Türknet Türk telekom arasında arıza yok denmesi

Merhaba arkadaşlar 1 haftadır hat zayıflama sorunuyla boğuşuyorum telekom arıza yok diyor türknet telekoma tekrar iletiyor arada kaynadım gittim ne yapacağımıda şaşırdım yardımlarınızı bekliyorum

buradan öncelikle @EFG ve Donanım haberdeki türknet desteğe çok çok teşekkürlerimi iletiyorum çok yardımcı olmaya çalıştılar

Benim sorunum 2020 eylülden beri gelen hat zayıflaması kasım ayında biraz uğraşmıştım modem değiştirdim ankastreden ölçtüm arıza kaydı açtım gene aynı müşteri kaynaklı arıza

Mart ayında gene ilgilenmek istedim bu hat zayıflaması ile ilk önce destek kaydı açtım klasik cevap müşteri kaynaklı arıza yerinde destek çağırdım gelen destek ekibinin hat zayıflamasından haberi yok cihazı hat zayıflamasını göstermiyor ankastre ve ev içindeki hıza bakarak sorun yok dedi gitti

sonra tekrar telekoma iletildi akşam 5 gibi dsl koptu ankastreye gidip baktım gelen olmamış ( ankastre kapağının menteşesi kırık biri gelip açsa oturmuyor ben vida ile takıyorum açınca vida düşüyor)

ben de gözüken zayıflama 12 ye 22 (ankastre dahil)

Türknet ve telekomda gözüken ise 2 telekom sisteme bakarak arıza yok diyor

şimdi benden bilgi bekleniyormuş yapacak bir şey yokmuş.

ve son olarak 2 gün önce izmirde bir arkadaşım arıza kaydı oluşturdu telekom kullanıyor kendisi dün ekip gelmiş ankastreyi tekrar bağlamış eve gelip kablo eski gözüküyor ek kötü deyip 10 mt yeni kablo çekip eki düzeltmişler hat zayıflaması 14 ten 10 a düştü ve para almamışlar şimdi size sorum ben neden bu kadar didiniyorum bi zayıflama problemi yüzünden

1 Beğeni

Arkadaşınızın hangi hat zayıflaması düşmüş indirme mi yükleme mi?

indirme 14 küsürlerden 10 lara gerilemiş

Daha öncesinde yazmıştım. Modemden kaynaklı olabilir senin sorunun. Şu an emin değilim ama kullandığım modemlerin biri upload zayıflamasıni düşük gösterir iken diğeri yüksek gösteriyordu. Eğer indirime zayıflaması ile ilgili sıkıntı yoksa uğraşmaya değmez diye düşünüyorum

yav 2 modem değiştirdim 4 aylık zyxel i sattım keenetic aldım daha ayı dolmadı

1 Beğeni

Bir tane TP link bulup deneyin :blush:

yahu bakın huawei vardı ben de eylülde bozuldu elektirk gitmesi yüzünden onda upload zayıflaması 4.7 zyxel aldım 22 gösterdi dedim modem mi bozuk arkadaşa gotürdüm onun zayıflamayı doğru gösterdi onun ac51 i aldım ben de gene 22 gösterdi dedim huawei yanlış ölçüyor 4 5 aylık zyxel i satıp keenetic aldım gene aynı

Tp link adamdır :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

SNR yi sorun olarak göreceklerini sanmıyorum hat kopmuyorsa problem yoktur. Kopuyorsa da hızını biraz aşağı çekmek durumundasın ki hat değerlerin rahatlasın. Ben şu an 100 mbps alamıyorum snr de dibe çöküyor tüm kapasitemi kullandığım için ama yapabileceğim bir şey yok bir yerden sonra bize idare etmek düşer

sorun snr değil hat zayıflaması 22 hat zayıflaması nasıl kabul edilir benim hat kopmam yok sadece zayıflamam var

Kapasiteye bakıldığında upload kısmı zaten düşük kalmış yani download oranların biraz daha yüksek ortalamaya göre mesela 100mbps ye 50 mbps geliyor en iyi hatta bana 100 mbps ye 40 mbps geliyor sana 100 e 20 gelmiş muhtemelen mesafe büyük etken bu konuda. Birde uploadın geldiği kablo hasar görmüş olabilir ek yeri sorunlu olabilir

yerinde destek ekibi istedim kabloda iç tesisatta sorun yok dedi türk telekom kontrol etmiş sorun yok demiş işte sorun nerde ? telekom sisteminde gözüken 2.2 db zayıflama ile ben de gözüken 22 zayıflama çok çok ayrı bir şey hayır mesafe öyle 800 mt 1 km değil 400 metre mesafedeyim saha dolabına

Şu an benim zyxel modemde upload zayıflaması 0 görünüyor bu hafta başındaki destek kaydımda da 0 görünüyor sorununuzuda tahmin edemiyorum hiç

Size tablo oluşturdum 3 farklı modem ile hat bilgilerini atıyorum

Eylül ayında Huawei bozulunca Zyxel modemi sipariş ettim ve geldi modemden memnundum sonra farkettim hat zayıflamasını 22 gösteriyor
sonrasında arkadaşımı aradım gotürdüm modemi ona onda ac51 vardı hattı benim modeme taktık onun modem ile aynı değerleri gösterdi zayıflık olarak
sonrasında onun ac51 i bana getirip taktık zayıflama gene 22 dedim huawei yanlış gösteriyor sanırım
kasım ayında arıza kaydı açtım gene müşteri kaynaklı dendi ankastreye taktım modemi gene 22

şubat ayında extra dsl aldım taktım gene 22 zayıflama gene gittim ankastreye bağladım modemi gene 22 yerinde destek çağırdım elindeki alet zayıflama göstermediği için ankastreden ve ev içinden gelen hıza bakarak iç tesisat sağlam dedi türk telekoma iletildi gene sorun yok dendi

Bana kalırsa huawei ve ISSler dışında doğrusunu modemler gösteriyordur

bizim alt yapı yer altından geliyor alt yapıda kablolarda mı bir sıkıntı var değiştirmek istemiyorlar bir türlü anlayamadım internetten tanıştığım dolaba mesafesi benden uzak olan kişilerin zayıflaması 3 5 civarlarında fakat bir türlü çözüme ulaşamıyoruz

Hatla ilgili ne sorun yaşıyorsunuz. Kopma v.b.

kopma vs yok fakat hız testi olsun upload ederken olsun artık zayıflamadan mi kaynaklı onuda tam bilmiyorum 200 250 pinler görüyorum sabit şekilde yükleme bitene kadar web sayfaları açılmayacak şekle giriyor

upload sırasında tüm hız uploada gittiği için zaten pingler fırlar. belli bir seviyeden sonra downloadda da bu şekilde pingler artmaya başlar indirme dibine vuruyorsa ping son haddine ulaşır o da hatta göre değişiyor galiba kiminde 70 kiminde 100

1 Beğeni

Hattınızın mesafesi nedir santrale?