Teknik Help :)

arkadaşlar öncelikle belirteyim turknette değilim :slight_smile: farklı issden hizmet alıyorum köydeki adresim için… Köydeki müstakil evim santrale 200 metre civarında. Kablolar telekom tarafından modeme kadar 20 gün önce yeni çekildi. Modem zayıflama 4.9db, snr 15 modem kavuştuğu hız 99999/8192, crc hatası 0. Yani hat tertemiz. Lakin ne yaparsak yapalım hız testlerinde kablolu kablosuz 20-25mbps geçemiyorum, indirme hızımda maks 2mb/sn görüp ardından düşüşe geçiyor… Santral Asus modemde gördüğüm Lantiq ve santralin üstünde çanak anten var. Acaba bu sorun nasıl çözülür nedir ne değildir fikir beyan edebilecek var mı ? teşekkürler şimdiden

1 Beğeni

Port sorunudur büyük ihtimalle.
Size başımdan geçen bir hikaye anlatayım sizin olayla bağlantısı var ama sorunun kaynağı farklı:) Bazen modem kendine reset atıyor ve hız düşüyordu 100 lük net 2-5-10-20 MPBS gibi hızlara düşüyordu, ben kopma var sanıyordum, destek kayıtları falan epeyce çözemedim bu olayı. Sonralardan laptop açıkken olduğunu anladım hız sorununun ama tam olarak neden olduğunu anlayamadım, çünkü laptapu kapayınca hız düzelmiyordu modemi resleyince düzeliyordu, yeni modem aldım yine aynı. Bir gün laptopu prizden söktüm evdeki tüm prizlerde denedim, hep aynı olay gerçekleşti laptop prize girince modem kendine res atıp hız düşüyordu. Yani anlayacağınız laptop adaptörü bozuktu, bobin cızırtısı vardı fişe takınca anahtar işlevi görüp modemi resliyordu bir şekilde ve hızı bozuyordu. Laptopun adaptörü değişince sorun çözülmüştü:)

1 Beğeni

Bunun en net cevabını bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğünden alabilirsiniz. Sizin santrale internet kablosuz olarak farklı bir santral üzerinden aktarılıyor gibi görünüyor. Santral in kapasitesi ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. Hizmet aldığınız ISS durumu iletin

senin sorun epey farklıymış reis :))

1 Beğeni

bağlı olduğum Türk telekom’un elemanları sizin santral sıkıntılı diyip durdular laf arasında ama issnin durumu malum göksel :)) onlara internetimin kesik olduğunu kanıtlamak için bile baya uğraştım… bunu hiç düşünemiyorum :grin:

bu arada evet köy yerleşkesi olduğu için sanırım dediğin gibi o antenle başka bi santralden aktarma oluyor. Kapasite problemi yaşıyor olabilir belki de. Bakalım bi ara port değişikliği talep edeceğim

1 Beğeni