TürkNet Destek kaydını talep etme amaçlı kullanabilir miyim?

Merhaba. TürkNet’e destek kaydı açarak şunları talep etmek istiyorum (Dilekçe gibi düşünebilirsiniz):

  1. TürkNet Online İşlemler Merkezi’ne YAPA ADSL2+ için AnnexM etkinleştirme/devredışı bırakma kutucuğu. (AnnexM sayesinde YAPA ADSL madurları, en fazla 3.5 Mbps’e kadar Upload hızı elde edebilir) (YAPA ADSL Madurları derken yani normalde TürkNet herkese VDSL2 vermek ister YAPA’da ama bazıları santralden uzak olduğu için VDSL2’yi verimli hızlı alamadığı için ADSL2+ sinyal verirler. Buna da ADSL maduru ismi veriyorum).

  2. TürkNet Online İşlemler Merkezi’nden kaldırılan 2 YAPA profillerinin geri getirilmesi. (TürkNet YAPA ADSL kullanıcıları için Oyun ve Hızlı profilleri kaldırılmıştı).

  3. TürkNet Online Işlemler Merkezi’ne SNR düşürme özelliği (ASUS modemlerdeki kararlılık ayarının siteye entegre edilmiş versiyonu) getirilmesi. Üstelik hem Download tarafında hemde Upload tarafında SNR’yi en fazla 1 dB’ye kadar düşürüp, hem Download’ı hemde Upload hızını arttırabilme imkanı. Zaten herkesin ASUS modemi yok. Bu sebeple bu özelliğin gelmesi cidden iyi olur.

Görüşleriniz neler??

Annex M hakkında zaten YAPA ADSL kullanıcıları santrale çok uzak oldukları için ADSL hatta düşük hızlar kullanıyorlar. Zaten VDSL sinyali gelecek kadar yakın bir yerdeyseniz yüksek upload için VDSL kullanmanız lazım. Aynı mesafede VDSL sinyali almayı başarabilseniz bile alabileceğiniz upload hızı en fazla 1, 1.5Mbps arası olacaktır. SNR Margin düşürme konusu hakkında ise bu işlem zaten yapılması tavsiye edilen bir şey değil ve eğer yanlış bir ayar yapılırsa hattın sık sık kopması gayet olası. Öbür konu hakkında bir fikrim yok.

Hocam ben Download SNR’mi 1 dB’ye sabitleyerek kullanıyorum. CRC Az ve günde bir kere mi ne kopma oluyor sonra geçiyor. 8 dB’den daha aşağısında sürekli kopar olayı yalan. O bulunduğunuz yerin altyapı kalitesine göre değişir. Upload SNR değerim 9 dB civarında. Onuda 1 dB’ye sabitlemek istiyorum ama modemimde Upload SNR için ayar yok. TürkNet öyle bir özellik koyarsa, oradan ayarlayabilirim ancak. Tecrübeli olduğunu düşünen arkadaşlar için öyle bir ayar eklenmeli bence. Yani bu yazdıklarımın hepsi TürkNet Online İşlemler Merkezi’nde olmalı. Biraz advanced olalım.