Telefon çalışmıyor

arkadaşlar evime fiber bağlandı telefon aboneliğimde devam ediyor modem den phone girişine telefon hattını bağlamıştım telefonum çalışıyordu dün ont cihazının adaptörü bozulmuş güç gelmiyordu bende eski modemimin güç adaptörünü taktım neyse internet geldi vs. ama şuanda sabit telefonumdan hiç ses gelmiyor bi ara meşgul sesi geldi şuan oda yok

not: bu arada ont cihazında LOS yazan yer var oranın ışığı hiç yanmıyor nedir ne değildir bilmiyorum

Bozulan adaptörün voltaj ve akım değerleri ile şuan kullandığınız eski modeminizin adaptörünün voltaj akım değerleri aynı mı ?

bozulan ınput:100-240v-50/60hz
250mA MAX

OUTPUT:12.0V=0.5A 6W

taktığım adaptör tenda v300 modemin adaptörü onunda değerleri

Input: 100 - 240V 50/60Hz
Output: 12V1.0A

output da farklar var ama hemen hemen yakın değerler pek anlamam ama

Yeni taktığınız adaptörün akım değeri diyerinden fazla yani rahatlıkla modeminizi çalıştırabilir. Ben adaptörden olmadığını düşünüyorum sanki cihaz kapanip açıldığı için bir sorun var.

interneti kullanıyorum hiçbir sorun yok ama işte dün sabit telefonum çalışıyordu adaptör bozulduktan sonra çalışmadı ilk önce meşgul sesi geliyodu telefondan şuanda hiç ses gelmiyor

Belirttiğiniz değerlerde sorun yok. Voltaj aynı olduğu surece aynı akıma sahip yada daha yüksek akım verebilen adaptör kullanabilirsiniz. Sorununuz diğer adaptör bozulduğu sırada gerçekleşmiş olabilir yada sistemsel olabilir. Bununla ilgili arıza kaydı açmanızı öneririm.

fiberde ne narin birşeymiş arkadaş :slight_smile: garip garip sorunlar çıkıyor
bu arada konu ile alakalı değil ama ont cihazını ilk gün prizden çıkarmıştım sonra tekrar taktığımda internet gelmemişti TurkNet müşteri hizmetleri ont cihazının kesinlikle elektrik bağlantısını kesmeyin yapılan tanımlama gidiyor gibi bişey söyledi varmı böyle bişi onların ordan tanımlama yapmadan düzelmezmiş

Eğer öyle olsaydı her elektrik kesintisinde başları büyük belaya girerdi. Yada böyle bir durum gerçek olsaydı cihaz kartına gerekli verileri kesinti esnasınca saklayabilmesi için bir düzenek ve pil koyarlardı tıpkı anakartlardaki gibi. Cihaz fiberdeki ışık sinyalini, elektrik sinyallerine dönüştüren bir converter. Tanımlamalarınız sizin aboneliğiniz ile ilgili ve abonelik bilgilerinizle modem’e kurulum yaptığınızda, size tanımlı hizmetler devreye giriyor.

Ont cihazında voip çıkışı yokmu

yok sadece modemde phone 1 phone 2 diye çıkış var

Destek kaydı açın uzaktan bağlanıp ayarlarınıza baksınlar. Güç adaptörü bozuldu başka adaptör taktım diye de iletin ona göre işlem yapsınlar.