YENI ipv6 Çalıştırma Yöntemi (GEREK KALMADI)

TurkNet /64 prefix ile atama yaptığı için bu adres modeme verilirse ipv6 çalışmıyor.
(EDIT: modeme gelen son güncelleme ile /64 prefix ile sorun olmadan bütün cihazlar ipv6 alıyor.)

İlk önce modem arayüzüne girip broadband → pppoe connection’a gelip düzenle deyin.
Burada, only ipv4 seçin ve pppoe passthrough seçeneğini aktifleştirin.
Sonra, home networking bölümünden ipv6 dhcp’yi kapatın.

Modemdeki işimiz bitti. Şimdi windows’a geçiyoruz.
Control Panel → Network and Internet → Network and Sharing Center → set up a new connection or network seçeneğine tıklayın.
Açılan pencerede sırasıyla şunlara tıklayın;
connect to the internet → set up a new connection anyway → broadboand (pppoe) → (burada türknetin size verdiği kullanıcı adı ve şifreyi girin).

Bağlantı tamamlandı. Denetim masasından tekrar Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center bölümüne gelip broadband connection özelliklerine girin.
Açılan pencerede options → remember my credentials seçeneğini tikleyin.
Yine aynı pencerede networking sekmesine gelin. burada ipv4’ü devre dışı bırakın.
Kaydedip çıkın.

Artık tamamdır. ipv4 bağlantınız modem üzerinden normalde olduğu gibi çalışacak.
ipv6 bağlantısı ise sadece ve sadece o windows cihazda çalışacak.

Türknetin verdiği ipv6 adresiyle sadece bir cihaz internete çıkabildiği için, böyle bir çözüm buldum.

3 Beğeni

11
12
13

Modemi İngilizce yaptıkda bilgisayarı nasıl İngilizce’ye çevirecez. :slight_smile:

1 Beğeni

Wan bağlantısı kurulamıyor. Şifre kullanıcı adı doğru. Bağlana basınca wifi penceresi açılıyor.

@EFG bunu merak ettim?

win8’de o açılan wifi penceresinin en üstünde broadband bağlantısı çıkıyor ona basıp bağlan diyorsun

win10’u bilmiyorum.

Windows 11 bu. Malesef öyle birşey çıkmıyor.

Üstat peki bu /64 olayı tam olarak nedir? /64 üstü bile olsa o prefixde bir sürü İpv6 tanımlanamıyor mu? İpv6 ile ilk 4 kısım tanımlanıyor. Kalan 4 kısımı iç ağda modem dağıtması gerekmiyor mu?

ipv6’da her cihazın /64 prefixli ip alması gerek.
o kalan 4 bölme internete bağlanan cihazların kendi ip adreslerini belirleyebilmeleri için ayrılmış.

Officially, sub-/64s are non-standard, and most routing equipment can’t handle smaller subnets. A lot of assumptions are going to break if you start subnetting below that. So unless you roll your own router software, and have total control over everything in your network, it’s not advised to subnet below /64.
It’s like asking if you can subnet below /32 in IPv4 by using port numbers as additional addressing bits.

Yani /64 ile ağımızdaki hiç bir cihaza IoT erişim sağlanamıyor anladım. Bunun tam çözümü nedir IoT için ipv6 çıkmadı mı? Hala Cgnat saçmalıkları ile uğraşıyoruz.

çözümü /56 prefix atanması. böylece türknetin atadığı ipv6, 256 adet /64’e bölünebilir.
(her cihaz /64 alacak)

Bazı şirketlere 256 ip6 bile yetmez. Dünyada uygulamaları nasıl?

Şirketlere /48 prefix ataması yapılıyor. Bu da 64K adet cihaz bağlanabilir demek.
Daha küçük bir prefix verilirse mesela /44 → 1 M cihaz bağlanabilir.

1 Beğeni

Hangi modem kullanıyorsunuz. Ben modemden pppoe passthrough aktif edince bilgisayardaki internette gidiyor. Ipv6 bağlantıyı denediğim vakit o da bağlanmıyor. VMG3625-T50B modem kullanıyorum.

teknik bilgim 0a yakındır ancak bir şeyde kafam karıştı, siz modeme sadece IPv4 kullan dediğiniz zaman bilgisayarların ne kullandığının bir önemi olacak mı? Sonuçta dış dünya ile asıl iletişimi modem sağlamıyor mu?

pppoe passthrough özelliğini bu yüzden açıyoruz. kapalı bıraksaydık bilgisayardaki işlem bir işe yaramayacaktı.

2 Beğeni

doğrudur, çok teşekkür ederim :smile:

Bizim evde çok fena işe yarayacak 1 şey bunun sayesinde artık ping diye 1 şeyi sorun etmemize gerek kalmayacaktır hele hele netflix youtube kullanan kişiler için bu 56 prefix çok faydalı olacak… Arkadaşlar burada konuşuyorsunuz ama desteğe kayıt açtınız mı 56 prefix desteği istiyoruz diye :smiley: Israr edeceksiniz ki o kişiler bize bu güzelliği yapsınlar…

Ben 2 gündür cebelleşiyorum :joy: Detaylı anlattım hala /56 prefix ile ilgili dönüş olmadı. Aslında herkes yazsa sanırım olur. Acaba bitmesi imkansız olan ipv6 biter diye mi korkuyorlar :joy: /64 atadıkları için dışarıdan içerideki cihazlara ulaşılmıyor yani bir nevi CGNAT durumuna maruz kalıyoruz port çalışmıyor

3 Beğeni

Neler neler var. ipv6 dns atalı ama test ettiğimde sadece ipv4 dns kullanıyor. Yerel ağda ipv6 ile cihazlar arası bağlantı bazen, hatta çoğu zaman kurulmuyor.

ipv6’nın 20 tane faydası varsa biz anca 1-2’sinden faydalanıyoruz. TurkNet’te ipv6 yerine ipv4 kullanan için pek bir şey değişmiyor.

1 Beğeni

Benim LAN’da sıkıntı yok, tek sorun ipv6 ile WAN’dan LAN’a gelinmiyor aynı CGNAT gibi davranıyor