Upload hızı sorunu

Yalın internete geçiş talebi yaptım. 2-3 aydır talebiniz aldık yazıyor. Ancak son 2 haftadır buna bağlı olarak mı bilmiyorum Vae kapalı. Profiller arası geçiş hiçbir şeye yaramıyor. 3 megabit olan upload hızım 1 megabit bile değil. Download deseniz hak getire. Ve çok fazla ping spike sorunu yaşıyorum. Hİçbir oyun oynanmıyor.

Sorunum oyun profilinde upload hızımın 1 bile olmaması. Kablolu kullanmama rağmen.
Müşteri Numaram: 1342854
Son Destek Kaydım: 39827710resim_2020-12-25_111932

vae nin kapalı olmasının sebebi sizin yapa da olmanızdan dolayı. yani turknet altyapısındasınız. siz yapa da olduğunuzun farkındamıydınız yoksa yenimi geçtiniz yapaya.
yapa dan çıktığınızda yani vae ye geçtiğinizde vae açık olur.

Profilleri kullanabiliyodum ve upload sorunu yaşamıyodum. Upload hız düşüklüğümün vae kapalı olmasından kaynaklı olduğunu düşündüm. Ondan değilse neyden olabilir ? Hızımı modem ayarlarında sınırladıklarını görüyorum

resim_2020-12-25_111932

sizin yerinizde olsam vae ye geçerdim. eğer saha dolabı yakın ise. her ne kadar geçiş süreci sancılıda olsa eğer saha dolabına yakınsanız daha iyi değerler alırsnızı.

VAE tam olarak ne oluyor ne gibi faydaları var bana

yapa açık olunca vae kapalı olur. sanırım hatlarda bir sıkıntı var. ya sizin iç hatta ya da size gelen hatta. dediğim gibi büyük bir cesaret gösterip vae ye geçin bence. ama bir araştırın saha dolabına yakınsanız. tabi vae ye geçmek için vae de boş port ta olması lazım. eğer yoksa geçişiniz boş port olana kadar gerçekleşmez.

vae telekomun altyapısı. yapa da ise türknet, telekomun bakır altyapısını kullanıyor ama sizi santralde kendi cihazlarıyla buluşturuyor. eğer sizin santral uzak ise hızınız düşük oluyor. vae de adam sokağındaki telekom saha dolabından alıyor. ki bir de dolaba gelen altyapı fiber ise hızı coşuyor.

eğer santrale yakınsanız ve yapadaysanız çok iyi. ama santrale yakın değilseniz ve de saha dolabına yakınsanız vae daha iyi. sizi direk sokaktaki saha dolabına bağlıyor vae. yapa ise santrale bağlıyor ki muhtemelen o daha uzak oluyor.

1 Beğeni

iç tesisatınızı en başta bi kontrol edin. eğer sorun yok ise ankastre den ölçüm yapın. oradaki hızda düşük ise artık iş telekomda ya da turknette bitiyor. arıza kaydı oluşturup turknetle iletişime geçmekten başka yapacağınız bir şey yok.

bir de dediğim gibi eğer yapadan memnun değilseniz vae geçişi için başvurun. vae geçişi sorunsuz olsa bile 1 hafta ile 10 gün süren bir internet kesintisi yaşarsınız. bunuda göz önüne alın.

Açıkcası tek istediğim şey upload hızımın eskisi gibi 3 megabit olması. Upload hızım düşene kadar hiçbir sorun yaşamıyordum memnundum

şu an eğer vae de olsanız 35 lik vdsl de bile 5-6 mbps upload var. üst hızlarda 8 mbps upload var. normalde yapa da upload avantajı vardır ama sizde bu avantaj kalmamış maalesef.