Türknet hızı düşük gösteriyor

Merhaba,

Ne kadar servis sağlayıcı sitesi varsa baktım, hepsi altyapımın 34Mbit (VDSL) desteklediğini gösteriyor, TurkNet hariç. TurkNet’in sitesinde 12 Mbit gösteriyor. Kayıt açtım beni aradılar dediler ki mümkün değil zaten olsa biz sizin hızınızı hemen arttırırız. Yahu tamam da Türktelekom dahi kendi sitesinde Hipernet gösteriyor, altyapıyı veren adam da mı yalan söylüyor be kardeşim.

Nasıl çözülecek benim işim :frowning:

Bak sana şöyle söyleyeyim. Anlayacaksın.
Benim oturduğum apartman Turk Telekom sitesinde adsl gözüküyor. Yan apartman Hipernet gözüküyor.
Başka sitelerden baktığımda ayni. Ben 12 mbit Adsl, yan apartman 12mbit adsl + 32 mbit vdsl gözüküyor. Çok kızdım nasıl olur diye. Telekomdaki arkadaşlar eve kadar geldi. Dediğim şeyleri anlattim ve sorgulamaları gösterdim.
Telekomdaki çalışan da 100 mt aşağıda farklı bir apartmanda oturuyor. Böyle bişey mümkün olsa kendim de kullanırım dedi.
Yanımda il müdürlüğünden birilerini aradı.
Yanlış hatırlamıyorsam şöyle denmişti.
O adreste bizim gibi santralr aynı mesafede. Ama tanımlama yapılırken sistem üzerinde farklı bir saha dolabına bagli gözüktüğü için (600 mt) sistem Vdsl verilebilir gözüküyor ama mümkün değil.
Denedik. Ben bu hizi veririm diyen İss ye başvurdu. Ama 12 mbitten yüksek almadı hızı :grinning:
Uzun uzun anlattım ki benim bu olayi yasadigimda kan beynime sıçramışti

1 Beğeni

Anladım hocam ama benim durumda bir iss verebilirim diyor diğerleri veremem demiyor ki. Hepsi verebilirim diyor, TurkNet hariç. Şimdi bu altyapı datasını kim veriyor, muhtemelen Turktelekom. Herkes telekomdan aynı datayı çekiyor da TurkNet mi farklı data geliyor. Bunlar bir takım cevaplanmayı bekleyen sorular işte.

Kayıtlı olduğu saha dolabı sistemsel olarak 500-600 mt civarı olduğu için verilebilir gözüküyor ama mümkün değil. Veremez. Sor bakalım o hipernet altyapı görünen yerde alabilen var mı?
Yanlış hatırlamıyorsam bilgiler sisteme kaydedilirken dolap bilgisi yanlış girilmiş. O yüzden sistem verilir gözüküyor.
Teori de ikiniz farklı saha dolabına bağlısin.
Ama fiziki olarak %99 aynı saha dolabına bağlısiniz.
Kendim bizzat şahidim. Veririz diyen hic kimse veremedi. Kayıt açtılar. Mümkün değil cevabı aldılar

1 Beğeni

Kesin cevap olur bence.

Aynen. Herkes verebilirim der ama iş vermeye gelince veremiyorlar. Çünkü teknik olarak mümkün değil

600 mt den vdsl verilebilir. Ki 404 mt den kopmadan 1 snr ile 85 90 mbit bile alıyorum

Sana 2 tane altyapı sorgulaması veriyorum.
Biri benim, diğeri de benim apartmanıma bitişik diğer apartman. Dirsek mesafesi bile yok. Bitişik. Ama sorgulama aramızda 300-400 mt var. Fiziki olarak ikimizde aynı dolaba bağlıyız. Ama zamanında yan apartmanın sistem tanimlamasinda santrale yakın olan dolap gibi kayıt etmişler. Ve sistemde mesafeden kaynaklı Vdsl alabilir gözüküyor.
İss ismi vermicem. Bu apartmanin 3 nolu dairede oturan kişinin internet başvurusunu ben yaptım. TurkNet harici herkes 30 mbit veririm dedi. TURK TELEKOM musteri hizmetleri dahil :grinning::grinning:
Başvuruyu yaptık ama su an 9.5 mbit Adsl internet alıyor.
Evet 600 mt den Vdsl alabilir.
Ben Yapa dayken 30 mbit hızı 1 km den alıyordum ama burada konu biraz farklı gibi.
Arkadaş denesin. Bakalım alabiliyor mu.
Ben sadede birebir şahit olduğum konudan ornek verdim


1 Beğeni

Bu ülkede çok farklı şeyler olabiliyor :sweat_smile: yan yana olan apartmanların farklı dolaplara bağlı olması gibi gibi türetilir. Dediğim gibi normal koşullardan 600mt den hizmet alınabilir

Benim tek bildiğim şey telekom personelinin hiçbir şeyden anlamadığı kendi kendine atıp tutmasıdır.

