TurkNet Fiber'de maksimum Upload neden 150 Mbps?

Merhaba. 2018 Haziran ayından beridir TurkNet kullanıyorum. Altyapım VAE ADSL. Mesut Çeviğin videosunu izledim ve adam orada 270 TL’ye simetrik hız alabilmiş. Yani 1000 Mbps Download, 1000 Mbps Upload alabilmiş. Ancak, TurkNet’in sitesine girdiğim zaman, Upload en fazla 150 Mbps olarak belirtilmiş. Bunun sebebi nedir? Yada sitenizdeki bilgi mi güncel değil?

TurkNet Fiber tarifeleri:

Mesut Çeviğin videosu:

Ben şahsen TurkNet Fiber’li tüm evlere simetrik hizmet verilmesi tarafındayım. Zaten videodaki o ev, Mesut’un evi değil. Bir arkadaşının eviymiş. Yani kurumsal bir şirkette değil ve ayda sadece 270 TL’ye simetrik hizmet alabiliyor. O zaman, bireysellere simetrik paket sunulabiliyor mu? Benim evime TurkNet Fiber gelirse, bende simetrik hizmetten faydalanabilir miyim?

Bireysel abonelerin 1 gbps upload’a ihtiyacı yok çünkü server falan kurarlar gerek yok.

O video’daki kişide zaten bireysel abone. Mesut Çevik video’da bu konudan bahsetti. Kurumsal bir yer değil dedi. Arkadaşının evi yani. Hem 150 Mbps Upload vermek yerine, elimizde fiber denen bir teknoloji varken neden 1000 Mbps hızdan yararlanmayalım ki? 150 Mbps Upload ile de gayet canavar gibi evinizde sunucu kurabilirsiniz. Bu bir bahane olamaz. Fiber dediğin simetrik olur. Download’ı 1000 Mbps verebiliyorlarsa, Upload’ıda 1000 Mbps vermeleri gerekir. Ayrıca, evden sunucu kurmak yasadışı değildir. Eğer sertifikan ve iznin varsa, evinde kurduğun sitedeki içerikler yasadışı şeyler içermiyorsa, o zaman evde sunucu kurmakta sakınca yoktur. Ben TurkNet Fiber’e geçtiğimde, 270 TL paramın hakkını şahsen tam almak isterim. Nasıl ki Amerika’da Google Fiber kullananlar 1000 Mbps simetrik hizmet alabiliyorsa, TurkNet’ten de tam fiber hizmeti beklerim şahsen. Bir dosyayı 1000 Mbps hız ile indirmek ile, dosya yükleme sürelerinin aynı olmasını tercih ederim. Ben YouTube için içerik üreticisiyim ve yayıncıyım. Ayrıca, 1 TB dolu taşınabilir hardiskim var. 10 Senelik dosyalarım var. O hardiski ben cloud’a çok hızlı bir şekilde yedeklemek isteyebilirim. TurkNet’ten en ufak bir sınırlama beklemiyorum açıkçası.

Evine gigafiber gelsinde tek derdin bu olsun kardeşim :smiley: ne dertler var ya allah allah

Olay evime TurkNet fiber gelip gelmemesi değil. Gelirse çok memnun olurum hatta 150 Mbps Upload’ım var diye pek ağlayacağımı sanmıyorum ancak, TurkNet’e 150 Mbps Upload layik değil. TurkNet, kendi fiber altyapısında herkese simetrik hız vermelidir. Tam fiber budur. TurkNet’in felsefesi zaten altyapının desteklediği kadar hız vermektir. TurkNet’ten tam fiber hizmet, dürüstlük beklerim. Tek sevdiğim İnternet Servis Sağlayıcısı TurkNet zaten. :slight_smile:

Türk Telekom neden 4 mbps’den yüksek upload vermiyor fiberde bile bunuda bir sorgularmısın ondan sonra tartışmaya devam edelim.

O Türk Telekom. Onu boşverin. TurkNet bambaşka bir firma. Türk Telekom asla dürüst olmadı kimseye. TurkNet ise öyle değil. TurkNet, olabilecek en iyi hizmeti vermeyi amaçlar. Bu sebeple TurkNet’in açısından düşünüldüğünde, 150 Mbps Upload az. 1000 Mbps Download veriyorlarsa, 1000 Mbps Upload’ta vermeliler. Türk Telekom ile TurkNet’i karşılaştırmayalım.

Bakın, Mesut abinin videosunda adam bireysel kullanıcı olmasına rağmen, 270 TL’ye 1000 Mbps Upload alıyor. Umarım ileride benimde evime TurkNet Fiber gelir. Zaten ileride taşınmayı düşünüyoruz. TurkNet Fiber’li olursak, simetrik hizmet almak isterim. Ben evimde sunucu açan birisi değilim zaten. Bu manada bana güvenebileceklerini umuyorum.

Hatırladığım kadarıyla sizin hattınız ADSL di upload hızınız 0.80 di. :sunglasses:

Evet öyle. Altyapı Türk Telekom. Ancak TurkNet’in kendi fiber altyapısında, limitleme olmamalı. Upload’ta 1000 Mbps verilmeli. Sonuçta kendi altyapısı. Yani Türk Telekom’un sınırlamaları yok.

Benim şahsi fikrim bireysel kullanıcı için gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ki siber güvenlik ve yasa mevzuları da var. Konunun teknik detayı hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamam. TurkNet büyük ölçekli işletmelere 10gbps e kadar simetrik hizmet verebiliyor bunu biliyorum.

