WI-FI hız kıyaslama hakkanında

Merhabalar Sayın TurkNet yönetimi,

Bir konuda bilgi almak ve bunun bir sorun mu olduğu hakkında konuşmak istiyorum.

Malumunuz üzere yeni bir TurkNet abonesiyim. Paketim 100 mb ve genel anlamda memnunum.

Televizyon, Telefon ve Laptop ile internete bağlanıyorum. Bu yüzden hep WI-FI kullanıyorum. Klasik bir WI-FI kullanıcısı olarak bir kaç defa hız testi yaptım.

TT’nin bana verdiği modem 2.4 GHz ve 5 GHz değerlerini destekliyor. Ben de her iki banttan hız testi yaptığımda arada biraz uçurum olduğunu fark ettim. Her iki testi de TurkNet sitesi üzerinden yaptım ve resimlerde ektedir.

5GHz de hız 93 mb bulurken maalesef 2.4 GHz de 50 mb görebiliyor. Bu doğal bir şey mi ? Arada bu kadar farkın olması normal midir?

Ben 2.4 GHz WI-FI hızını yükseltebilir miyim?

Teşekkürler.

2.4Ghz’de hız arttırma için eğer bilgisayarınızın Wi-Fi kartı destekliyorsa modem üzerinden 20-40Mhz ya da direkt 40Mhz’yi seçin bir de öyle deneyin. Bu şekilde telefonumda 2.4Ghz üzerinde daha yüksek hız almayı başardım ancak tabii ki stabil değildi.

Hocam TT’nin bana verdiği ZTE modem. Ara yüzden kurcaladım ama sizin söylediniz seçimi bulamadım maalesef.

2.4 ghz 50mbti gördüysen şükret bile ben 40ı geçemiyorum

1 Beğeni

2.4ghz genel anlamda bu performans da oluyor. Kablosuz ayarlarından kanal değiştirmeyi deneyin biraz daha artabilir. Ben 46 yı geçemedim :smiley:

1 Beğeni

Sayın @Hakan.Yildirim, yaptığım testler sonucunda maksimum 55 mb görebildim.
Modem dolabın altında ve etrafında sinyalini bozacak pek bir şey yok. Arada da 1 duvar var.

5 GHz den devam edeceğiz :relieved:

1 Beğeni

13 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.