VoWIFI

Tahminen ne zaman vowifi kullanabileceğiz TurkNet’te?

2 Beğeni

Ben de merak ediyorum

Sanırım para verdiğimiz zaman :slight_smile: yakın zamanda sorduğumda statik ip alırsam düzeleceğini söylemişti sevgili TurkNet destek. Ama benim tahminim ipv4 'le bu sorun çözülmeyecek. ipv6 'nın da biz kullanıcılar için ne zaman geleceği belirsiz. Yakın zamanda ipv6 kullanmak isteyenler için bir deneme konusu açıldı ve test edilecek. Umarım en kısa zamanda gelir. Çünkü çok yüksek ihtimalle ipv6 'da VoWifi sorunu tamamen çözülecek diye tahmin ediyorum.Çünkü Blok ip kullanıcıları şuan çok fazla ipv4 'de. ipv6 ise 100’lük blok olayı tamamen kalkıyor.

Ben kullanabiliyorum. Sizdeki sorun nedir? Modeminizden ALG özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. SIP ALG olarak adlandırılır.

İPhone cihazımda kullanıyorum uzun zamandır.

açık görünüyor

Turk Telekom’dan TurkNet’e geçtiğimden beri Vodafone ve TT voWIFI hizmetlerini kullanamıyorum. İnternette biraz araştırınca cgn’ye geçişle birlikte 2018’den beri insanların sorun yaşadığını gördüm. cgn sistemine geçildiği zaman da TurkNetliydim ancak o zaman vowifi kullanmıyordum sanırım hatırlamıyorum.

1 Beğeni

Maalesef ayar açık değişen bir şey olmadı

Statik IP mi kullanıyorsunuz?

Evet statik kullanıyorum ama statik kulkanmadığım zamanlarda da çalılıyordu vowifi

1 Beğeni

TurkNet 'te zaten yıllardır var VoWifi. Bulunduğum yerde 3 operatörde de çalışıyor.
Yazın turkcell gitmişti aradım dedilerki baz istasyonu çalışmaları olduğundan dolayı o bölgede hizmet şu an veremiyoruz 2 aya geldi.
Zaten full çekiyosa Vowifi çalışmaz.
Modemden modeme değişiyor her modemde olmuyor.
Operatör ayarlarından sim kartı için volte açılmazsa çalışmıyor.
Telefondan da açık olması lazım, eski telefonlar desteklemiyor.
Uçak moduna alıp öyle deneyin şebekeye bağlanmaya çalışın …

1 Beğeni

Uçak modunda kullanıyorum zaten. Varsa bir çözüm öneriniz deneyeyim.

Hocam yazdığın bilgilerin yanlışlarını düzeltmek istedim. TurkNet aslında Vo-Wifi destekliyor fakat sanırım YAPA altyapısında en verim alınanı oluyor. Çünkü VAE altyapıda cgn havuzu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Yani 100 'lük ip bloğu olarak adlandırılan ve başkalarıyla aynı ip adreslerini kullandığınız bir sistem olduğu için vo-wifi çalışmıyor. YAPA 'nın da ülke genelinde ne kadar yaygın olduğunu düşünürseniz. Çoğu kullanıcıda vo-wifi kullanılamadığını anlarsınız. Ayrıca baz istasyonu çizgisi tam çekse de vo-wifi açıksa hat üzerinden değil wifi üzerinden yapıyor aramayı. Android ve Iphone için denedim. Modem kısmına gelince tüm ALG ayarları açık durumda ise ve resimdeki ayarları modeminiz destekliyor ise sorunsuz şekilde kullanabiliyor olmalısınız. Ayrıca operatörlerin hangilerinin desteklediği hakkında tam bilgim yok en son Vodafone 'da kullanılabilirken TT 'de kullanılamıyordu vo-wifi.

2 Beğeni

dinamik ip deyim vowifi kullanıyorum.

2 gündür TurkNet DNS kullanıyorum ve Zyxel VMG8266 modeme TurkNet tarafından yapılan varsayılan ayarlarda Turk Telekom vowifi’ın çalıştığını, Vodafone’un ise arama alamadığını ancak arama yapabildiğini gözlemledim. Bu sürede TurkNet’e de 39698627 numaralı destek kaydı ile voWiFi’ın durumunu sorduğumda ekteki yanıtı aldım. Bu konuyla ilgilenen teknik ekip iletişime geçerse birlikte test edelim çalışsın şu sistem sağlıklı bir şekilde.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum birkaç gündür. Vodafone la TurkNet arasında bi uyumsuzluk gibi duruyor. Çünkü turkcell kullanan cihazda sıkıntı olmuyor. Vodafone cihazlarda arama yapılıyor ama alınamıyor. Kalıcı çözüm bulunsa artık şu soruna. Başka iss de sıkıntı yok bu arada.

vo-wifi kullanmam için bana statik ip satın almalısınız diye geri dönüş yaptılar. hiçbir anlam veremedim. Turkcell ve turk telekom ile vo-wifi çalışırken vodafone ile çalışmaması tamamen saçmalık ve üstüne 12 tl verip statik ip satın diye öneride bulunmak daha da saçmalık geldi bana.

bu sorunun hala devam ediyor olması daha da saçmalık.

bu durum ios sistemi başta olmak üzere modem ve ios android güncelleme sorunlarından kaynaklı firmalarla alakası yok tamamen güncelleme hataları :frowning:

Vodafone + TurkNet kullanıyorum ve VoWIFI çalışıyor. Cihazı uçak moduna alıp WiFi’ı açıyorum ve cihaz Vodafone TR Wifi istasyonuna bağlanıyor. Biraz önce görüşme yaptım daha bu şekilde. Statik IP müşterisi değilim.