1 Beğeni

Bireysel kullanıcı dediğimiz zaman orada işler değişir. Yani hangi bireysel kullanıcı? Mesela bazı bireysel kullanıcılara 150 Mbps Upload yeterli olurken, bana yetmeyebilir. Herkesin hobisi, interneti kullanma şekli farklı. Yani TurkNet’in buna göre düşünmesi, dolayısı ile simetrik hız vermesi gerekir. Yurtdışında bile fiberi simetrik veren onca firma var. Bireysellere veriyorlar. Bireysele asimetrik, kurumsal’a simetrik diye bir ayrımcılık söz konusu olmamalı. Ben yurtdışında bireysel bir kullanıcının evinde simetrik 10 Gbps hız aldığına şahit oldum.

Önemli: Ben ülkemizdeki en iyi interneti değil, Avrupa/Amerika standartlarındaki internet hizmetinin TurkNet tarafından verilmesi açısından düşünüyorum. Biz kendi çöp olan Türk Telekom, Turkcell Superonline gibi firmalarla kıyaslayıp; “TurkNet 150 Mbps Upload verirken, diğerleri 5 Mbps veriyor! O zaman şükredelim!” dememek lazım. Böyle devam edersek asla gelişemeyiz. Burada kıyaslama yapmamız gereken şirketler, Google Fiber, Kanada’daki Bell Fiber, Bulgaristan’daki 10 Gbps simetrik internet veren şirketler olmalı…

Ben fiber internet standartlarına göre düşünüyorum. Yani global olarak düşünüyorum. Fiber’in olayı zaten simetrik olması. 270 TL’ye 1 Gbps simetrik internet, 370 TL’ye ise 10 Gbps simetrik tarifeler gelirse, işte o zaman TurkNet işini tam yapıyor derim.

İtalya’da ucuz fiyata evinde bir arkadaş, 1 Gbps interneti simetrik olarak alabiliyor. Benimde TurkNet Fiber internetim olduğu zaman, o arkadaşın aldığı Upload’ın aynısını almak isterim. Hakkımdır.

Teknik olarak maksimum sınırlara gelmek isteriz. Yani örneğin benim 10 Gbps LAN kartım varsa, TurkNet’ten 10 Gbps simetrik internet paketi de beklerim. 370 TL Öderim ve paramın hakkını da almış olurum. ^^

Bana “10 Gbps’i ne yapacaksın, Erdem?” diye sormayın. Ihtiyacımdan fazla olabilir, evet. Ama burada önemli olan şey, ihtiyaçtan çok teknolojiyi olduğu hızında vermek. Zaten her bireysel kullanıcı, internette farklı işler yapabiliyor. Ben birkaç dakikada hardiskimdeki dolmuş verileri, 1 TB Cloud satın alıp, hızlıca yedeklemek isteyebilirim. YouTube için çektiğim tüm videoları 1 dakikadan bile kısa sürede yüklemek, zamanımdan en iyi şekilde tasarruf etmek isteyebilirim. Yani hız sınır tanımaz aslında. 10 Gbps’e ihtiyaçları yok demeyin. 1 Gbps Upload’ın 10 GB videoyu yükleme süresi ile, 10 Gbps arasında zaten devasa fark var. 10 Gbps, şuanda dünya üzerinde bireysel bir kullanıcıya verilebilecek en yüksek hızdır. Yani günceldir. TurkNet’in güncel hızları sunması önemli.

Ülkede hâlâ ADSL altyapısı olmayan evler mahaller, köyler varken bu kıyaslamayı yapamayacağım maalesef. Ve bunu ulusal altyapı sağlayıcısı yerine özel bir şirketten beklemek de aşırı hayalperestlik diye düşünüyorum. Ama bu hiç bir zaman olmayacak anlamına gelmiyor. Elbet bir gün olur :sunglasses:

1 Beğeni

Sizi anlıyorum. Ancak biz kendi ülkemizin durumunu düşünerek yetinmek yerine, global network’e göre düşünmeli ve o yönde ilerlemeliyiz. TurkNet’i küçümsemeyin. Gelecekte Türk Telekom’un yerini alma ihtimali var. Türk Telekom böyle limitlemeler yapmaya ve fahiş fiyatlarla satmaya devam ederse, bu işin sonunun ne olacağını tahmin edebilirsiniz. Türk Telekom’dan TurkNet’e geçen abone sayısı git gide katlanarak artacaktır.

Bu arada, Türk Telekom’dan hiçbir şey beklenmez. Onlar hiçbir zaman TurkNet gibi uygun fiyata paket satmayacaklar. Hiçbir zaman altyapının desteklediği en yüksek Download ve Upload hızını vermeyecekler. TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, Türk Telekom’u satın alabilecek maddi güce sahip olursa, o zaman dediğiniz olur. Türk Telekom’da TurkNet’ten farksız olur ve herkese tam dürüst hizmet vermeye başlar.

Yurtdışı ülkelerinde kotasız 4G LTE ve 5G tarifeleri bile var. Türk Telekom mobil internette bile kotaları kaldırmaktan aciz.

Welcome the turkey diyelim :smiley:

1 Beğeni

Belli bir sayının üzerinde abonesi olan sağlayıcıların belli bir fiyatın altında paket satması rekabet oluşması için yasaklanmıştır. Bu yüzden Telekom düşük ücretli tarife satamaz. Bunu da belirtmek isterim

2 Beğeni

Anlıyorum ancak Türk Telekom’un altyapının desteklediği en yüksek Download ve Upload hızlarını vermemesi için hiçbir mantıklı sebep yok. Canları vermek istemiyor diye müşteriler mağdur oluyor…

Bu arada, Sinan Kurmuş’a özel mesaj atmıştım. Ancak kendisinden geri dönüş alamadım. Aktif değil mi bu aralar? :frowning: