Speedtest 2022 Birinci Çeyrek Sonuçları TürkNet Birinci

Donanım Haberin hazırladığı ve Speedtest ten alınan verilere göre

Ortalama indirme hızları

Ortalama gecikme hızları(Speedtest)

Tutarlılık Skorları

Haberi alıntıladığım site:

7 Beğeni

download zayıflaması 4.9 iken upload zayıflaması 9.7 bı neden olur mertcan ?

benim hep upload zayıflamam daha yüksekti 12/22.6 :slight_smile:

saha dolabı mesafesi yüksek kişilerde genelde upload zayıflaması daha yüksek olarak gözlemledim belki yanılıyor olabilirim.

1 Beğeni

hmm anladım o zaman sorun yok sanırım

1 Beğeni

Mümkünse evlere dağıtım kutusundan gelen kabloyu dışı blendajlı bir kablo çekin. Eskiden çekilmiş telefon kabloları bundan hep sorun yaratıyor. Çünkü blr birine yakın kablolar, elektrik kablolarına paralel vs vs etkileniyor… SNR düşmesi genelde bunlar kaynaklı. Yani sıfır bildiğimiz telefon kablosu bile çekseniz sonuç çok değişmez.

Adsl kullananlar için TurkNet pahalı kaldığı için bu istatistiğin bu şekilde çıkması normal gibi

Bana kalırsa gigafiber ortalamayı baya arttırıyor gibi düşünüyorum. Ayrıyetten paket olayı olmadığı için tüm kullanıcılar alabildiği maksimum hızı alarak ortalama hızı arttırıyor.

1 Beğeni

Hiç şaşırmadık çünkü en iyisiyiz :rocket:

4 Beğeni

Hem gigfiber arttırıyor hemde Turkcell tarafında hem mobil hatlar hem superonline Turkcell olarak geçiyor. Superonline %80-90 kendi fiber altyapısı ile hizmet veriyor. Hem superonline Hemde TurkNet VDSL kullanan birisi olarak , Turknetin VDSL ile superonline ın önüne geçmesi teknolojik olarakta imkansız gigafiber puanını arttırıyor. Turksat kablonunda superonline ın ustune çıkması imkansız ki gectiğimiz aya kadar 4-5 senedir ofisimde kullanıyordum.TurkNet gigabit tarafında en hızlı ve testlerde en yukarda çıkmasının sebebide o. VDSL tarafında comnette kullandım Turk Telekomda vae altyapıda ben bir fark göremedim hiç birisinde.Ha Turk.Net mantıklı bir şekilde bu sonuçları haklı olarakta reklam amaçlı kullanıyor ama işin aslında bahsettiğim durumlar değişkenlikler var. Mesela nperf verilerine göre diyerek reklam yapıyor Turk.net nperf te Turktelekonum Superonline ın bir çok iss in sunucuları yok :slight_smile: Buda o ISS lerin hatası buda başka bir konu :slight_smile:

Türk telekom da paket fiyatları yüksek olduğu için geri kalıyor diye düşünüyorum :slight_smile:

1 Beğeni

tabikide yapılan test sayısıda bir etken olabilir. Telekomda rakamlar yüksek dediğin gibi abone kitlesinin % kaçı test yapıyor o bilinçte tartışılır.

Evet. Fakat ping ve kararlılık kısmında da TurkNet öne geçmiş durumda. Sadece hız testine odaklanmamak gerek diye düşünüyorum :slight_smile:

Kararlılık ve ping tede Turkcell i gsm tarafı çok geriye çekiyordur ama. Liderler TurkNet ve Superonline o net ama hangisi daha iyi ona bir şey demek zor bence. Zaten Telekom dışında adam akıllı kendi altyapısı olan iki firma onlar.Bakıldığında comnet te Turkiyenin en hızlısıyım iddiasında bulunuyor ki adamlar sadece ISS te değil servis sağlayıcılara bile hizmet veren bir firma.

Evet haklısınız. Turkcell in mobil tarafından çok memnunum. Turkcell in başka alt yapısına daha erişmek mümkün olmadı :slight_smile:

• olarak turkcell speedtest te hile yapıyor 100lük paket alan kullanıcının hızı 200 250 çıkıyor :sweat_smile:

o nasıl oluyor yahu :slight_smile: ozaman speedtest tarafında bir şey var sponsorluk falanmı alıyor superonlinedan :slight_smile: EEE bende speedtest te nperf e nazaran superonline gigabitte ortalama 10-20 mbit daha dusuk hız veriyor ki nperf te superonline sunucusu yok :slight_smile:

Bir kaç arkadaşım turkcell fiber kullanıyor speedtestleri 200 250 civarlarında. Paketleri ise 100 :slight_smile:

doğru hocam kendi sunucusuna bağlandığı zaman hızlar daha yüksek çıkıyor turkcell de bunu bende deneyimledim buna rağmen nasıl geride kalıyor anlayamıyorum :slight_smile: ha bu arada sadece testlerde o hızı görüyorlar bir şey indirmek istediğinizde paket limitiniz olan 10 mb/s hızı kullanabiliyorsunuz normalde verseler zaten sıkıntı olmaz:)

Su oluyordu bendede 100 mbit kullanırken. Kendi sunucularında önce hız bir yükseliyor sanırım hattın desteklediği hızı veriyor sonra kısıtlamaya girince düşüyor. Buda ortalamayı yüksek çıkarıyor kendi sunucularında. GSM tarafı superonline ın puanını düşürüyordur TurkNet inde gigafiber yukarı çekiyordur . Dediğim gibi adam akıllı iki firma var Turkiyede zaten bu firmalar kendi altypısına sahip. Biri Turk.net diğeri superonline. Bu ikisi arasında Turk.net fiyat ve upload olarak avantajlı. Superonline müşteri hizmetleri teknik destek ve geri dönüş hızlarında gerçekten önde . Hız ping tutarlılık gigafiber kullanmadığım için yorum yapamayacağım ama Superonline gigabit kullanıyorum upload harici performans başarılı. Netice olarak hangisi daha hızlı hangisi daha tutarlı derseniz bende gigabit tarafında aynılar. Fiyat Performansta TURK.net kesinlikle önde. Ama müşteri hizmetleri call center teknik destek taleplere cevap süreleri ve teknik ekibin müdahele sürelerinde Superonline net önde.
Bu kıyaslamalara diğer iss leri telekomu vs katmıyorum bile bu iki firmanın hızlarına zaten çıkamıyorlar

1 Beğeni

Turkcell in mobil tarafında müşteri hizmetlerinden ben de çok memnunum :slight_smile:

Mobil tarafta benim speed test hızı yükseltir 250 down veriyor :slight_smile:

Hattın desteklediği hıza çıkmıyor bence kasıtlı olarak kendi sunucularında yüksek veriyorlar ve kısıtlamaya da girmiyor test boyunca sizin dediğiniz gibi hattın desteklediği hıza çıksa fiberde 10gbps ye kadar çıkabilir