Turk.Net ile bridge mode/köprü modu

TurkNet’in bridge mode’da çalışmak için özel bir ayarı var mı? Mesela TTL extend/spoof, WAN IP, MAC clone, host, LAN route vs ayarları gibi.

Yeni Asus router aldım ve hem başka Asus modem üzerindeki TurkNet’i, hem kablo modem üzerindeki kabloneti router’a bağlamaya çalışıyorum. Kablo modemi bridge moduna alınca şak diye çalışıyor, ne yaptıysam Turk.Net’i çalıştıramıyorum.

Etrafta araştırınca başka operatörlerin bridge moduna dair kaynak var ama TurkNet hakkında bilgi bulamıyorum. Bu yeni düzenimin olmazsa olmazı, umarım çözümü vardır.

Özel bir ayarı yok.Modemi köprü moduna alıp DHCP’i kapatmak lazım.Modemi kapatıp açın.Sonra router üzerinden PPPOE kurulum yapmanız lazım.TurkNet kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.Kurulum gerçeklemiş olur.Bu anlattığım klasik taslak bir anlatım.En doğru bilgiyi Asus kullanım kitapçığı ve internet üzerinden bulabilirsiniz.Çünkü marka modellere göre bazı ufak farklılıklar olabilir.Yalnız iki interneti bildiğim kadarıyla tek router almanız için 2 adet WAN bağlantısı olması lazım.

Ayrıca TurkNet kullanıyorum.Zyxel modemim köprü modunda bir sorun çıkarmadı.Yani TurkNet kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum.

1 Beğeni

2 WAN var, çalışmalı, ama yine de Dual WAN ve tekil olarak denedim, nedense olmuyor. Kablonet oluyor. DHCP, firewall, ne bulduysam kapadım. Acaba manual routing kurmam mı lazım?

Ama dediğinize göre eski Asus router/modemle ilgili bir sorun olabilir, bir başka cihazla test etmeyi deneyeceğim.

Bu sırada, kullanıyorsanız merak ediyorum, eskiden hizmet sağlayıcılar köprüde 2 çıkışa izin verebiliyormuş. Hala öyle mi, yoksa bridge mode tek çıkış mı? Networke almayıp direkt internete çıkış vermek istediğim 1 ekstra cihaz var da.

Vlan’ı da dediğiniz gibi girmiştim. Aşağıya router ve modem ayarlarımı yapıştırıyorum.

Bir tek dikkatimi çeken bir şey var, modemde PPPoE’i seçip düz internete bağlanınca sadece internetin yanında tik işareti var, ama bridge’e alınca hem internetin, hem IPTV’nin yanında var. Bu bozuyor olabilir mi?

Yeni router da, artık bridge kullanacağım eski modem/router da Asus. Yukarıdaki resimde modeller vs gözüküyor.

Ben Asus modemin ayarlarıyla ilgili olabileceğini düşünüyorum.Ben TurkNet’in verdiği Zyxel modemi köprü modunda kullanıyorum.Herhangi bir sorun yaşamadım.

Diğer sorunuzla alakalı çok bilgim yok.Eğer elinizde başka cihaz varsa TurkNet’i bağladığınız modemi başka bir cihazla değiştirin.O da bağlanmazsa router ekstra bir ayar istiyor.

1 Beğeni

Bridge’de VLAN ayarı modem üstünde kalıyor, geri kalan bütün ayarlar router’a gidiyor. Ama buldum sanırım. Attığın linkteki gibi VLAN ID tagging kısmına gidince, ona bir ID atamak yerine, tam aksine “Remove VLAN TAG from WAN” dedim. Şimdi çalışıyor, ama bu sefer kablonet gitti. Hadi hayırlısı :grinning:

Kapatıp açınca oldu :laughing:. Başka birine lazım olursa referans olsun, anladığım kadarıyla:
1- Modemde bağlantı modu BRIDGE, VLAN 35, LAN>DHCP kısmından DHCP kapat, LAN>IPTV kısmından “Remove VLAN TAG from WAN”.
2- Routerda normal bağlantı ayarları, kullanıcı adı şifre dışında her şey otomatik.

Herkese teşekkürler!