Wifi düşük hız ethernet yüksek hız

merhaba, 100mbit hız erişimim var kablo ile pc ye bağladığım zaman yaklaşık 75-85 arası hız alabiliyorum ancak evde 3 adet akıllı telefon var onlarla wifi ile bağlandığım zaman 35 zor görüyorum. aynı şekilde pc yi wifi ile bağladığım zamanda aynı sorun oluyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

modem _vodafone huawei 658C
telefonlar samsung j7 pro / gm 9 pro

modemin 5ghz desteği yok. 2.4 ghz en yüksek 40-50 arası alırsınız. Kaliteli bir modem almalısınız.

2 Beğeni

Merhaba

Her modemin 2.4 g wifisi yüksek hız vermiyor. Arkadaşın dediği gibi baya kaliteli bir modem aldığınızda yüksek hızlar alabilirsiniz. Bazı eski wifiler 30’za kadar çıkabiliyor. Kaliteli bir modem aldığınızda 2.4 g si bile yüksek hız alabiliyorsunuz oda 60 70 gibi hızlara çıkarıyor. Fazla birşey beklemeyin 5g wifi tam yüksek hız verir.

1 Beğeni

60 alması için telefonunda alıcısı kaliteli olmalı. En iyisi 5ghz geçmek.

arkadaslar dogru soyler
yenı cıhazlar 5 ghz destegı olanlarda kısa mesafede 5ghz ıle full sınyal alırsınız …
örnek olarak kablo ıle olcumde 93,5 alıyorum 7 mt uzaktan telefondan olcum yaptıgımda 5 ghz baglı ıken 92,5 hz alıyor…
fakat bu hızı 2,4 ghz de gormek munkun dııl.

Bu arada TP-link vr300 kullanıyorum. Modem özelliklerinde 2.4 GHz de 300mbps alabileceğim yazıyor ama 50 anca alıyorum.

Orada yazan 300 mbps 40 MHz frekansı üzerinden kablosuz bağlantı hızıdır. Yani iki cihazın kablosuz olarak birbirlerine bağlandığı hız 300 mbps e kadar olabilir demektir. İnternet aktarımı ise 2.4 ghz kanalında @CKLasT dediği gibi maksimum 72 mbps olabilir. Kaynak bulursam daha iyi anlaşılması için onu da paylaşırım.

2 Beğeni

Keenetic Türkçe içeriği kaldırmış ama ingilizce içerik içinden bakabilirsiniz https://help.keenetic.com/hc/en-us/articles/214471625-Actual-connection-speed-in-Wi-Fi-technology

Teorik hızları gerçek koşullarda göremezsiniz ancak elinizdeki cihazın kapasitesine bağlı bir durum. Poco x3 pro cihazımda 2.4 ghzde 83 mbps hız görebiliyorum veya o ağa tıkladığınızda gördüğünüz 72mbpsleri bu cihazda güçlü bir ağa bağlandığımda 300 mbps olarak gördüm ancak herkese açık bir ağ olmadığı için hız testi yapma fırsatım olmamıştı.

5ghz de böyle

Telefonun marka modeli nedir?

Oppo Reno 5 Kite 5ghz de 200 mbps olarak gözüküyor ama frenks ayarı otomatikte

Telefonunuz WiFi 5 standardında dual band teknolojisini destekliyor. Burada ki makalede 5ghz modunda 42-44 ve 48 numaralı kanalların daha iyi performans vereceğini anlatmışlar. İsterseniz bir göz atın. https://www.freeteknoloji.com/teknik-destek/wi-fi-frekanslari-ve-kanal-modu-hiz-iliskisi/

1 Beğeni