POP Noktası

Merhaba, Doğu Anadolu bölgesinde Van’da hizmet almak istiyorum fakat kafamda birkaç soru mevcut.

Öncelikle bana en yakın pop noktası Erzurum veya Diyarbakır. Hizmet aldığım zaman bu pop noktaları üzerinden mi internete erişim sağlayacağım?

Bir diğer sorum POP noktaları TurkNet’e ait bir alt yapı ile birbirine bağlı? Yoksa Turk Telekom’a mı ait?

1 Beğeni

TAM bir net bilgi sahibi olmamakla birlikte, tahminimce bireysel kullanıcılar TurkNet POP noktalarını kendi sunucuları üzerinden sağlıyor diye biliyorum. Statik ip de yerel pop noktoların dan yararlanıyor diye de hatırlıyorum. Van olarak size nereye yakınsa oraya bağlanırsınız. Umarım diyarbakırda ki TurkNet sunucusuna bağlanırsınız. Ordan düşük MS alırsınız diye tahmin ediyorum ama Erzurum daha yakın oraya bağlanabilirsiniz. 2 side olmazsa direk İST aktarılırsanız, tahminimce yüksek MS alabilirsiniz. Tam net temiz bilgi bağlandıktan sonra görürsünüz diye tahmin ediyorum. Bende denizlide yaşıyorum. Denizli sunucusuna değil de direk ist bağlıyım. Bundan dolayı 14 15 ms falan alıyorum.