Türknetin gigafiberde verdiği modem

iyi günler TurkNet kendi altyapısı olan gigafibere abone olanlara hangi modemi veriyor
bu modemi kullananlar 1000 megabit hızı sağlıklı bir şekilde kullanabiliyormu özellikle kablosuzda alınabilecek maximum ne hız alıyorlar
1000 megabitten kablolu ve kablosuz olarak zirve performan almak için yeni bir modem veya router gereklimidir.

Hangi modem veriliyor bilmiyorum ama gigabit destekli bir modem veriyorlardır ve buradaki tek etken modem değil kullandığın cihazlarında gigabit hızları desketliyor olması gerekiyor mesala benim pc gigabit lan bağlantısına sahip ama wifide maks 450mbit destekliyor. Telefonum 300mbit gibi. Ama arkadaşımın pcsi 866mbit mi ne wifi desteği var.

kullandığınız modem hangisi acaba gigafiber kullanıcısımısınız

1 Beğeni

Zyxel VMG3625-T50B veriyorlar kabloluda 1000 alınıyor tabii ama kablosuz teorik hızı 867 Mbps gerçek dünyada 500-600 alırsınız.

Max alinan hız 750mbps 800 mbps

Zyxel8623 modem veriliyor

TurkNet giga fiberde 750mbps hiza normal diyor yüzde 25 kayip normalmis bana denilen bu

1 Beğeni

Yahu sanki 1 gbps olunca çok fark edicek normal de ev de simetrik 300 400 mbps yeterli çok bile

1 Beğeni

Ancak bölgesel kapasitelerini arttırması gerekir 1gigabit deyipde 750mbps hiz vermek hoş değil fiberde isik hizinda kayip sasilacak iş gigafiber müşteri artikca hıZımız dusecek herhalde bu hiz düşüşler için turknetin gerekli aksiyonlari almasi gerekiyor

Bu düşümün sebebi sahada kullanılan ekipmanlardan kaynaklanıyor. Fiberde 8 core kablo ile geliyorlar sanırım ve pasif çoklayıcı ile apartmanalara dağıtılıyor drop kablo ile 8 core u 2 katına çıkarıp 16 binaya çekiyor bina içerisinde yine pasif çoklayıcı ile 1 hattı 10 a bölüyolar buda ister istemez hızı etkiliyor.

2 Beğeni

Evet hocam haklisin iste bu sorunlar çözüm lensindiye yaziyoruz sikayetimizi ancak anla yana tabiki

alperenatici hocam bu sorunlari iletirse sevinirim TurkNet network ekibine

Yok değilim. Ama Yerel ağda yaptığım testler sonucunda yazdım. Keenetic Viva modelini kullanıyorum.

Bana Zyxel VMG3625-T50B modem verdiler. Kabloluda aldığım hız 900-950 mbps arası. Kablosuz WiFi ile 5ghz destekleyen cihazda ve 5g ağda aldığım maks hız 300mbps(modeme yakın mesafe). Evin içinde 10 20metre mesafelerde aldığım WiFi hızı ise 100-120mbps arası(5G).Ekstradan router almak işe yarar mı bilgi sahibi degilim.

Kullandığınız mobil cihazın hangi frekans aralığında wifi erişimi olduğu da önemlidir bunda.

TurkNet artık bu modem yerine wifi 6 kaliteli bir modem vermeli böyle yüksek hızlara bu modem yakışmıyor günümüzde kablolu bağlantı masaüstü bilgisayar dışında yapan pek rastlamadım wifi çok önemli bir sitede Asus modemle 850 megabit hız alan gördüm gigafiber kullanıcılarına daha iyi modem verilmeli wifi 6 çıkalı 3 sene oldu sonuç olarak birçok telefon ve bilgisayar wifi 6 mesela benim öyle

4 Beğeni