ZYXEL VMG3312-B10A vs Keenetic Carrier DSL hat değerleri

Yeni alınan modem Keenetic Carrier DSL hat değerleri çok kötüleşti geliştirici modda yazılım güncellemesi yapılmasına rağmen bir değişiklik olmadı. Modemin arızalı olduğunu düşünüyoruz bir fikri olan var mı ? Eski modemi takınca hat değerleri düzeliyor.


1 Beğeni

Merhaba @mertshn123 iki modemde de hat değerleriniz benzer ama sorun olarak gözüme çarpan hat zayıflamanızın yüksek olması hattınızın kötüleşmesi kastınız nedir?İyi günler dilerim.

Keenetic modeme bakarsanız upload 1.5 Mbit diğer modemde 7 Mbit ve upload tarafındaki hat zayıflamasının uçması.

Keenetic modemin hat değerlerini okuması daha güvenilir normal yazılıma dönerek bir veya eski yazılımlardan birini yükleyerek bir deneyin ama sorun olarak iki modemde de gördüğüm hat zayıflamanızın yüksek olması.

Yazılım denendi sorun devam ediyor. Hat zayıflamasının yüksek olması şuan ana problem değil upload tarafının 7 mbitten 1 mbite düşmesi ve hat zayıflamasının yükselmesi

Keenetic modemlerde stabil bağlantı için düşürme yapıyor 2 modemde de zayıflamanız normalin üstünde

İki durum var.

  1. Keenetic modemlerde Mediatek çip var, Zyxel modemde Broadcom çip var. Bu yüzden Zyxel modemler genelde birkaç Mbit daha yüksek hızda bağlantı kuruyorlar. Burada da aynı durum var, 3 Mbit fark etmiş.
  2. Keenetic modemlerde benim de yaşadığım bir hat sorunu var, bu sorun 3.7 kararlı sürümünden itibaren bazı hatlarda hatalı hat değerlerine ve bu yüzden Upload sorununa yol açıyor. Aynı sorunu 2 yıl yaşadım ama son zamanlarda düzeldi.
    Size tavsiyem şu, Keenetic’in ayarlarına gidin ve güncelleme türü olarak Geliştirici seçin, cihazı son Geliştirici versiyonuna güncelleyin. Son sürümlerde bu sorun daha az yaşanıyor, belki sizinki de düzelir.

Eski modemde upload snr değeri daha yüksek olmasına rağmen alınabilir 7 mbit bunun stabilite ile alakası yok

Sorunu çözüldü. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar 192.168.1.1/a adresine girip interface Dsl0 dsl dmt init “w dmt db tlb ff” komutunu yazıp deneyebilir bizim sorunumuz bu şekilde çözüldü.