YENI ipv6 Çalıştırma Yöntemi (GEREK KALMADI)

Dışardan ulaşılamıyor derken kastınız nedir? Benim modemde de /64 kullanıyorum. İstediğim gibi cihazlara erişebiliyorum. Fakat ayarları doğru bir şekilde yaparsanız. Modemde güvenlik duvarı mevcut. Buradan izin vermeniz lazım. Yoksa port vs bağlantı sağlayamazsınız.

GSM telefonunuzdan dışarıdayken evinizdeki File Server vs’te ipv6 adresi yazarak erişebiliyormusunuz ?

Evet erişiyorum. Mobil ağda ipv6 desteği yok. Cloudflare dns kullanarak, bağlanıyorum. Hatta domainimi direk evdeki sunucuya bağladım. Bütün subdomain, domain gibi her şeye erişiyorum.

Arkadaşlar TurkNet’in bunu yapması mümkün mü acaba ücretsiz 1 şekilde mi oluyor. Ayarlanması sadece yazılımla mı hallediliyor? TurkNet’in bunu kısa sürede halletmesi mümkün mü? TurkNet’e dezavantajı var mı? Muhtemelen basit 1 işlem ama ayarlamaları zaman alacak 1 işlemdir. Ama asıl sorum sizle birlikte bende bunun halledilmesini istiyorum TurkNet’e geçinceye kadar ama muhtemelen daha da sürecektir bu tartışma. Bu konuyu büyütüp destek kaydı açmanın dışında btkya başvuru yaptınız mı? TurkNet’e bunun için baskı uygulamaya ne dersiniz. O masa başındaki ipv6 ile sorumlu arkadaşlara ve ondan öncesinde onların en başındaki kişiye sesimizi duyursak ne güzel olurdu. 1 pcye 56 prefix verip geri kalanlara 64prefix vermek üstelik vereceğimiz bu prefixlerin tükenme gibi 1 ihtimalde zerre kadar mevcut değil.

Farkına varın artık şu an hala cgnattayız ipv6da olsak bile çok kişi aynı interneti kullanan kişiler için geçerli bunlar tabi. 64prefix sadece tekli diğer pcler telefonlar tabletler bunlar ne olacak. 1 kişi demek 2 internet demek oluyor zaten… Destek kayıdına ipv6 cgnatına hayır diye yazmamız lazım :smiley: şu yukarıdaki prefix tablosuna baktığımda 60 prefix bile bana yeter dedim açıkçası siz 56yı almakta kararlısınız. ipv6 teknolojisi bayağı eskimiş teknoloji ama dünyada ipv6yı kullananların oranı sıkı tutunun 1 yerlere sakın uçmayın :smiley: %35-45 arasında Türkiye ise bebek adımlarını bile atamıyor durumda.8 milyar nüfuslu bu dünyada 5bin var mıdır belli değil Türkiye’de ipv6 kullanan tablo bu! Bu konularda aşırı gevşek haldeyiz hem biz hemde yetkililer elin ucundan çok az şekilde tutuyorlar :face_with_diagonal_mouth:

1 Beğeni

/64 sadece bir subnete verilen adres.
/56 ipv6 adresi ise 256 adet /64 içeriyor.

1 Beğeni

Ufacık çocuğun elinde bile iphone görebildiğimiz 1 çağdayız :smiley: Anaokuluna giden çocuklarda bile telefon yaygın durumda :smiley: Tablet ayrı pcsi olan ev ayrı gerçi böyle düşünürsek 56 prefix tam kıvamında…

/64 = 1 networkte 2 üzeri 64 ip.
/56 = 256 /64. birden fazla networke dağıtılabilir.

1 Beğeni

pingi düşürecek olay işte bu…

64 prefixi neden bu kadar abartıyorsunuz anlamadım. IP’yi modem dağıtmıyor ki? 4x prefix TurkNet’in 4x de cihaz başına dağıtılan. Her cihaz kendi IP adresini alır, kural budur. Modemin IP vermemesi gibi bir durum yok ki.

Afedersiniz ama evdeki servera mobildeki IPv4’ten erişme isteği anlamsız. 4to6 protokol uygulanıyor da haberimiz mi yok? IPv6 servera IPv6 clienttan erişebilirsiniz. 56 64 128 prefix fark etmez. Ya da HE’den bir tunnelbroker ayarlarsınız, olur biter.

Ben hala 64 prefix meselesini çözemedim. Hiçbir şeyi değiştirmeyecek ki bu. Sihirli değnek değil, bir şey değil.

2 Beğeni

Burada sorun ip alması değil ki. Ağ içinde güvenlik olarak bir birleri ile bağımsız subnetler varsa nasıl yapacaksınız ? Mesela bende ev kullanıcı ağı, misafir ağı ve iş için kullandığım bazı cihazlar ipv4’te ayrı subnette. Ancak ipv6’da /64 olunca hepsi birbirine giriyor.

işte farklı subnetler isteniyorsa, slaac çalışsın isteniyorsa /64 prefix sıkıntı yaratıyor.

ancak 1 subnet için vmg3625 yeni yazılımla ipv6 çalışıyor.

Ben üstte yazan arkadaşa yazmıştım :blush:

2 Beğeni