Wifi Hızı düşük

Merhaba iyi akşamlar. Şimdiye kadar kablolu kullandığım için farketmemiştim ancak bilgisayarım bozuldu. Diğer bilgisayar da ise ethernet kablo girişi yok. Bu yüzden wifi kullanmak zorunda kaldım. Kablolu kullanırken çok iyi olan internet (örneğin oyunda 10-16 arası ping alıyordum hiç yükselmiyordu. Şimdi başlangıçta 24 pingle başlıyor ama oyun içerisinde çok fazla ping yükseliyor. Yani 1-2 saniye içerisinde 100 ün üstüne çıkıp geri iniyor. Bu yüzden bir şey yapamıyorum. Önceden TTelekom kullanırken kablolu kullanmıyordum. Wifi olarak kullanıyordum. Böyle bir problemim yoktu. Bunun için yapabileceğim bir ayar vs var mı ?

1 Beğeni

Modem aynı modem. Kaç ghz olduğunu bilmiyorum ama TTelekom zamanında kullandığım modem. O zamanlar 16ydı internetim şu anda 60-70 lerde. Kabloluda hiçbir sıkıntım yok. Modem koridorda ve karşıdaki oda da kullanıyorum. Yani mesafede kısa. Kanal ayarını deneyeceğim şimdi. Sanırım 11 en iyisiydi ? Bunun dışında yapabileceğim bir çözüm yok mu ?

Tamam aynı şeyleri yazmışsınız ama benim dediğimi anlamıyorsunuz. TTelekom kullandığım zamanlarda aynı modemi kullanıyordum aynı uzaklıkta kullanıyordum ve o zamanlar kablosuz kullanıyorum. Oyun içerisinde pingim çok fazla çıkmıyordu. Evde başka kullanıcılar interneti kullandığında anlık çıkıyordu ping. Ancak şu anda kimse interneti kullanmamasına rağmen sürekli ping sorunu yaşıyorum.Modem arayüzünde SSID yayınını etkinleştir kısmı işaretli. WDS’yi etkinleştir kısmı işaretli değil. Bunlar ne oluyor ? İlgisi olabilir mi ? Mod: 11bgn karışık Kanal genişliği: Oto

Bu terimler nedir ben bilemem. Ben yaşadığım sorunu paylaşıyorum sadece. anlık biri wifi kullandığında demişsiniz. Ben tek kullandığımda da oluyor diyorum. Şu anda tek kullanıcı olarak 1 bilgisayardan bağlanıyorum. Ve ben burada TurkNet’i suçlamadım herhangi bir mesajımda. Sadece belki yapabileceğim bir şey vardır ayar vs gibi. Bunları öğrenmek için yazıyorum. Online işlemler bölümünden ya da modem arayüzünden belki de bilmeden Wifiyle ilgili bir ayar düşürdüm eğer bu mümkünse. Mesela online işlemlerde Yapa Profil diye bir şey var. Onu oyun yapmıştım. Bu olabilir mi? veya DNS ayarı falan yapmam gerekiyor mu ? Siz hemen iss ne yapabilir diyip benim iss yi suçladığımı düşünüyorsunuz. Ben bir çözüm yolu var mı diye bulmaya çalışıyorum. Bununla ilgili yardım istiyorum.

sadece oyun içinde değil twitch de yayın izlediğimde 900p de flan hiç sıkıntısız izlediğim yayınları şu anda donarak izleyebiliyorum. Bunun bi çözümü olmalı bence. Wifi de bu kadar kötü olmaması gerekiyor.

Önceden diye sürekli yazmışsınız ama ben de aynı şeyleri diyeceğim. Etrafınızda wifi sinyalleri çoğalmış olabilir bu yüzden önceden yaşanmayan sorun şimdi yaşanıyor olabilir. Pandemi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor bu yüzden yoğun kullanım olduğunda takılma donma oluyordur. :person_shrugging:

3 Beğeni

13 sene ttnet ten(16 ve 24mb) sonra 3 yıla yakın TurkNet kullanıyorum 35 mb(son 4 ay 75 mb) son zamanlarda sürekli hız düşüklüğü oluyor gündüz kablolu 72 mb(kablosuz 56 mb)alıyorken akşamları kablolu ve kablosuz düşüyor işin garibi kablolu 50 mb civarı alırken film izlerken bile arabelleğe alıyor deyip durarak oynatıyor.gündüz hiçbir sorun yokwifi akşamları 5-10 mb kadar düşüyor ping 28 den 138 lere çıkıyor açtığım çağrılar modeme gelen hızda sorun yok deyip modem tesisat donanım deniyor direkteki kutu ve kablolar yenilendi bian içi cat6 ile değiştirildiama değişen birşey yokaynı wifi modem donanım gündüz sorunsuz 13 yıllık ttnette 16 mb te bir defa sorun yaşaşamıştım 13 yılda hiç çağrı yok turnette ayda bir defa mutlaka var işin gariibi çağrı açınca birşekilde düzeliyor.

Şunu kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim. Hız arttıkça sorunda artıyor. Pandemi nedeniyle son zamanlarda özellikle akşam saatlerinde yoğun kullanım tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ki internet kullanıcılarını da etkiliyor. Online işlem merkezi üzerinden açtığınız kayıt üzerinden sorunun takibini yapabilirsiniz.

Usb Ethernet Dönüştürücü adaptörler satılıyor.
Ethernet girişi olmayan notebook ta kullanabilirsiniz.
Sorun çözülmezse bunu dene.