Zyxel VMG3312-B10A köprü moduna alınca İnternet gidiyor

Bu benim Keenetic ile Asus arasi yaptığım bağlantıya benziyor dimi @CKLasT Cemal?
Arkadaşın yapmak istediği o dimi?

Ana modemi köprü moduna alacakmış ondan sonra router da ana modem gibi kullanacakmış ama ana modem VDSL olarak kurulum yapmazsa DSL Interneti alamaz @ahmetmelih

Evet aynen dediğiniz gibi yapmak istiyorum açıkçası bu konu İnternete her yerde var fakat bu modelle ilgili galiba bir sorun var o yüzden burada sordum.

Gerçi bu şekilde kullanan da var fakat konular eski. Burada sormamın sebebi de hem modemin kullanıcısı hem de TurkNet kullanıcısı olmam.

Kendim de Bridge + router kullanıyorum. Yapmanız ve dikkat etmeniz gereken şunlar :

Köprü cihazda: DHCP, WiFi, güvenlik duvarı ıvır zıvır ne varsa kapatın. İp sini 192.168.0.1 e alın. Köprü olarak da ayarlayın, bu aşamada internet olmaması gayet normal.

Köprü cihazın LAN portundan router ın WAN portuna bir kablo takın ve router da (ip si 192.168.1.1 olsun) pppoe id şifre girin. İnternetiniz gelecektir.

+++

Tabi çok detaylı yazamadım ancak yapmanız gereken kabataslak bu

1 Beğeni

Router da varsa girebilir. Kurulumu router üzerinden yapmalı diyorsunuz. :+1:t2:

2 Beğeni

Tamam o dedikleriniz zaten kapalı üstte de yazdım.

Kullanıcı adı şifre girecek yer galiba vardı ama evden çıktım sabah dönerim artık bakayım belki de dediğiniz gibi. Ben emin değilim bir şey diyemiyorum.

Şöyle anlatayım. Ana modeme DSL kablo geliyor. Ana modemden router bağlamak için ana modemden cat kablosuyla LAN1 giriş yapıyorsunuz ve router için internet girişi yazan yere kabloyu takıyorsunuz.

Ana modemden köprü moduna alırsanız WAN ( (mavi giriş) yer aktif oluyor. WAN girişi sadece interneti almak içindir.
WAN girişi bağlantıları için fiberdeki gpon olan cihazdan bağlantı olacak yada başka modemin lan girişinden kablo bağlantısı yapılması gerekiyor.

Ana modemden VDSL kurulum yaptığınızda DSL girişi aktif oluyor dsl girişinden internet aldığınız için VDSL kurulum yapmak zorundasınız

O dediğinizi anladım ama olmuyor. Router bağlandığınızda ordan ana modeme giriş yapa biliyorsunuz dediğimi yaparsanız.

1 Beğeni

192.168.1.31 son sayıyı değiştirmen gerekiyor ters olamaz.

Zyxel 192.168.1.1
Xiaomi 192.168.31.1 olacak yeterli bir konfigürasyon için.

Zyxel’de dsl bağlantı (yerel ağ menüsü altında idi sanırım) kısmında köprü moduna alınacak. Orada 802.11q ve p değerleri doldurulacak. 35 ve 0

Zyxel lan portundan, Xioami wan portuna giriş yapılacak ve Xiaomi ayarlar içerisinde PPPOE kullanıcı adı ve şifresi girilecek. Bu kadar.

Zyxel arayüzünde mümkünse tüm ekstra wi-fi, dhcp, alg, usb, güvenlik duvarı gibi detaylar devre dışı bırakılacak.

Evet galiba benim eksik yaptığım galiba buydu. Ben de aşağı yukarı böyle hatırlıyorum zaten bana da mantıksız gelen kısmı kullanıcı adı şifre olmadan nasıl yetkilendirme yapacağıydı ama hatırlamıyordum sorun buydu.

Bir de video buldum ki demek istediğiniz PPPoE yerini gösteriyor

Evet dediğiniz gibi oldu router üzerinde de WAN IP geldi, ama zyxel tarafında internet yok yazısı hala duruyor demek ki öyle olması gerekiyormuş bunu yarın başka merak eden olursa diye yazdım burada dursun.

Herkese ilgisi ve yardımları için teşekkürler.

Yoo çok da önemli değil sonuç olarak internete giriyor olması da yeterli benim için.

Yine de tavsiyeniz için teşekkürler.