26 awg cat6 kablo gigafiber

Merhaba. Şu ürünü almayı planlıyorum

https://www.amazon.com.tr/20164-Ugreen-CAT6-Ethernet-Kablosu/dp/B082TFD8KR/ref=mp_s_a_1_6?adgrpid=118762168214&gclid=EAIaIQobChMIvLmCrpWw-wIVFvhRCh2JGQytEAAYAyAAEgJCcfD_BwE&hvadid=599837118136&hvdev=m&hvlocphy=1012763&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=3773158834174268072&hvtargid=kwd-1787563990737&hydadcr=26279_2668069&keywords=1000+mbps+ethernet+kablosu&qid=1668514650&qu=eyJxc2MiOiIzLjEzIiwicXNhIjoiMC4wMCIsInFzcCI6IjAuMDAifQ%3D%3D&sr=8-6

Bu ürün giga hızı verir mi? 26 awg olması bi düşündürdü ama 23 awg olarak ugreen sadece hepsiburadada var. Ve fiyatı 10 metreye 100 küsür lira. 26awg ile 23awg kullanımda hız kopma veya pingde fark olur mu?

25 metre, 26awg kablo ile dahi iç ağımda sorunsuz gigabit hıza erişiyorum. Ping, dalgalanma söz konusu değil. Belirttiğiniz ürün ile gigabit hızınızı sorunsuz kullanabilirsiniz bana kalırsa.

Wifi 7ye geçmek içimden geldiğinden cat7 kabloya geçiş yapmaya çalışacağım…
Mehmet bey size diyeceğim şu bu serilerin numaraları ne kadar çok artarsa çekim alanı 1 o kadar artar 100-200m bile sorun olmayacak kablolardır. Evin tesisatını cat6 ile yapmaları bu yüzdendir. Cat6nın frekansı 250mhz bu en fazla wifi 6eyi destekleyeceği anlamına gelir. Wifi 7 ise 600mhzyi destekliyor. Bu oran wifi 9u bile destekleyebileceğini düşünüyorum. Tabi bu belli olmaz cat8 kablo ise 10-15senelik kablo olabilir yeni wifi teknolojiler için… Cat6 kablo türkün bile düşünmeyeceği kablo haline geleceği zamanlar olacak. Ama diğer yandan wifi 7 ile birlikte kablo tarihe karışacak. Çünkü en düşük gücü 2.5gbps olacak bu da bize gigafiberi en mükemmel verimde kullanabileceğimiz anlamına geliyor… GigaFiber bildiğin gibi 1gbps…

Kopma yaşıyor musunuz?

Açıkçası 2.5 gbps seneye tüm türkiyeye yayılsa bile buna internet aleminde ihtiyacın oluşması en aşağı 10 sene sürecektir. Şuan 128 gb ramın gereksizliği gibi. Olsaydı da hayatlarımız çok değişmezdi. Birkaç yüz gb oyunları bile gigafiber ile bir saatten kısa sürede indirebiliyoruz. 2.5gbps internete ihtiyaç duyulabilmesi için minimum 500 gb üstü oyunlar çıkmalı. Ki 500 gb bile 67 dakikada inmekte 1gbps internet ile. Bu öngörüler önümüzdeki 10 senede ev tipi kullanımda cat7 veya wifi 7 ihtiyacı olmayacağını gösterdiğinden gbps internetimin full potansiyelini kullanmak benim için yeterli

1 Beğeni

Hayır, kayıp & kesinti olmadı bugüne kadar.

Baya iddiali bir öngörü. Belki Wifi S20 Pro Max Mega Plus zamanında kablolar tarihe karışabilir. O zaman da muhtemelen biz kablolar ile X-Verse alemine bağlı oluruz :slight_smile:

İddia? Bunu dersen aklımda şu soru belirir. “Dün neden tplink wifi 7 lansmanını izlemedin?” Gerçi hiç 1 türkün izlediğini düşünmüyorumda… Bu durum iddia olmaktan çıktı bilgine… Dediğim gibi en ücra köşede en kötü 2.5gbps çekecek oranda güçlendirilmiş wifi 7 routerler… Çoğu modelinin öyle olduğunu düşünüyorum. Deco modelleri 33gbpsye varan hıza sahipmiş. Deco be95 fiyatı 1105 dolar mı ne…

1105 dolar nedir hocam ya. Bize bi 20 sene yaz ordan sen. İlla düşer fiyatları çıktıktan sonra ama bizim ev tipi kullanıcılardan toplasan kaç kişinin gücü yetecek öyle teknolojilere Allah bilir. Yani yarı yarıya düşse bile çoğumuz imkansız alamaz. Bizim onu alabilmemiz için baya bi eskimesi gerekiyor. Malum birkaç on sene geriden geliyoruz. O yüzden bu tarz teknolojilere çok heyecanlanmanızı tavsiye etmem. Maddi gücünüzü bilemem ama ortalama üstü olsa bile 1105 dolar çok ciddi bir para.

Adam bunlara başarılı olmuş ilk ev tipi router diyor tplinkde tanıtımı yapan kişi :smiley: Yorumlarda iyi fiyat diyen oldu ingilizce gerçi :smiley: Gerçi o rakamlar felaket açıkçası dediğin gibi bizi tamamen aşıyor :smiley:

“Kablolar tarihe karışacak” söyleminizin iddialı bir öngörü olduğunu söyledim. Wifi7 hakkında genel bilgileri, terminoloji ve teknolojisini TP-Link lansman video’sundan öğrenmiş olabilirsiniz. 2019 yılından bu yana Wifi7 ile ilgili makaleleri okuyor ve gelişimini takip ediyorum. Ocak ayında da Mediatek Wifi7 demosunu gerçekleştirmişti zaten.

Sonuç olarak en ücra köşede 2.88gbit çekmeyecek ve tek istemci 46.08gbit hıza erişemeyecek tabii ki. Teorik verilere fazla takılmamak gerekiyor. Wifi 5 veya Wifi 6’daki teorik rakamlara ulaşabilen var mı, önce bunun cevabını vermek lazım.

Technopat Donanım Haber ya da diğer sitelerden kişilerin bazıları alıp testini gerçekleştireceklerdir… O zaman anlarız.

Coordinated Beamforming sebebi ile Deco gibi mesh sistemler sorun yaşatmaya başlayacak. İki ap arasında kalan itemciler değil 2.4gbit hız almak, körelip belki ağdan bile düşecekler. Zamanı geldiğinde burada bunları da tartışıyor olacağız :slight_smile: