Snr düşüklüğü-kopma sorunu

snr değerimin düşük olmasından dolayı kopmalar oluyor sürekli

Celal Bey, Merhaba bağlantınız ne tarz bir kablo ile yapıldı? Kullandığınız kabloda herhangi bir ek var mı? Kablo üzerinde splitter kullanıyor musunuz? Hat zayıflamaniz fazla ve Downstream SNR değeriniz sınırda bulunuyor.

şimdi şöyle anlatayım bina içi tesisat kullanıyorum kutuda ek yok direk bağlı ama evin içinde 1 ek var ve dsl kablom çok uzun o sıkıntı çıkartır mı splitter yok kablo üzerinde direk bağlantı ama işte dediğim gibi bundan önce gelen ekipler evin diğer ucuna uzandığı için kabloyu çok uzun bırakıp gitmişlerdi o sıkıntı çıkarır mı acaba

Anladığım kadarlıyla ınterneti prizden alıyorsunuz. Uzun bırakılan kabloda kırılma yada sıyrılma yoksa bir sorun olmaz merak etmeyin.

nasıl çözebilirim o zaman yani normal değil 2 dakikada bir internetim kesilmeye başladı

Eğer ınterneti prizden alıyorsanız, diğer odadaki internet prizlerini iptal edip sadece modemin bağlı bulunduğu prizi aktif tutmanızı öneririm(Çünkü iç tesisat paralel olarak gittiği için oda sayısı kadar ek demektir buda hat zayıflamasına neden olur). Ancak dışarıdan cat6 kabloyu ankastreden direkt olarak eksiz bir şekilde modeminize kadar getirirseniz daha sağlıklı olacaktır.

cat 6 kablo ethernet kablosu değil mi onun bağlantısını nasıl yapacağım bir de ankastreye bağlantı yaptılar şey yapsam olur mu kapının az üstünde bir kutu gibi bi şey var internet kablosu oradan evin içine dağılıyor oradan bağlasam direk prizlere gitmeden çünkü dediğiniz gibi dışardan kablo almam pek mümkün değil

Evet Cat6 internet kablosu. Ankastre bağlantısını krone bıçagınız varsa, ankastre de size ait olan kroneye Cat6 kablo’nun turuncu beyaz, turuncu renklerini çakarak kablo çekme işlemini yapabilirsiniz. Bu konu hakkında bir bilginiz yoksa bir elektrikciden yardım alabilirsiniz. Eğer kablo çekme imkanınız yoksa kapı üzerindeki kutuyu da SS olarak buraya ekleyin yardımcı olmaya çalışayım.

SNR düşüklüğünüzün sebebi hat zayıflamanızın fazla olması buda şu andaki kullanım yoğunluğu sebebi ile SNR değerinizi iyice aşağıya çekiyor ve kopmalar yaşanıyor.

şu sağa ayırdıklarım içeriye giden internet kabloları buradan mı bağlasam yoksa direk ankastreden mi alsam ki çok zor çünkü kabloyu geçirecek herhangi bir yer yok bir de cat 6 kabloyu direk modeme nasıl çekeceğim cat 6da kablo sayısı çok bir de başı farklı biraz büyük onu nasıl uyduracağım onları söylerseniz elektrikçiye hiç gerek kalmayacak

Celal Bey, bu buat’ın içinden işlem yapmanızı tavsiye etmem ankastreden dairenize kadar cat6a yada cat6e kablo çekerseniz sizin için daha iyi olur. Tabii daha iyi olmasını istiyorsanız “nexans Cat6” kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Cat6 kablo’nun boyutu farklı olsa bile siz onun içindeki sadece 2 kabloyu kullanacaksınız Cat6 önermemizin sebebi normal kablolara göre hem iç izolasyona sahip olduğu için parazit olmaması hem de sinyal iletim gücünün fazla olması. Turuncu Beyaz, turuncu renkleri ankastreye bağladınız diyelim cat6 yi modeme bağlamak için yine aynı renkdeki sadece 2 kabloya rj11 jak bağlayarak Modeminiz ile bağlantı yapacaksınız.

yapmaya çalışacağım bu cat 6 kablonun uzun olması herhangi bir şey değiştirmez değil mi bir de bu kutu baya eskidir o yüzdendir cat 6 bağlarsam düzelir mi acaba

Hat zayıflamaniz iç tesisat kullanmanızdan dolayı kaynaklanıyor buna emin olabilirsiniz. Ankastre kutusu sizin sorumluluğunuzda değil herhangi bir sorun görülseydi TT tarafından değişim yapılırdı.

çok tuttum sizi buralarda ama ben bu penseye ihtiyaç olmayan rj11 jaklarını nerden bulabilirim ya bunlardan bulursam hem pense hem de jak masrafından kurtulmuş olacağım çünkü

N11 ve Trandyol üzerinden hazır olarak jak çakılmış kablolar bulabilirsiniz. 10m, 20m, 30m, 40m, 50m şeklinde satışları oluyor cat6 kabloların.

hayır rj11 yani dsl jakı çakılmış kablolar yok bulamadım o yüzden şöyle yapsam cat 6yı odaya getirip burada kısa bir dsl kablosu bağlasam hat değerlerini düşürür mü

Aşağıya bıraktığım linkten 1m den 100m kadar uçları hazır halde nexans cat6 sipariş edebilirsiniz.

https://urun.n11.com/kablolar/nexans-halogen-free-cat6-ethernet-kablosu-100-bakir-uclari-hazir-P390511661

yalnız burada uçlarına rj11 değil rj45 takılıyormuş.

" Kablonun uçlarına RJ45 çakılarak gönderilmektedir"

dsl kablosu olarak değil ethernet kablosu olarak satıyorlar.

1 Beğeni

Pardon o gözümden kaçmış. Mağaza ile iletişime geçip bir ucuna rj11 jak çakarak gönderilmesini isteyebilirsiniz.

2 Beğeni

Celal Bey, sipariş vermeden önce mağaza ile iletişime geçip bir ucuna rj11 jak takılmasını isteyin lütfen. Bu üründe rj45 jak çakılıymış o benim gözümden kaçmış kusura bakmayın.