Sık sık kopma

YAPA altyapısındayım ancak çok sık kopma yaşıyorum önceden splitter ile kullanıyordum 50 mbit gözüküyordu ve kopmalarım çoktu splitterı devreden çıkarınca hızım oimde 75e çıktı ancak tabi yine 50 60 arası alıyorum ancak 1 ay sorunsuz kullanımımdan sonra tekrar bu sıkıntılar başladı. 414 metre santrale mesafem hat değerlerim de bu şekilde. Müşteri temsilcisi hız düşürtme gibi bir şansınız yok diyor. Forumda da gördüğüm kadarıyla YAPA’da olup snr değerleri zaten böyle olan çok kişi var. TT adsl hattını iptal edip geçmiştim yıllardır kullanıyorum bir kere dahi kopmadı bu şekilde. İnternet kopuyor ve 15 20 saniye sonra tekrar geliyor. Ne yapmam gerekir? Tüm destek kayıtlarında tt kaynaklı arıza yok denip geçiliyor hiçbir şekilde çözüm sunulmadı.

Online İşlemler - TurkNet > Teknik destek > Teknik bilgiler bölümünden YAPA profilini standarta alıp bir de öyle dener misiniz?

Zaten standarttaydı hem kopma hem de ping sorunum oldu belirtince oyun moduna aldılar sonradan düzeldi belli bir süre tekrar başladı şuan ping problemim yok ama kopmam devam ediyor ve aynı şekilde yani. Şimdi alıyorum tekrar standarta deneyeceğim.

hızınızı 50 mbps e çektirip deneyin.

Standarta aldıktan sonra hızım bu şekilde gözüküyor ölçümde oimde ise 70 olarak gözüküyor bu kadar hız düşüşü normal mi yani tabi ki bağlantım kopmayacaksa razıyım problemim hız değil yani merak ettiğim için soruyorum sadece.
gokselbasol hocam müşteri hizmetleri hız düşürme yapamıyoruz aktif altyapıda dedi bana 100 mbpse kadar verince ne alabiliyorsunuz santrale göre o hızı veriyoruz dediler.
screenshot-hiztesti.turktelekom.com.tr-2020.11.05-13_31_58

kopmalar olduğunda dsl ışığı da sönüyor mu? Yoksa sadece internet ışığı mı sönüyor

sönüyor hocam direkt ikisi de sönüyor sonrasında dsl yanıp sönüyor ve yaklaşık 10 15 saniye sonra modem yine 4 ışığına kavuşuyor ancak tabi bağlantı gelmesi falan toplam 1 dakikaya yakın olmuş oluyor. Gün içinde bunu sürekli yapınca online eğitimde falan da kullanıyoruz problem oluyor o yüzden. oimde de zaten bağlantım kopmuş tekrar bağlanmış gözüküyor.

Bazı modemler yapa altyapısında kararlı davranamayabilir. Ödünç bir modem bulup deneme şansınız varsa veya bütçeniz uygun ise kararlılık ayarı yapılabilen bir modem alıp deneyebilirsiniz.

Hocam mesela şuan standarta alınca snr 8 oldu hız düşüşüyle birlikte. Şuan modem bulma şansım yok o yüzden bu şekilde çözülebilecek bir problemse diye çözdürmek istedim. Eğer sıkıntı olursa bağlantı ve modem değişikliğine gideceğim tabi ama ttde adslde hiç kopma yaşamayınca bağlantılarda problem yoktur belki hızı kaldıramıyordur diye düşündüm eski bir tesisata sahibim çünkü. YAPA’da genel olarak bi SNR düşüklüğünden şikayet etmiş herkes normalde kaç civarı kurtarır ki hocam bizi? TD W9970 v3 diye geçen modem var elimde şuan ttnin verdiği.

Normal vae altyapısında 10db altında sıkınıtı çıkma ihtimali yüksek. Ama yapa altyapısında kullanılan cihazlardan kaynaklı olarak daha düşük snr değerleri ile stabil bağlantı kurulabiliyor. Eğer imkanınız varsa modemi bina girişinde bulunan ankastreye bağlayıp / bağlatıp değerleri kontrol edin. Eğer aşırı bir şekilde iyileşme oluyor ise ankastreden daireye yeni bir cat6 çektirmekten başka yolu yok gibi görünüyor.

Anladım hocam ev müstakil kablo olarak kutuya mesafe biraz uzak 50 metre bir kablo kullanıyorum cat5e muhtemelen modemi oraya taşımam ve denemem zor olur elektrik açısından o yüzden şimdilik standartla devam edip sonrasında sizin dediğiniz gibi tesisat kontrolüne gitmek lazım. Elimizde net bir değer olmayınca yorumlamak için (SNR gibi) sorunun problemini çözmek için modem almak tesisat değişmek falan biraz masraflı geldi bir anda. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim umarım standart ile sıkıntı çıkmadan kullanabilirim.

1 Beğeni

50 metreden gelen kablo eğer çevresel etkenlerden etkilebilecek bir kablo ise değiştirmekte fayda var. Dış ortam utp cat6 kablo öneririm.

Evet hocam öncelikle benim de aklımda kablo var modemden ziyade. Dediklerinizi yaptıktan sonra olmazsa onu deneyeceğim teşekkürler.

1 Beğeni