Turknet Fiber / Yapa

Merhabalar. Turknet alt yapısını nasıl şekillendiriyor? turk telekom santrallerinin içindenmi cihazlarını yerleştirip sonrada belirli alanlara saha dolaplarımı koyuyor?
yada kendi santralinimi kuruyor bazı bölgelerde?
ayrıca yapa’da fiber kablumu geliyor evlere yoksa bakır mı?
**turknet alt yapısını, bulunduğum bölgeye getirmesi için nereye başvurmam gerekiyor. mail adreslerini göremedim.
2 senedir turknetlıyım 21 kişiyi turknetli yaptım. ve haricinde de yaklaşık 30 kişi turknetli var bölgede. turknet alt yapısını kurarmı?

TurkNet yapa cihazlarını Türk Telekom santrallerine kurar.

• TurkNet’in santral yapma gibi bir durumu söz konusu değildir.
  • Saha dolabından yapa (saye) konusunda daha bir gelişme yok.
  • Yapa’da bakır altyapı üzerinden hizmet verilir.
1 Beğeni

Altyapı yatırımları devam ediyor ne yazıkki TurkNet altyapısını bölgenize getirmek için birşey yapamazsınız.

2 Beğeni

Yapa nın bağlı olduğunuz santrale gelmesi için ilk şart santralin yapa ya açık olup olmadığıdır. Daha sonrasında ki süreç tamamen mali açıdan dikkate alınır. Eğer bağlı olduğunuz santralde çok fazla TurkNet abonesi var veya potansiyeli varsa TurkNet santralinizi planlama listesine büyük ihtimalle kaydeder ve gerekli prosedür tamamlandığında yapa kurulumu yapılır. Diğer sorularınızın cevaplarını arkadaşlar vermişler.

1 Beğeni

Peki santralde kuracağı cihazlar turknetin ama bu cihazlarlara turk telekom fibermi verecek yoksa, merkezi noktadan santrale turknetin kablosumu çekilecek

Kablo çekme olayı yok varolan bakır altyapı üzerinden hizmet verilir.

Aktif Altyapı (YAPA) Nedir?

Turk telekom santrali ve santrale gelen kablo turk telekom hattidir. Turknet cihazlarını, turk telekom santralini yerleştiriyor, turknet cihazlarıni neye bağlanıyor, turk telekon kablosunami? ( yani neyle besleniyor bu cihazlar)

TurkNet kendi cihazlarını santrallere yerleştiriyor. Sonrasında sizin evinize ise ortak bakır kablo ile geliyor.

Turknet kullanicilarini, turknetin kurdugu DSLAM’a bağlanıyor. Hali hazirda zaten evlere bakır kablolar çekilmiş zaten.
Benim demek istediğimi kimse anlamıyormu, veya anlamak istemiyor mu?
Turknet. Turk telekom santraline cihazını yerleştiriyor buraya kadar tamam. Bu cihaz Gsm baz istasyonu cihazi degil ya. Neyle besleniyor, buna turk telekom fibermi veriliyor veya fiber yoksa turk telekom bakırmi bağlanıyor. Yani bu cihaza kim interneti sağlıyor, yemin ederim az nefesim kesildi, bu ne ya, bir cevap alana kadar 40 takla atıyor insan.

1 Beğeni

o konu daha çok teknik bilgi gerektiriyor bu yüzden cevaplayamayabilirim ancak bu fotoğraf yeterli olacaktır.

Bunu turknet sitesinde görmüştüm.
Ama FTTH/FTTB dışında,
diğerlerinde turk telekom alt yapısını turknet Dslamlarina baglayip, abonelerine hizmet veriyor demek.

Yukarıda paylaştığım linkte de yazıyor olmalı. yapa da ki dslamlar TurkNet in kendi omurgası ile birlikte Telekom un hatlarını kullanıyor. Ulusal altyapı sağlayıcı Telekom olduğu için pop noktalarının çoğu Telekom a ait. Bir kısmı da diğer şirketlere aittir.
https://kurumsal.turk.net/network-altyapisi/