PPPoE Stopped Belası

Anlık gidip geliyor. Mesela geçen geceler saat 2 civarı arkadaşım ile online oyundayız görev yapıyoruz bitmesine kaldı yarım saat çat bi gitti şimdi ben 2 saatlik emeğin çöp olmasına mı yanayım

1 Beğeni

IP neden değişsin ? Ayrıca alakası yok onunla, sabit ip olanda da kopuyor.

2 Beğeni

Bende de kopma görünüyor arada ama netin gittiğini pek hissetmiyorum. İp değişince anlıyorum çünkü düşük ping veren ipleri tutturmak için epey bir res atıp uğraştığım için o dikkatimi çekiyor, acaba dedim cgnattan dolayı arada ip değişmesi için mi kopma oluyor diye düşündüm. Misal gıbırnette res atmayla değilde kendiliğinden değişiyormuş ip oradan aklıma böyle bir şey geldi.

Bu çalışmalar PPPoE kopma sorunu ile alakalı. Düzelecek inş sonunda.

5 Beğeni

Free radius dediği ne oluyor

ayrıca bu sorunu dile getirip çözülmesinde başta konu sahibi ve diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

FreeRadius bir kimlik doğrulama sunucusudur. Bu fiziki veya cloud (bulut) hizmeti de olabilir. TT bu hizmeti ya satar veya firmalar kendi sistemlerini kullanır. Kısacası sizin hatta bağlanırken kullandığınız kullanıcı adı ve şifre önce radius’a gider sonra TT’buna bakar ve ilgili servis verdiği firmaya atar. Zaten düşme-kopma sorunlarının bunda olduğunu çok kereler yazmıştım. Umarım bu çalışma ile bu dert biter.

Çünkü hiç bir ISS ip değişsin diye bağlantı kopartmaz (CGNAT olsa dahi). Onu yapmanın nedeni çok farklıdır ve Türkiye’de bunu gerektiren bit hizmet altyapısı yok. Örneğin yurt dışında bazı ülkelerde iletişim insani hak olduğundan ücretsizdir. Bazı yerlerde de öyle aylık vs yoktur. Günlük saatlik vs hesaplanır. Zaten bu nedenle bazı modemlerde ücret yenileme saatinde kopup bağlanma özelliği vardır. Çünkü ödeyeceği parayı modemde görür vs vs

Ama arkadaşın verdiği görüntü kimlik doğrulama ile ilgili bir çalışma. Zaten bilindiği üzere Gayrettepe TT’nin ana pop omurga çıkışlarından biri. Umarım çözerler sorunu.

Forumda hep modeme reset at, modeme şunu yap saçmalığı dönüyor. Ucuz ve maalesef destek sorunlu modemlerde bunlar olur. Zamanında marka iyi olabilir ancak bu ekip işidir. Yurt dışında ve içinde o ekip eğer dağılırsa sistem tıkanır biter. Modem seçerken çok iyi araştırın.

Ben yazınca (aaaa o paraya modem olur mu) Eh olur ve mesela ben taktığımdan beri tek sorun olmadan ve komedi gibi modem resetlemeden yıllardır kullanırım. Örnek Fritzbox ve Drytek modemler.

2 Beğeni

Aşağı yukarı son 10 gündür kopmuyordu. Yine yedik hatamızı.

Jul 29 19:35:03 pppd[450]: LCP terminated by peer

Adını andık gene yedik :frowning:

1 Beğeni

dün akşam saat 02.05 te net gitti 03.00 gibi yattım gelmemişti bu çalışmayla alakalı sanırım.

Evet, çalışma kapsamında benimde 02:11 - 02:54 arası internet erişimim gitmişti.

Ağu 4 19:03:13 LCP terminated by peer

:sob::sob:

Haydaa. Ben de vermemiş fakat akşamki çalışma bir işe yaramamış mı :frowning:

Bilmiyorum ya kopmaması lazımdı bunun…

3 tane keenetic modem takip ediyorum. Bakalım kopacaklar mı.

İzmir bornova 4 gündür aktif. Dün akşamki kesintiden etkilenmemiş

Bende de bu gece 2:04-2:33 arası PPPoE stoppod ama çalışma kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hatta o ara işim gereği internet muhtemelen 4-5’e kadar gelmez deyip kafayı vurup, 5’te kalkarım deyip 7’de uyanmışım bu sabah :slight_smile: Omni DSL elimdeki modem şu an bende günlüğe girdiğimde erkenden bağlantının geldiğini fark ettim.