Türknetten Gelen YAPA mesajı

Genel Müdürlüğe dilekçe vs vermek gerekiyormuş sanırım ama internette okuduğuma göre 5 yılda gelen mi ararsın 9 yılda gelen mi ararsın. Hiç uğraşasım gelmedi.

Dilekçeyle olacak iş değil bence de. Bulunduğunuz bölgedeki abone yoğunluğuna göre vs bi çok etkene göre yatırım yapılması değişir.

Neyse hocam yapılacak tek şey beklemek sanırım

1 Beğeni

Aynen öyle inşallah yapada daha yüksek hız alabilirsiniz

TurkNet’in açıklaması şu şekilde ;

Santrale uzaklığı 1.200 metreye kadar olan müşterilerimize 24 Mbps’in üzerindeki hızlarda hizmet verebiliyoruz (VDSL modemleri varsa tabii). Santrale yaklaştıkça ve kablo kalitesi arttıkça müşterilerimizin alabildiği hızlar da download’da 100 Mbps, upload’da 50 Mbps’ye yaklaşıyor.

Buna göre benim 24MBPS’den daha yüksek hız almam alzım 1200 metreye bakılacak oluras ve eğer kablo kalitesi kötüyse bunun için bir başvuru vs mi yapmam lazım? sonuçta kablolar bana ait değil

1 Beğeni

İsterseniz önce işlemleriniz bir tamamlansın YAPA’dan hizmete almaya başlayın. Belki de kablolarınız çok kaliteli ve yüksek hızları alacaksınız. Şimdiden bunları düşünmeyin derim. Umarım en yüksek hız değerlerinizi alırsınız. Konu hakkında bana istediğiniz zaman özel mesajdan da ulaşabilirsiniz.

2 Beğeni

Teşekkür ederim bilgilendirme ve ilginiz için. Herhangi ekstra bir durum söz konusu olursa sizinle iletişime geçeceğim. Hepinize iyi günler dilerim

3 Beğeni

bir soruyla bende katılayım konuya. :slight_smile:
ben TurkNet vae deyim. saha dolabından alıyorum. santralin bana uzaklığı yaklaşık 1.5 km en az. kablo uzunluğunun 2 km den fazla olduğunu düşünüyorum. santral uzak olduğu için şimdiye kadar yapa ya sıcak bakmadım. gelmesin diye temenni ettim. :joy:
ama şimdi şöyle bir şey var. santralden saha dolabına fiber kablo var. açıp bakmadım ama öyle diye biliyorum. zaten fiber olmasa o kadar mesafeden 100 mbps almam çok zor. ama saha dolabından sonra 100 m kadar bakır kablo var.
sorum şu. eğer yarın bi gün TurkNet benim santrali yapa yaparsa yapa daki cihazdan benim eve sıfır bakır kablo çekmeyecektir. mutlaka şu anda resimde gözüken mevcut fiber kablo + 100 m bakır üzerinden bana yapayı verecektir diye düşünüyorum. yani benim şu anki hizmet aldığım kablo, eğer TurkNet yapaya geçerse aynen kalacaksa benim aleyhime değil lehime olur diye düşünüyorum. en azından downloadı tam alıyorum ama upload fazlaca artacak, 10 tl az verecem. yani hızım düşmek yerine yükselecek. ki ben önceden mesafeden dolayı düşer diye düşünüyordum. ama şimdi aradaki altyapı fiber olunca fikrimi değiştirdim.
yani şu anda bile o mesafeden tam hız alıyorsam, yapada da aynı kablolar olacaksa iyi bir şey benim için. yapa ya geçince hızı düşenler mesafeden dolayı tamam ama onların altyapısı bakırmı yoksa fibermi. o kısmı tam bilmiyorum. eğer bakırsa zaten mesafeden dolayı düşmesi normal.
biraz uzun oldu ama umarım sorumu iyi anlatmışımdır. :joy:

1 Beğeni

YAPA altyapısında santraldeki TurkNet cihazı sonrasında tamamen bakır kabloyla eve geliyor. Zaten daha yüksek hız alıp alamayacağınıza göre bu geçişler yapılıyor.

2 Beğeni

Merak ettiğim konu şu örneğin YAPA’ya geçiş yaptıktan sonra yine beklenen hız gelmezse bina yada binaya kadar gelen kablolardan kaynaklı. Bu sorunun giderilme olasılığı var mı yoksa olduğu kadar mı ?

2 Beğeni

benim sokakta bakır kablo yok, fiber var sadece. sadece saha dolabından sonra direklere bakır olarak gidiyor. yani santralden sokağa gelen kablo bakır. o zaman TurkNet benim sokağa yeniden bakır kablo döşemeyeceğine göre, santrale yapa gelse bile bizim sokak fiber olduğu için bana etkisi olmaz. eğer santralden bakır kablo giden sokaklar varsa ancak onlar yapadan faydalanır. işin içinde fiber oldumu yapa olmuyor doğru anladıysam…
eğer doğru anladıysam bir de şöyle bi gelişme var. telekomla TurkNet yeni fiber altyapı üzerinde de anlaştı. o zaman benim sokaktaki altyapı fiberde olsa yeni anlaşmaya göre yapa gelebilir mi?

Şu aşamada siz yapa geçişi sonrasında 16 mbps ten daha yüksek hız alacaksınız. Hız 16 nin altına düşerse çözülene kadar kayıt açmaya devam edin. O cadde/sokak üzerinde bulunan tüm aboneler düşük hız şikayeti oluşturur ise Telekom altyapısını yenilemeye gidebilir

2 Beğeni

Bana gelen mesajda 21inde diyor ama kısa süren bir işlem mi bu geçiş? Bilginiz var mı acaba?

1 Beğeni

Ortalama 10 günü bulabilir diye düşünüyorum

Yani 10 gün boyunca İnternetim olmayacak mı?

Daha kısa da sürebilir. Bu işlemlerde fiziksel kablo değişimi oluyor diye biliyorum

Kusura bakmayın çok fazla soru soruyorum ama bu kablo değişim olayı santral içinde oluyor değil mi sonuçta komple kalbo değişmiyor sanırım

Evet saha dolabında ki bağlantınız saha dolabı ile birleştiriliyor. Bu kısa bir işlem fakat öncesinde ki prosedürler hazırlık vs süreci etkiliyor.

Şöyle birşey gördüm birde VAE’deyken mesafem 400metreydi YAPA’ya geçince 1100metre oldu. Böyle birşey mümkün mü? Sonuçta aynı yerden gelmiyor mu nasıl mesafe artabiliyor?

Bir diğer sorumda Şu olacak bana 21 eylül dendiğine göre şuanda arkaplanda geçiş ve hazırlık süreci yapılıyor olabilir mi? 21 indede geçiş işlemi tamamlanır. Yani internet kesilme olayını sadece ayın 21’inde yaşarım dediğinize göre

VAE’de saha dolabından YAPAda santralden direkt hizmet alındığı için mesafe uzaması normaldir.