TürkNet, kendi saha dolabını ne zaman yapmaya başlayacak?

Merhaba. TurkNet, kendi saha dolaplarını ne zaman yapmaya başlayacak? Biz hala Türk Telekom’un eski tip saha dolabına bağlıyız. Hatta, dolap Türk Telekom’a ait olduğu için, o dolaba TurkNet müdahale edemiyor. Türk Telekom saha ekiplerine zaten güvenim yok çünkü genelde saha dolabından bir arıza olduğunda, özensiz bir şekilde bakım yapıp gidiyorlar. Bu da, bizim yavaş hızlara maruz kalmamıza sebep olabiliyor.

Ayrıca, TurkNet kendi saha dolaplarını yaparsa, içerisinde DSLAM cihazları olur ve böylece bizim gibi santralden uzak olanlara TurkNet kendi aktif altyapısından rahatça 100 Mbps hız verebilir.

Türk Telekom, Turkcell Superonline ve hatta Türksat Kablonet’in kendine ait saha dolapları varken, TurkNet’in neden olmasın?

TurkNet oldukça devrimci, yenilikçi ve müşteri memnuniyeti odaklı bir firma. Bu sebeple, TurkNet’ten saha dolabı uygulamasını da belliyorum. Sonuçta her evde oturan, santralin dibinde olamıyor.

Bu arada, TurkNet neden kendine ait santral binalarını kurmuyor? İzin mi yok?

Türkiye’nin heryerinde “TurkNet santral Bölge müdürlüğü” diye binaları ne zaman göreceğiz? TurkNet, Portföy ile anlaşma yapmıştı. Portföy, TurkNet’e ciddi oranda maddi olarak destek olacak. Bu durum, bu tür olayların gerçekleşmesini sağlayabilir mi?

1 Beğeni

500 yıl sonra falan saka demiyorum :slight_smile:

Çok saçma değil mi? Neden öyle olsun?

Şu ana kadar sadece Türk Telekom’un saha dolapları olsaydı ve diğer İnternet Servis Sağlayıcılarının saha dolapları olmasaydı, dediğinize hak verirdim belki ama durum öyle değil. Turkcell Superonline ve Türksat Kablonet’in bile kendi saha dolapları mevcut. TurkNet’inde olmalı o zaman.

Ağa türktelekom burada hiç bir servis sağlayıcısı onlardan habersiz iş yapamıyor.

Türk Telekom kimmiş? Neden herkes onun emrine uymak zorunda ki?

Parası yoksa uymak zorunda. Kendi altyapını geçirmek istediğinde bir tek engel rakip firmalar değil. Belediyelerin kazımlarda metre başına talep ettikleri fiyatlar ve izinler için koştukları şartlar akla mantığa pek sığar değil. Bu nedenle üçüncü parti sağlayıcılar ancak pop noktalarına kadar bize hizmet için yaklaşabiliyorlar. Burda suç TurkNet, NetSpeed ya da GıbırNet’te değil bunların önüne çekilen setlerdedir. Yoksa fiber kablo üreten bir ton yerli firma var ve maliyeti bir hayli düşük. Kim TT’nin ya da SuperOnline’ın ağız kokusunu çekmek ister ki?

1 Beğeni

Bu engeller ne zaman kalkacak peki?

Kısa vadede yanıtlamak zor. Vizyon sahibi kişiler yetkin makamlara geldiğinde belki

1 Beğeni

Mesela Taylan Yıldız?

İsimler önemli değil benim için icraata geçebilecek adam önemli. Hacı Ahmet Yesevi dirilse gelse yapsa bana uyar ama birileri bunu yapsın. Gerçi bunu anlatsan da bizim bürokratlar anlamıyorlar :d

1 Beğeni

Peki sizce neden Türk Telekom’un saha ekipleri, saha dolabınsa ve kablolarda arıza olduğunda işlerini düzgün yapamıyorlar? Benim 26 Ocak’tan beri sabit telefon ve internet hiç çalışmıyor. 1 Ay önce 32.7 dB hat zayıflaması ve 1 dB SNR sabitleyerek 16700 Kbps Download alıyordum TurkNet YAPA üzerinden. Şimdi Türk Telekom ekipleri onarım yapacak ama daha önce aldığım hızlardan daha yavaş hızlar çıkar diye korkuyorum. Öyle birşey olmaz, değil mi? Olursa ne yapmalıyım?

Hiç böyle sıkıntı yaşamadım ama YAPA’larda sıkıntı olunca genellikle millet çözümsüz bırakılıyor. VAE’de TT yetkinliği daha yüksek olduğu için çözüm daha hızlı. Umarım sıkıntısınız kısa sürede giderilir. TT ekipleri de genellikle şöyle ayrılıyor nezdimde %80 kablo bağlayıcı eleman %20 çözüm üretici eleman.

1 Beğeni

Yine aynı cevabı vereceğim sana Erdem ama yine boşa kürek çekiyorsun dostum :smiley:
Kendi saha dolaplarını kurabilecek vaziyette olsa TurkNet kurmaz mı sence? Belirli anlaşmalar, şartlar var belirli maliyet var. Keşke her şey biz vatandaşların hayal ettiği kadar kolay olsa :slight_smile:

1 Beğeni

Hattımı adam gibi onarırlarsa 25000 ila 30000 Kbps Download ve 8000-10000 Kbps arası Upload almam mümkün aslında.

Onarmak yerine sıfırdan VDSL veya Fiber getirmeyi tercih ediyor genelde Türk Telekom, saha dolabında çok eskiyse zaten hiç bulaşmaz Telekom.

Bana soracak olursanız, genel olarak kuralların aşırı abartıldığı bir devirde yaşıyoruz bu aralar bence. Bu kural olayı o kadar ciddi seviyelere çıktı ki, firmalar kısıtlamalara ve engellere takılıyor.

Bu konunun ucu açık, her yere varabilir bence bu konuyu bu tarz mecralarda konuşmak pek iyi olmaz. Üst yetkililer zaten durumun farkında, geliştirme yapılırsa yapılır yapılmazsa da vatandaş olarak var olan altyapıyı kullanmaktan başka çaremiz kalmıyor dostum :slight_smile:

Türk Telekom’un yeni nesil saha dolaplarının içerisinde TurkNet kendi DSLAM cihazlarını yerleştirmesi gibi bir uygulama olur mu peki? Türk Telekom bizim burdaki eski saha dolabını söküp, yerine içerisinde kendi DSLAM’ı olan bir saha dolabı koysa, sonrasında Türk Telekom kendi dolabını TurkNet ile paylaşsa, bu şekilde YAPA VDSL ile 100 Mbps alabiliriz hemde Upload limiti olmadan?

Dostum bunları biz değil üst yetkililer bilebilir, yapılan anlaşmaları benim gibi senin gibi vatandaş nereden bilsin. Forumda ki hiç kimse cevaplayamaz senin bu sorularını.