama. 75mbit internet var evde telefondan 50 alıyorum en fazla ama laptopumda ve TV boxtan 70 e kadar hız alıyorum. Tek sorun laptop bazen 2.4ghz e bağlanıyor ve 2.4ghz üzerinde çok kullanım olduğu için hızı baya düşüyor

1 Beğeni

Aynı modemi bende kullanıyorum son sürüme güncelledim. Ağları ayırdım xxx2 ve xxx5 diye iki ayrı ağ oluşturdum görmeme bağlanma sorunu yok

Bende güncelledim ama rica etsem firmware sürümüne bakıp atar mısınız? Benim bu şekilde