Zyxel T50b Multi-WAN ile Keentic Network Segment bir arada?

Merhaba,

VLAN ve Multi-WAN konusundaki deneyimli arkadaşların desteğini bekliyorum.

Keenetic Extra DSL’de Ev ve Çalışma Odası isimli iki network segment kullanıyorum. IP blokları, DHCP ayarları tamamen farklı. Birbirlerini görmüyorlar. Çalışma Odası segmentindeki cihazlar LAN1 üzerinden Keenetic’e bağlı:

LAN1 portuna Zyxel VMGG623-T50B bağlı. Brigde mode’da olacak şekilde Access Point gibi kullanıyorum. **Zyxel’e bağlı iş bilgisayarlarını (kablo ile bağlılar) evdeki herhangi bir cihazdan soyutlamak için Keentic tarafında segment kurdum ama T50B tarafındaki radyo sinyalini de israf etmek istemiyorum. Ev cihazları ona da bağlansın, sanki Keenetic Wifi Mesh düğümü gibi olsun istiyiroum. Çünkü Zyxel’in durduğu yerde Keenetic Wifi sinyali az.

** T50B tarafında LAN1, LAN2, LAN3, LAN4 bir interface group, WIFI bir interface grup olarak ayarlıyorum. Sorum şu: WIFI interface group’a bağlı bir WAN tanımlayıp, ayrı bir VLAN ID ile Keentic’e taşıyabiliyor muyuz?

NOT: İş bilgisayarlarından Keentic’e kablo gitmesi mümkün değil. Kablo sadece Zyxel üzerinden Keentic’e gidebiliyor.

Selamlar, 2 Adet WAN Çıkışınız mı var?

Hayır. T50B’nin bir WAN girişi var, Keenetic LAN1’e bağlı. Keentic’i VDSL ve Wifi ISP ile besliyorum.

T50B Mavi Ethernet bacağı sadece Giriş için kullanılır. Çıkış Yapmaz. T50B Router modunda çalıştırabilirsiniz. Ana Modem Keenetic olarak mı kullanılıyor? yoksa T50B mi?