Telekom FTTB olduğunu söylüyor, TurkNet Daireye Kadar Vereceğim Diyor

Telekomu aradığımda GPon cihazı vermediklerini, modem ve Cat kablosuyla verdiklerini söylüyor. TurkNet ise GPon cihazı vereceklerini daireye kadar olacağını söylüyor. Şimdi ben fibere geçersem ne olacak?

Çok basit evin içine fiber kablo geliyorsa gpon verecekler.

1 Beğeni

Evimde telekom kablosu yok, telekom kullanılmadı hiç kablo çekilmedi. Başka bir altyapıdan hizmet alıyorum şuan. Telekom fiber altyapısı ise mevcut.

İnternet Altyapı Sorgulama - Fiber Altyapı - TurkNet şurada ne çıkıyor.

Özgür İletişim 100

FİBER altyapınızın desteklediği en yüksek tahmini download hızı 100mbps

1 Beğeni

İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş. birde şuradan baksana burda gponu falan gösteriyor.Ekran görüntüsü 2021-08-21 191226

Burada baktığımda gpon kısmı boş gözüküyor.

FTTH kullanıcısıyım. Benim sonucum bu. Aynı çıktı.
image

1 Beğeni

Kardeş binada ttnetin siyah kutusu var mı bir bak o varsa daireye kadardır çekmemiş olabilirler dairelere kabloyu.

Ben geçemedim henüz destek açtım toplu arama yapacaz 2 haftayı bulur dediler geçiş vdsl den fibere yeni olduğu için.

Evet bu kutu fiber kutusu. Turuncu daireye kadar çıkan kablolarda anlaşılan çekilmiş. Daire içine kadar alınmamış olabilir. Kabloların vs geçtiği genelde merdivende her katta küçük pencere gibi kapı olur orada bırakılmış olabilir. Benim öyle idi.
Apartman zaten yeni yapımsa o apartmanın altyapısının FTTH olma ihtimali çok çok yüksek.

Örnek olsun diye gönderdim bu kutu varsa gpon sistem adamın aklını karıştırmışlar bir de biz karıştırdık :smiley:

Binada kutuyu bulamadım. Sanırım kilitli yere koymuşlar görevliye sorup bakacağım.

1 Beğeni

FTTX-V2 olarak görünen kısım mahallede Genişbant Erişim Kabini(Saha Dolabı) var ise FTTC (Fiber to the Cabin) binaya kadar fiber var ise FTTB (Fiber to the Building)… olarak düşünebilirsiniz. FTTH (Fiber to the Home) olmadığı sürece FTTX-V2 VDSL2 hizmetini belirtir.

2 Beğeni

Şimdi bana bağlanacak olan fiberin türü ne olacak? TurkNet destek FTTH diyor, Telekom altyapının FTTH olmadığını söylüyor. Üstteki siteden sorguladığımda da V1 kısmı boş?

Binanızda bulunan ankastrenin resmini atabilir misiniz?

1 Beğeni

Hocam FTTH değil aynı kutulardan bizim karşı binamızda da var. Evet kutuya kadar Fiber geliyor ama ordan sonrasi dağıtım binanin mevcut bakır kablosu ile yapılıyor. Bina içi kablolar (bakır kablolar) çok eski değilse fiber kalitesinde VDSL hizmeti alırsınız

Sokaktaki fiber kabini senin binanın önüne koymuş gibi düşün.

Aynı kutu olan karşı binada tueknetin sayfası

Kutu konulmadan önce bu binada alınabilecek hız en fazla 35 gösteriyordu bu sayfada. Bizim sokakta tüm bakır kabloları söktüler. Eski binalara da uğraşmamak için herhalde bu kutulardan koydular.

O halde dediğiniz gibi VDSL2 hizmeti sağlanır.

Ben konuları karıştırdım galiba başka bir arkadaş kutu resmi (yukarıdaki değil) koymuştu. Ona istinaden yazmıştım😅