Telefon Hattı Kayıttan Düşüyor

Modemim ZTE
Fiber ile gönderilen modem.
Gpon cihazı Nokia.
VDSL’deyken telefonlu tarife kullanıyordum TurkNet’te.
Geceleri hem sağlık hem güvenlik hem ekonomi açısından modemim kapanırdı zaman ayarlı priz ile.
Ama telefonum çalışmaya devam ederdi.
Fibere geçtim, artık modem kapanınca telefon da gidiyor.
Onu da geç sabaha karşı modem ve gpon cihazı açılınca telefon bazen kayıt alamıyor.
Çözüm modemi tekrar kapatıp açmak ya da Gpon cihazını geceleri kapatmamak.
Ben VDSL 'de de 100 mbit hız alıyordum ve hiç böyle sorunlar yoktu.
Bu fiber işi çok saçma geldi bana açıkçası.

Modemin wifi zamanlayıcısı varsa sağlık ve güvenlik için onu kullanabilirsiniz.

Kendi Vdsl TP Link modemimde vardı ama bu modemde yok maalesef.
Eski modemimi router olarak kullanayım desem telefon hattı giriş çıkışı yok onda da.
Sanırım VDSL’e geri dönmek en mantıklı çözüm olacak telefon kulllanan kullanıcılar için.

1 Beğeni

Router için dsl girişi olmasına gerek yok.

Elinizde modem varsa ana modemin wifi hizmetini devre dışı bırakın sadece. Diğerini de wifi için router modunda kullanın.

Turktelekom hiçbir şekilde fibere geçen aboneyi aynı adreste vdsl geçirmiyor. Bazı yerlerde de bina içindeki vdsl dolapları söküp abonelerin fiber geçmesini sağlıyor. Önceden bende dikkat ederdim. Şimdi kapatamıyorum. Modeme zaman ayarı yada yattığınız odada wifi bulundurmamaya çalışın. Şimdi apartmanlarda herkeste internet var. Yoğun yerde iseniz wifi ekranında bile bir ton sinyal var. Siz kapatsanız da diğerleri açık. Alt komşu wifi çekmiyor diye yatak odasına router koymuş. Müdahale şansı yok.

Fiberde sistem cihazı evinizdeki cihaz (ONT) bu yüzden bunun enerjisini sağlamak sizin sorumluluğunuzda. Bu cihazlar sürekli aç/kapa şeklinde kullanıma uygun değil.

Wifi sinyalini yayan cihazı yastık olarak kullanmıyorsanız size zararı yok. Çeşitli yerlerde yazan şeylere inanmayın çünkü teknolji bir inanç şekli değildir.

2 Beğeni

Arkadaşlar teknik destek kısmına açtım başlığı.
Önerileriniz için teşekkürler ama sadece sağlık hususunda cevap veriyorsunuz ama sorunum bu değil.
Sorunum modem kapanınca kapanan ,
hatta geri açılması sorun olan telefon hattı.
VDSL’de bu sıkıntı yoktu.
Telefon hattı alarm sistemine bağlı.
Böyle tutarsız çalışması problem oluyor.
Kaldı ki “ekonomi” de demiştim.
Gpon+modem tüketimi 30 watt ediyor.
150 kwh üstü faturalarda aylık 44.50 TL’ye tekabül ediyor.
İnternet 110+44.50 ye mâloluyor.

öyle düşünecek olursanız, hiç yaşamayalım.

Donanım haber’i çöplük oldu zannederdim bura ondan da betermiş yahu…
Teknik bir konuda teknik bir cevaptan başka her cevap geldi.
Keyfim öyle istiyor diyeyim o zaman hepiniz rahatlayın.
:rofl:

Gpon un yaktığı elektriğe ek olarak elinizde ki mobil cihazların şarj esnasında ki tüketimlerini de ekleyin. Bunları da az kullanarak ekonomik yönden + yönden avantaj elde edersiniz. Ayrıca fiber hatlarda veri ışık ile taşınır. Işık gpon (ont) aracılığıyla data sinyaline çevrilir data sinyalleri de modem veya router içinde ki spliter ile ses ve data olarak ayrılır. Telefon sinyalini bu şekilde elde edebilirsiniz. Eğer bunlardan bağımsız olarak bir telefon hizmeti olsun istiyorum diyorsanız yeni bir bakır altyapı üzerinden verilen telefon hizmeti almalısınız (mümkün mü bilmiyorum)

1 Beğeni

Sizin sorununuz yok ki çözüm arıyorsunuz. Verilen cevaplar gayet yeterli.

1 Beğeni

Önce Gpon cihazı sonra Modem açılacak şekilde ayarlama ile sorunu hallettim şimdilik.

Yine de telefon hattının çalışması için internetin sorunsuz çalışıyor ve modemin de açık olması gerektiğini bilseydim Vdsl’den asla geçiş yapmazdım.

12 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.