Satarken soz verilen hizlarin ulasilamamasi

O mesafeden internet almak istiyorsanız pinge ve 30 mbps internete boyun eğmek durumundasınız. Cat6 kablo ile o mesafede ping ne durumda olur bende merak ediyorum ama yapacak birşey yok gibi

1 Beğeni

Son mesajdan sonra arkadas modemi bagladi oradaki kutuya. Bayadir orada duruyordu. Ben bilmiyorum ne kadardir orada sonra verileri aldim ben. Ayni arkadas kabloyu ceken, telekominakasyoncu bir arkadas. quickally ben anlatamadim hala sanirim. O mesefaden internet almiyorum. Modemle ev arasinda o mesefa yok. Ankastre ile modem arasinda o mesafe.

Bence konuyu uzatmaya gerek yok. TurkNet de gerekli cevabi verdi. Cok tesekkur ederim cvp veren herkese. Baska bir ISP deneyecegim.

benim 475m 40 destekliyor bu kabloyu direkten yenisiyle değiştirebilsem kaliteli kabloyla :joy:

Senin metre bozulmuş :grinning:

1 Beğeni

Zaten ankastre ile modemin arasındaki mesafede kablon 100 metreye kadar gerçek kapasiteyi kaldırabileceği teknik verilerle sabittir. Şimdi 100 metrenin üzerinde bir kablo kullandığınıza göre hattın hızında düşüş olması hatta o kadar uzun ki pingin yükselmesi de normal karşılanmalıdır. Ben şu anda size kablonun sınırlarını anlattım Starlinkte gelse o kadar uzun kablo sayesinde alacağınız hız gerçek kapasiteden uzak olacaktır. Umarım anlatabilmişimdir

1 Beğeni

Konuyu güncelleyeyim

5 ay sonra En sonunda TurkNet bir şey yaptı ve pingim 20 mslere düştü. Ancak hızım hala 20-25 mbps zor görüyor. Kablo yine aynı kablo. Sorunu çözmek için önce bir sorun olduğunu kabul etmek gerekiyor. Vdsl e geçtiğim için çok pişmanım. Başvururken 50mbps söz verip bu interneti veriyorlar.

1 Beğeni

Şimdi yeni moda da şu her sabah kalktığım da internetim standby da :). İlla modemi resetleyeceğim. Disconnect connect sorunu çözmüyor. Hat ışığı geliyor ama bağlantı yerlerde. Modemi kapatıp bir kaç dakika bekleyip açmak gerekiyor. Şimdi modemdendir derler diye modem de değiştirdim.
Vdsl Gerçekten pişmanlıkmış. Önce kendi kendine yükseklerde olan ping düzeldi. Şimdi hergün istisnasız internet kesiliyor. Sabahları donuyor. Tek stabil olan şey internet hızının 20mbsleri aşmaması :slight_smile:

attenuation : hat zayıflaması. Sana gelen hat ve dsl kablon. Hata olmasından dolayı olabiliyor. En düşük 12 lerde olması gerekiyor. Ki 50 göresin
Kullandığın kablo cat7 olsa iyi olurdu. 100 m diyorsanız. Cat5 cat 6 cat 7. Ne kadar uzun çekilirse okadar hat zayıflama olur

Kablo bildiğimiz telefon kablosu. Tüm evlere aynı kablo gidiyor.
İlk pingim 60-100 civarı idi. Bu kablodan diye boşu boşuna konuşuldu. Gittim ankestreye bağladım modemi değerler yine aynı idi.
Sonra bir gün kendi kendine pingim 20 lere düştü. Her şey aynı. Bunu düzeltmek ya turknetin ya da telekomun elinde. Ben anlaşmayı TurkNet ile yaptığıma göre telekom beni ilgilendirmiyor. Ama çözüm üretmekten çok uzaklar. Bu forumdan da bir yanıt alamadım malesef. Herkes aynı şeyi söyleyip durdu. Hızım 20 yi zor geçiyor. Yan ev 50mbps almasına rağmen. Tek farkımız o superonline kullanıyor. Tek çare TurkNet 'i bırakmak mı?

1 Beğeni

portunda sorun olabilir veya türk telekomdan gelen kabloda sorun olmuş olabilir. türk telekom iletilip. düzelmesi gerek. hangi servis sağlayıcı olursa olsun. Türk telekom düzelmesi gerekiyor.

Destek kaydın dan gelip hattına baktılar mı.
Başka boş port var mı sizin orda.
Hattın kaç m yazıyor

Burdan sorgularsan

Sorguladığınız haneye ait altyapı bilgisi bulunamadı. Yazıyor burada benim ev için. Telekom da TurkNet de gelip baktı. Sonuç yok.

Nasıl geçtiniz TurkNet 'e alt yapı yok gözükmesine rağmen yan bina nin kini mi verdiniz

Hizmet numarası ile. Şimdi netspeed ile konuştum. Hizmet no ile baktılar. Santral uzaklığınız iyi 50-60 almanız lazım dediler. Modem sinyaline baktılar. Size 35 üstünü garanti ediyoruz dediler.
Netspeede geçiyorum İşlemleri başlattım.

@EFG ankastreden gelen hat düşük direk bağlamış ankastreye. Yan binadan gelen hız 50 alıyormuş. Gelip bakmışlar hattına sonuç aynı . Hat zayıflaması çok . bunun iyileştirmek lazım .

Hat zayıflaması aynı olacağından durum değişeceğini sanmıyorum. Netspeed de aynı değeri veremeyecek

Yan bina değil. Aynı site içinde aynı ankastre ve kanbloyu kullanan yan ev

1 Beğeni

Bir tane var ankastre ordan bütün evlere dağıtılıyor.
Her evin ankastresi yok. Sadece ordan çekiliyor evlere öylemi.

Ordan sana siyah kabloyla mı geliyor. Yoksa 300 m sen kendin mi çektin

Herkes kendi çekti. Cat5 kablo
Evet site girişi tek kutu

Ankastredeki senin ölçtüğün yerin. Kablo çakılıya orası oksitlenme olduysa sorun olabilir. Tt nin kablosunu direk ölçme şansın varmı

Cat 5 çok zayıflama yapar.

300 m kablo çok uzu bir kablo. En iyisi 7 olabilir. Türk telekom çekse kendi daha iyi olabilirdi. siyah kablosu baya yüksek hat taşır.

1 Beğeni