2014 te bu eve taşındım taşındığım zaman asla 16 dan yüksek alamazsınız kaldırmaz diye diye 4 sene adsl e mahkum ettiler beni

2018 de TurkNet 'e geçtim vdsl ile tanıştım. Yine iş bilmez telekom personeli beni bozuk porta taktığı için 2 3 gün sorun yaşadım

Ve 35 le başladım paketi 50 ye geçirdim. İç tesisatta ufak değişikliklerle hattıma 100 tanımlattım snr ile oynayarak istediğim hızı alıyorum

Tüm sitelerde alt yapım 45 gözüküyor

Dediğim gibi garip tuhaf şeyler.
Yine bir arkadaşımın altyapi sorgulaması 50 mbit yazıyor heryerde.
Kendisi tt den hizmet alıyor. Normalde birkac aya bitiyordu taahhutu. Mh kaşla göz arasında kitlemiş tekrar 2 sene taahhüt. Beter olsun :grinning::grinning:
Evine gittiğimde modem arayüzüne girdim. Artık huy oldu ben de bu.
Aldığı 40 mbit. Atanabilit hız 85 Mbit. Snr de yanlış hatırlamıyorsam 20 db ye yakındı.

Demem o ki ben yan apartman ile ayni dolaba bağlıyım fiziki olarak %100 eminim ve biliyorum
Ama baska dolaba bagliymis gibi tanımlanmış.
Dedim ya Ttnet mh bile alırsın 30 mbit demiş.
Başvurduk ama aldı. Bişey diyecem de şimdi :grinning:
Aldi 9.5 mbit

1 Beğeni

Ben de izmir de bir iki kişiye keenetic modem aldırdım ara sıra hatlarını kontrol ediyorum. Emrah abinin hat atanabiliri 85 8 snr ile 79 felan alacak kapasite de adam parasıyla 100 istiyor telekom 1 sene boyunca vermedi taahüt bitince TurkNet 'e geçirdim 8 snr ile 79 80 alıyor 6 snr a sabitledim 85 86 geliyor çiçek gibi.

Bizim ilçenin köyünde arkadaşım oturuyor telekom 16 yukarı asla vermedi. TurkNet 'e geçirdim 100 tanımlandı 94 ile bağlanıyor du

Sonra o da yan komşusu olan arkadaşını TurkNet 'e geçirdi geçişten sonra o arkadaş 75 e geçtiği gibi benim arkadaşın hız 87 ye düştü :sweat_smile:

1 Beğeni

115 mt den 75 in üstüne çıkamıyorum :slight_smile:

Yoğunluğa bağlı bir şey. Samsunda arkadaşım 10 sene boyunca 8 adsl kullandı. Geçen sene 79 mt yanına vdsl kabin geldi ilk geldiğinde geçiş yaptı atanabiliri 152 down 50 küsür up idi 1 seneye kalmadan atanabiliri 80 lere düştü. Kendisi tt abonesi

resim_2022-03-16_213546
burda bu şekilde çıkıyor

Tahmini 81 zaten 75 almanız normal bölge yoğunsa

geçenlerde donanımhaber de birisi modemden kaynaklandığını söyledi… airties 5650 kullanıyorum en fazla 17a profili mevcutmuş ondan daha yüksek alamıyormuşum ne kadar doğru bilmiyorum :slight_smile:

Türkiye de aktif olarak 17a kullanıyor 30a 3/5 kişide ancak gördüm. Fakat modemin dslam ile uyumluluğu önemli. Hattı yönetmesi düşük snr da bağlantı stabilitesi vs

Adalet :smiley:

Lütfen iss niz ile iletişime geçiniz :sweat_smile:

Valla istersen o veririm diyen İss lerden birine geçmeyi dene. Ama veremezlerse sıkıntı olur.
Ogrenmenin en garanti yolu bulunduğunuz yerdeki saha ekipleriyle ulaşmak.
Bence rica ederek alıp alamayacağını ogrenebilirsin. Ben oyle öğrendim