Saye sistemi için toplu olarak edevletten şikayet

Merhaba,

aranıza 30 dakka önce katıldım.Hemen hemen her gün upload konusunu nasıl aşacağımı araştırıp duruyorum.Denemediğim yöntem kalmadı.4.5 g modeminden tut çift internete kadar.

Şu an evde 2 fiber bağlantısı var.Sadece 1 tanesi tamamen 1 pc ye bağlı.Telekomun uygulamış olduğu upload sınırı yüzünden Turknet te daha yüksek veremiyor.Yapada yok bölgede,çalışmada yok gibi görünüyo.

Saye denilen sistem 2020 de gündeme gelmiş.2021 gibi karara bağlanması beklenmiş ama hala tık yol.

Organize olarak aynı gün aynı saatte herkes edevlet üzerinden cimer veya ilgili kuruluşlara şikayette bulunsak sürecin işleyişi ne seyirde devam eder diye düşünüyorum şu an.

Bu iş,devlete veya bireysel hareketlere kalacaksa fahiş fiyata sınırlandırılmış internet kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyo.Minimum 100 mbite 50 upload verilmesi gerekirken 8 mbit gibi bir saçmalığı dayatmalarına cidden sinir oluyorum.Dilekçesinden tut,bütün sosyal mecralarına,site yönetiminin başvurusuna vsvsvsvs bi ton şeyle uğraştım.2. fiberi bağlarken bile bana tonla sorun çıkardı telekom 1 hafta sadece bağlatmak için gece gündüz telefon trafiğiyle uğraştım(fiber kutudan eve kadar kablo çekme,kabloları kanallardan odaya geçirme,kırma dökme dahil 750 tl de ücret ödedim sadece Turk net bağlatabilmek için).Ama yinede yeterli değil.

Upload sınırının kaldırılması artık ihtiyaçtır.Elin yabancılarının evlatları,şirket sahiplerş canlı yayınlarsa toplantı,oyun yayınını kesintisiz yaparken bizler karelenmiş görüntülerle toplantı,droplarla yayın yapmaya çalışıyoruz.

Bu durumun ciddiyetini kavrayan az bir kesim var malesef ülkede.Varsa yoksa download kafası ile hareket edildiği için uploadın önemi,mantığı çözülememiş durumda.Ama toplu olarak hareket edilebilirse (bahsettiğim change org kampanyası falan değil,ben kaale aldıklarını bile düşünmüyorum) bu işi belki çözebiliriz.

İnternette çözüm hareketi gibi bir twitter oluşumu var sanırım onlarda artık inaktifler bu konuda.

Neler yapabiliriz,nasıl bi yok izlemeliyiz? Bu konuda fikirlerinizi öğrenmek çok isterim.

Merhaba, hoş geldin. :raised_hand_with_fingers_splayed:


Bu sınırlamalar, yerleşik operatörün ticari, çıkarı uğruna ve kuvvetler ayrılığını önemsemeyen, otorite amacı bir hedef gütmeye devam ettikleri sürece bir gelişme olmaz. Adamlar, ekstra 3, 4mb Uploadları zor verdi. Benim şahsi düşüncem; kullanıcılar bu konu da pasta payına hak sahibi olamıyor, oldurmazlar özellikle yıl olmuş 2021 tabiri caizse “Upload savaşları” çıkması gereken yerde “Upload fakirliği” çekiyoruz.


BKZ: 2023 5G için bir kaç operatör el ele verilmesinin gerekliliğini söylüyor ve bunu yerleşik operatörün de bu ve bunun gibi ortak yapılaşmaya yani kuvvetler ayrılığı olmasını benimsemesi ve hayata geçirmesi gerekli. Çünkü: 5G maliyetli bir durum, bırakın TT, TN, SO, VO gibi firmaları, her hangi bir firmanın tek başına yüklenmesi güç ve yavaş olur.


xDSL hatlarda Upload sınırı kaldırılması bir yönden sorun olabilir çünkü her altyapı kaldırmaz: CRC artışları ve performans kayıpları v.b sorunlar olabilir veya Upload her müşteririn özel tanım yapılması gibi bir uygulama olabilir yani hattı kaldırdığı kadar alması ama FİBER’ de kesinlikle sınırlamalar kalkmalı.
Ortalama bir kullanıcı SNR 18 upload değeri ile 8mb kullansa 50mb gibi büyük tanım hattını, zayıflamaya uğratır özellikle down sınırdaysa hat felç kalabilir.