Wifi Hızı düşük

Merhaba iyi akşamlar. Şimdiye kadar kablolu kullandığım için farketmemiştim ancak bilgisayarım bozuldu. Diğer bilgisayar da ise ethernet kablo girişi yok. Bu yüzden wifi kullanmak zorunda kaldım. Kablolu kullanırken çok iyi olan internet (örneğin oyunda 10-16 arası ping alıyordum hiç yükselmiyordu. Şimdi başlangıçta 24 pingle başlıyor ama oyun içerisinde çok fazla ping yükseliyor. Yani 1-2 saniye içerisinde 100 ün üstüne çıkıp geri iniyor. Bu yüzden bir şey yapamıyorum. Önceden TTelekom kullanırken kablolu kullanmıyordum. Wifi olarak kullanıyordum. Böyle bir problemim yoktu. Bunun için yapabileceğim bir ayar vs var mı ?

1 Beğeni

wifi sorununun iss ile ilgisi yok kablolu bağlantıda sorun yaşamazken wifi de yaşıyorsanız modeme daha yakın olmayı deneyin kanal ayarı yapmayı deneyin ve en iyi çözüm ise 5ghz frekansa sahip modem edinmek

1 Beğeni

Modem aynı modem. Kaç ghz olduğunu bilmiyorum ama TTelekom zamanında kullandığım modem. O zamanlar 16ydı internetim şu anda 60-70 lerde. Kabloluda hiçbir sıkıntım yok. Modem koridorda ve karşıdaki oda da kullanıyorum. Yani mesafede kısa. Kanal ayarını deneyeceğim şimdi. Sanırım 11 en iyisiydi ? Bunun dışında yapabileceğim bir çözüm yok mu ?

Dediğim gibi kabloluda sorun yaşanmıyorsa kablosuz bağlantı modem ve sizin aranızdaki bir sorun iss ile alakası yok ve olamaz zaten kablo ayarı ilk önce wifi analyzer programları ile çevrenizdeki en uygun kanalı bulmanız gerekiyor sonrasında o uygun kanalı elle seçmeniz gerekmekte artı olarak 5 ghz bandı olan modem almanız diğer seçenekler arasında

Tamam aynı şeyleri yazmışsınız ama benim dediğimi anlamıyorsunuz. TTelekom kullandığım zamanlarda aynı modemi kullanıyordum aynı uzaklıkta kullanıyordum ve o zamanlar kablosuz kullanıyorum. Oyun içerisinde pingim çok fazla çıkmıyordu. Evde başka kullanıcılar interneti kullandığında anlık çıkıyordu ping. Ancak şu anda kimse interneti kullanmamasına rağmen sürekli ping sorunu yaşıyorum.Modem arayüzünde SSID yayınını etkinleştir kısmı işaretli. WDS’yi etkinleştir kısmı işaretli değil. Bunlar ne oluyor ? İlgisi olabilir mi ? Mod: 11bgn karışık Kanal genişliği: Oto

ben de size diyorum ki kablolu bağlantıda sorun yaşamazken kablosuzda yaşıyorsunuz ? peki buna iss ne yapabilir iss size kablolu bağlantıda sorunsuz interneti sağlıyor wifi üzerinden birden çok şey ping arttırabilir sinyal kirliliği başka cihazların bağlı olması mesela ben leptopta hız testi yapıyorum ping 9 çıkıyor 5 ghz bağlantıda 13 15 arası çıkıyor anlık biri wifi kullandığında 70 lere çıkıyor sorun bundan kaynaklı zaten wifiden kablolu kalitesi beklemeyin sorduğunuz sorular ise ssid kablosuz yayını gizlemek için olabilir (bazen çeviri hatalarından yanlış anlaşılıyor) 2. wds ise Kablosuz dağıtım sistemi birden fazla kablosuz erişim noktasının birbirine bağlantısını sağlayan sistemdir. Terimin İngilizce karşılığı WDS (Wireless Distribution System)dir.

1 Beğeni

Bu terimler nedir ben bilemem. Ben yaşadığım sorunu paylaşıyorum sadece. anlık biri wifi kullandığında demişsiniz. Ben tek kullandığımda da oluyor diyorum. Şu anda tek kullanıcı olarak 1 bilgisayardan bağlanıyorum. Ve ben burada Turknet’i suçlamadım herhangi bir mesajımda. Sadece belki yapabileceğim bir şey vardır ayar vs gibi. Bunları öğrenmek için yazıyorum. Online işlemler bölümünden ya da modem arayüzünden belki de bilmeden Wifiyle ilgili bir ayar düşürdüm eğer bu mümkünse. Mesela online işlemlerde Yapa Profil diye bir şey var. Onu oyun yapmıştım. Bu olabilir mi? veya DNS ayarı falan yapmam gerekiyor mu ? Siz hemen iss ne yapabilir diyip benim iss yi suçladığımı düşünüyorsunuz. Ben bir çözüm yolu var mı diye bulmaya çalışıyorum. Bununla ilgili yardım istiyorum.

sadece oyun içinde değil twitch de yayın izlediğimde 900p de flan hiç sıkıntısız izlediğim yayınları şu anda donarak izleyebiliyorum. Bunun bi çözümü olmalı bence. Wifi de bu kadar kötü olmaması gerekiyor.

Önceden diye sürekli yazmışsınız ama ben de aynı şeyleri diyeceğim. Etrafınızda wifi sinyalleri çoğalmış olabilir bu yüzden önceden yaşanmayan sorun şimdi yaşanıyor olabilir. Pandemi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor bu yüzden yoğun kullanım olduğunda takılma donma oluyordur. 🤷

3 Beğeni