Türk Telekom Fiber Turknet Altyapısında Gözükmüyor

Herkese merhaba,
Apartman girişinde bu kutudan var;

Türk Telekom altyapısına baktığım zaman fiber olduğunu görüyorum;

Fakat Türknet altyapısında sadece VDSL gözüküyor;

Bu kutudan binaya fiber hizmeti verilip verilmediğini öğrenmek ve veriliyorsa Türknet fibere geçmek istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Merhabalar, adresinizi açık bir şekilde benimle özel mesaj üzerinden paylaşır mısınız? Ben arka planda kontrol edip durumu anlayıp size yardımcı olmaya çalışacağım.

1 Beğeni

Teşekkür ederim :slightly_smiling_face: gönderdim.

1 Beğeni

Tip 21 Huawei VDSL dolap bu hocam telekom fiber diyor ama fiber değil VDSL bu. Fiberi apartmanıza kadar getirip VDSL’e çevirmişler. Sokakta olan VDSL’den iyidir tabi hat zayıflaması çok az olur.

Bilgilendirme için teşekkür ederim :pensive:

1 Beğeni

FTTB diye geçer. Eve kadar fiber olsaydı FTTH olurdu. FTTC’de sokağa kadar fiber.

2 Beğeni

images (1)

Bu şekilde arkadaşın dediği gibi .

3 Beğeni

TT altyapı sorgulamasında yanlış bilgi veriyor dediklerinize göre. Üst komşum TT fibere geçecekti sözlü olarak var demişlerdi ona da.

1 Beğeni

Ankastre değiştirilirse belki olabilir .

1 Beğeni

VDSL’e de fibernet diyorlar. Aslında onun adı hipernet ama insanları kandırmak için isim cambazlığı yapıyorlar. BTK’da karşılığı fiber değil.

4 Beğeni

Şuradan sorgulama yapabilirsiniz? Ss olarak paylaşın.

İlginiz için teşekkürler, EFG de yardımcı oluyor.
Screenshot (33)

Hocam vdsl var gibi duruyor sizde. Maalesef fiberin de çeşitleri bulunuyor.

1 Beğeni

Biz altyapınızı sorguladığımızda FTTB altyapı olduğunu görüyoruz. Sizden ricam TT ile iletişime geçerek sizin bulunduğunuz bölgeye verebildiklerini söyledikleri Fiber hizmetin altyapısının ne olduğunu sorarmanızı istemiştim.

Özel mesajdan da iletişimdeyiz. Şu an durumu onlara sorduğunuzu görüyorum. Geri dönüş aldığınız zaman sizden haber bekliyorum.

4 Beğeni

Altyapı türü fttb/dsl

Bildiğiniz (fttc) vdsl ile aynı

Ama bunda kabin sokakta değilde apartman girişinde

Bundan vdsl hizmet alabilirsiniz, fiber hizmet alamazsınız, TT fiber diye sizi yiyor :slight_smile: onlara göre herşey fiber :smiley:

Ama bu fttb/dsl altyapı türü fttc (vdsl) altyapı türüne göre daha sorunsuzdur.

2 Beğeni

Teşekkür ederim, bağlantım 2-3 ay öncesine kadar çok güzeldi aslında. Binadaki vdsl yoğunluğu artınca anlık ping yükselmeleri ve kısa bağlantı kesilmeleri yaşamaya başladım. Fibere geçersem o problemlerden kurtulurum belki diye umuyordum :pensive:. Belki de modemden kaynaklı bir sorundur bilemiyorum…

1 Beğeni

Abone sayısı arttıkça sorun olur hocam. O kabinin port sayısı 16 veya 24 filandır. Toplam kapasiteside 1 gbps vardır ancak. Diyelim ki 24 port olsun 20’side dolsun kişi başına 50 Mbps düşer. Herkes aynı anda kullanima geçerse (akşam peek saatleri mesela) sorun çıkarır hız düşer.

Benim sokakta bağlı olduğum tip 7 kabinde öyle mesela içinde nokia dslam var 192 portu var ve girişi 10 gbps fiberle beslenmiş. Portların hepsi dolu olsa kişi başı 52 mbps hız düşüyor. Herkes tam kapasite kullansa hız sorunu yaşatır.

Üstüne daha kötüsü de malum telekom dslamdaki QoS ayarını kendi abonelerine öncelik verecek şekilde ayarlar. Kapasite dolduğunda önce alternatif servis sağlayıcıların hızı düşer pingi artar.

3 Beğeni

Kabin no ne, biz senle şimdi Allah bilir aynı kabinde çıkarız

1 Beğeni

Dediğiniz gibi bir durum yaşıyor olabilirim :frowning: 10-12 tane telefon kablosu bağlı gibi, QoS’ten yana bir sıkıntım yok, kutudan çıkan bütün kabloların üzerindeki kartta netone yazıyor yani Türknet :smiley:

Başvurursaniz belki sistemi ftth çevirirler. Sizen binaya 1 core ayrılmış zaten. Bu sistemin ftth çevrilmesi çok kolay ve bir yandanda başladılar zaten.

1 Beğeni