VMG8623-T50B ve TP-LINK RE450 range Extender

Selamlar,

VMG8623-T50B’den önce ZTE marka bir modemim vardı. O modemi TP-LINK RE450 menzil artırıcı ile gayet güzel kullanabiliyordum.
Şimdi ise

• VMG8623-T50B ve RE450 arasında kablosuz bağlatıyı kurabiliyorum.
  • RE450’den Zyxel’dekinden farklı SSID’ler ile yayın yapıyorum
  • RE450’nin DHCP’si kapalı ve Zyxel’den aldığı IP’yi dağıtıyor
  • RE450’nin SSID’sine bağlandığımda Zyxel’in arayüzüne girebiliyorum, Zyxel’in DNS’ini kullanarak sorgulama yapabiliyorum. Zyxel’in IP’sine traceroute ile ulaşabiliyorum
  • Fakat Zyxel internet’e çıkmama izin vermiyor.
  • Zyxel’e kayıt açtım, onlar TP-LINK’te problem olduğu, o ürünü bilmedikleri için yardımcı olamayacaklarını ilettiler.
  • Zyxel’in bir sebeple TP-LINK üzerinde gelen ve internete ulaşmaya çalışan paketleri engellediğini düşünüyorum. Ama ne loglarda ne de başka bir yerde buna dair bir kanıtım var.

İlgisiz olanlar da dahil çözüm için pek çok şey denedim (firewall, tek wireless frekansı, upnp devre dışı bırakma vs.), ama hiç biri işe yaramadı.
Zyxel üzerinde detaylı troubleshooting nasıl yapılır, daha detaylı günlükleri var mıdır?

Evin arka odalarında 4.5G’den tüketmek zorunda kalıyoruz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Saygılarımla
Ahmet Gökalp Ergeç

Modemin güvenlik ayarlarını tamamen devre dışı bırakıp denediniz mi?

Üstadım bende de aynı extender ve modem var fakat şimdi takılı değil kullanmak istediğimde hiçbir problem olmadan rahatlıkla kullanabiliyorum extra herhangi bir işlemde yapmadım

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Biraz daha uğraştım, en nihayetinde şunu tespit ettim
RE450’nin DHCP’sini devre dışı bırakıp modem’den IP aldırırsam, modem, extender üzerinden gelerek IP alan cihazların internete çıkmasına izin vermiyor.

Çözüm olarak,
Modem’in DHCP’sinin IP aralığını daralttım(192.168.1.20-192.168.1.50) , RE450’nin DHCP’sini farklı bir aralığa ayarlayıp, çalıştırdım (192.168.1.60-192.168.1.80).
Bundan sonra extender’dan bağlanan cihazlar internete bağlanabildiler.

Çok tuhaf ama, çözüm bu oldu. Farklı bir şey bulursam yine yazarım.

İyi seneler
Gökalp

1 Beğeni

Cihazlar arası ip çakışması sağlıksız dhcp sunucusu.
Bilgilendirme için teşekkürler, iyi seneler.

Tam olarak bu değil aslında, çözüm adımlarını eksik ifade etmişim.
Çözümden önce bütüm IP’leri modem’in DHCP’si dağıtıyorudu. RE450’nin DHCP’si kapalı durumdaydı ve DHCP Relay Agent olarak çalışıyordu.
Çözümle beraber, yukarıda belirttiğim gibi, modem’in DHCP’si farklı bir aralığı dağıtıyor, RE450 farklı bir aralığı dağıyor.

1 Beğeni