Yapa Profili Değişmiyor

İyi günler, YAPA profili seçemiyorum. Yardımıcı olabilir misiniz?

1 Beğeni

Teşekkürler, başka bir sorun daha var onun için yeni konu mu açmam lazım? Yapa altyapısındayım, santrale uzaklığı 2300 metre, hızım 7/8 Mbps yi geçmiyor, çaprazımdaki bina da Vae alt yapı var sorgulama yapınca 85 mpbs desteklediğini gördüm, ama benim Vae ye geçmemin uygun olmadığını söylüyorlar, port durumunu sorguladım, boş port ta var ayrıca.

eğer boş port varsa niye uygun değilmiş. ya da gerçekten boş port yok onun için uygun olmayabilir. sorgulamada var gözükse bile anlık değişebiliyor belki port durumu. bence 2300 metre çok uzak yapa için. bi an önce vae ye geç :slight_smile:

Çaprazdaki binayla aynı saha dolabına bağlı olmayabilirsin bundan dolayı olabilir.

2 Beğeni

sonuçta ne olursa olsun yapadan vae ye geçmenin uygun olmamasının sebei nedir. ki bu adam TurkNet 'i bırakıp telekoma geçmek istese bilemi geçemeyecek. yani sorun port sorunu değilse ne olabilir :slight_smile:

Yukarıda yazdım sebebini.

saha dolapları farklı olabilir, ondan dolayı hızları farklı olabilir ama (port sorunu yoksa) niye vae ye geçmen uygun değil diyorlar. o kısmı anlamadım. bu vatandaş ben TurkNet 'i bırakıyorum telekoma geçecem dese vae ye geçemeyecekmi doğal olarak.

bu kısmı anlayamadım :slight_smile:

yapada başka iss geçiş yok iptal etmesi lazım.

zaten yapadan vae ye geçiş süreci, bir nevi var olan sözleşmenin iptali ve yeni bir abone gibi tekrardan bu sefer vae üzerinden aboneliğe devam diye biliyorum. bu arkadaş ben vae ye geçecem diyorsa bunu yapadan alıp yapanın olduğu telekom santralinde telekomun portlarına bağlamak lazım. tabi port varsa sorun olmaz. zaten santralde turknetin yapa cihazıyla telekomun kendi cihazları birlikte duruyor diye biliyorum. tek yapmaları gereken yapa dslamından alıp telekom dslamına bağlamaları. tabi bu süreç yeni bir abonelik gibi zaman ve enerji harcatıyor. yanlış ifade ettiysem affola :slight_smile:

1 Beğeni

Saha dolabı nasıl bir şey acaba?

kaldırımlarda görürsün. yaklaşık 1 metre ye 1 metre hacminde gri bir dolap. googldan aratırsan resmini görürsün :slight_smile:

1 Beğeni

Çaprazdaki binanın durumu bu şekilde.

Ben kendi adresimi sorguluyorum bana hata veriyor. Aramız 20 metre bu binayla.

@HKN 'ın dediği gibi binaların yakın olması sizi aldatmasın. farklı hatlar üzerinden internet alıyorlardır. saha dolapları farklı olabilir.
bazen insanlar,apartmanda herkeste internet var bende yok nasıl olabilir diyorlar. bence bunun cevabı bile bu farklılığa kadar gider. port farkı vs…

1 Beğeni

Benim kaldırımda üzerinde Türk Telekom yazan bir kapak var. Ve hattı ordan çektiler binaya. Karşımdaki binaya da başka bir yerden çekebileceklerini düşünmüyorum hattı. Daha yakında her hangi bir saha dolabı görmedim çünkü.

bizim söylediklerimiz olası durumlar. en kesin bilgiyi telekom yetkilisi verir illaki. belkide dediğiniz gibidir durum ama teknik bir sorun vardır sizin aleyhinize olan. teknik servisin bi el atması lazım sizin soruna :slight_smile:

saha dolabına gelen kablo fiberse, sizin komşunuza gelen bağlantı daha uzak bir saha dolabından da geliyordur. fiber olursa kablo saha dolabın uzaklığı önemsiz oluyor.

1 Beğeni

Senin bölgende altyapı çalışması var bbk’dan hız bilgin silinmiş belirli bir süre beklemen lazım yüksek hız için.

1 Beğeni

Öyle olmuyor o işler ne yazıkki

Tahmini ne kadar sürer?

Bu arada konu ile ilgili kayıt oluşturmuştum. O yazışmalar. Aldığım cevaplar çok üstünkörü ve geçiştirmeye dayalı.

haklı olabilirsiniz. ben sadece netteki şikayetlerden ve okuduğum süreçlerden o şekilde konuştum. daha önce yapa tecrübem olmadığı için. umarımda olmaz çünkü şimdilik vae den memnunum. 10 lira fazla verip burda kalayım :slight_smile:

1 Beğeni