Verilen maksimum hızın alınamaması

Merhaba
75mbps için başvuru yaptım bağlantım aktif oldu. 40-50 arası mbps hız alıyorum. Bağlantım aktif olduktan sonra altyapı sorgulaması yaptığımda 100 mbps çıktığını gördüm. Destek kaydı oluşturup ilettiğimde paketi 100 mbps geçirdiler. Sonrasında hızda bir değişiklik çok olmadı, max 50 mbps görebildim. Önceki sağlayıcı da 24 mbps kullanıyordum ve 24 mbps tam pakette verlen hızı alıyordum. Bu arada apartmandaki ankastre kutusundan eve kadar cat5 kablo çekildi yani kabloda iç tesisata bağlı bir problem yok. Bu konuda saha ekibi yönlendirildi bana ama gerek olmadığını düşünüyorum. Modemde zyxel wmg3312 modeli. Konuyla sinyal konusunda santralle ilgili Bir problem olduğunu düşünüyorum. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

modem değerlerinizi atabilir misiniz xDsl günlük tarzı bir bölümde yazmaktadır

Zyxel VMG3312-T20A model modemim üzerinde bu arayüze ulaşamadığım için paylaşamadım.

1 Beğeni

Modemin içine giriş sağlaya biliyor musun ?

Merhaba @muratuz, kablolu bir şekilde bağlantı kurup hız testi yaptıktan sonra ekran görüntünüzü bana müşteri numaranız ile bilrikte özel mesaj üzerinden iletir misiniz?

1 Beğeni

Merhaba,

TurkNet saha ekibi bugün gelerek ankastre kutusunda ölçüm yaptı ve kutuya gelen max kızın 65 mbps olduğunu belirtti. Bende yaptığım kontrollerde modeme aşağıdaki hızın geldiğini gördüm.
Yani altyapı sorgulamasında 100 mbps çıkıyor ama ankastre üzerinde neden 65 mbps ile sınırlı bunu anlamış değilim. Şuan sorgulama yaptığımda 100 mbps çıktığı için bunu kullanmak en doğal hak diye düşünüyorum. Ancak 65 mbsp geldiği için şuan bu şekilde. 100 yapabilecek miyiz bu mümkün mü yoksa ankastre üzerinden gelen hızla mı yetineceğiz.
resim

1 Beğeni

Merhaba @muratuz

Sag üsteki üç cizgiye bastıktan sonra xdsl istatistikler bölümünden hat bilgileriniz yazar ordaki tam listeyi kopyalıp buraya atar mısın.

1 Beğeni

Altyapı sorgu sunucunuzu da eklerseniz hat değerlerinin yanına arkadaşlar net yorumlar yapabilir. Eğer komşularınızdan yüksek hızlı internete erişimi olan varsa hat değerlerinizi onlar ile karşılaştırabilirsiniz

resim

Geç cevap için öncelikle kusura bakmayın :slight_smile: Sorgulama sonucu ve modeme ait xdsl istatistikleri bu şekilde. Ölçüm ankastre kutusundan TurkNet ekibi tarafından gelinerek yapıldığında şuan 65 mbps geliyor denmişti. Ancak bunu ara ara sorgulayın çünkü 100 mbps port açıldığında otomatik güncellenir denmişti. Bende TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden destek kaydı açarak bilgi verdiğimde “100 mbps paket tanımlı” yani 100’lük port olduğunda otomatik geçecek bilgisi verildi. Sorguladığımda 100 çıkıyor ancak ben 65 mbps alıyorum. Bununla ilgili yardımcı olunursa mutlu olacağım.

Hat değerlerinizin zayıflama snr yazan kısımlarını da paylaşır iseniz net bir yorum yapabiliriz

xdsl istatistikleri aşağıdaki gibidir.

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.10.6.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 68155 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8192 kbps

near-end FEC error fast: 4022
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 842
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :11 days, 19:50, 29 secs
DSL activetime :0 min, 22 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 7.2 dB
output power upstream: 8.1 dbm
attenuation downstream: 4.8 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 22.8 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 21 24 44 44 55 55 55 56
tone 32- 63: 00 aa 99 ab ab ab bb cc cb bb cc bd bc dd dd dd
tone 64- 95: cd de dd ed cd ee ee ed ee ee ee ee dd ee ee ed
tone 96-127: de ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ed dd de
tone 128-159: ed ed de dd dd ed de de dd dd de ee ed dd cc cd
tone 160-191: cd dd cd cc dd dd dd dd dd dc dc cd dd dc dd dd
tone 192-223: dd dd cd dc dd cc 0c dc cc cc cc cc cc cc cb bb
tone 224-255: bb bb bb bb cb bb cc cc cc cc cb cc cc bc cc cc

Burada ki değere göre hattınız alabileceği maksimum hızı almış görünüyor. Bağlı olduğunuz saha dolabı sanırım kapasitesinin tamamını kullanarak hizmet veriyor. Hattınıza hız yükseltme işlemi bu durumda yapılamaz görünüyor

Bununla ilgili ekstra yapabileceğimiz birşey olmadığını anlıyorum. Ancak sorgulamada 100 mbps çıkıyorken kapasite dolu ise bu hızı göstermemeli sorgulama sayfası. Yanıltıcı oluyor, doğruluğu da 100 mbpslik portu kullanan kişi taşınıp/ iptal etmediği sürece bu hızı alamayacağımızı anlıyorum.

Sebebi kesinlikle benim yazdığım durum da olmayabilir. Binanıza gelen hatta sonradan oluşmuş bir sorun da olabilir iç tesisat kaynaklı bir sorun da olabilir. Diğer bir olasılık da altyapı sorgu sisteminden kaynaklanan bir problem de olabilir… farklı ISS lerin sorgulama sayfalarında da aynı sonuçlar varsa en doğru cevap bir Telekom bayisine gidip adresinize ne kadar hız verilebileceği konusunda bir sorgulama yaptırmak da olabilir.

Peki bu değerleri nasıl yorumluyorsunuz? Bilgi verebilir misiniz?

70mbps civarı hız alabilirsiniz

Şu an paketiniz 50 mbps profilde görünüyor. Modem tanımlı hız ile sorunsuz Bir şekilde buluşuyor. Eğer Telekom ekstra bir önlem olarak servis verilebilirlik hızını düşük tutmadı ise online işlem merkezi üzerinden kayıt açıp hız profilimin 75/8 yapılmasını talep ediyorum şeklinde yazabilirsiniz

1 Beğeni