Pinginiz Kaç?

Tam her şey tamam, TurkNet’e başvuruyorum derken, kullanan bir arkadaşıma sorayım dedim. Pingini sorduğumda Speedtest üzerinden 45-75 arası ping aldığını söyledi ve bu değerler çok kötü Dip dibe oturuyoruz, benim TT internetim 11 ping alıyor. En basitinden Lol’de kaç ping aldığımızı kıyasladık ben 28, o 40 alıyormuş. Rainbow Six CS:GO falan oynanmaz bu pingle yani. Şuan bir sorun mu var acaba yoksa sizin pingler de mi yüksek?

Arkadaşın kablosuz da mı oynuyor oyunu? Oda önemli.

Şöyle söyleyeyim ben ttden TurkNet 'e yeni geçtim ping 5-10 arasıydı değişmedi.

1 Beğeni

7 ay önce tt’den TurkNet 'e geçtim. LoL’de normalde 18-20 ping alıyorum valorant da aynı şekilde. Valorant Frankfurt 1 Sunucusunda 50 55 arası ping alıyorum. TT ile arasında 5 10 ms oynuyor maksimum fakat son zamanlardaki şu satürasyon sorunu yüzünden ben de ara sıra yüksek pingler görmeye başladım. Misal 2 gün önce valorant türkiye sunucusunda 45 ping ile oynadım arkadaşlarımın 20 pingi vardı.

hayır kablolu kullanıyor

Çok farklı sonuçlar çıktı arkadaşta ama hiçbirisi iç açıcı değil o beni çok rahatsız ediyor ya

Benim için değişen çok bir şey olmadı ben genel olarak memnunum tabi şu son 2 hafta hariç. TurkNet bu saturasyon sorunlarını çözerse yine sorun olmaz diye düşünüyorum ping değerleri normal

Eski adresimde Cs go’da vdsl altyapı ile 40ping’de oynuyordum. Yeni adresimde ise 50ping alıyorum. Diğer oyunları oynamıyorum.

Size cevap vermeden önce sorununuzu anlamak ve durumu anlayabilmeniz için bazı sorular sormak gerekiyor. Hepsini cevaplandıracağım.

1. Speedtestte aynı sunucu üzerinden mi test yapıyorsunuz ?
  2. Seçtiğiniz sunucu bulunduğunuz şehirde mi ? Ve hangi şehirde bağlantı kuruyorsunuz ?
  3. Speed test dışında Google sunucularına veya uzak güvenli bir sunucuya hem kendi bağlantınız ile hemde arkadaşınızın bağlantısı ile tracert yaptınız mı ?

Size örnek vereyim:

Uzun yıllar Türk Telekom’dan DSL hizmeti aldım ve aynı şehir içindeki sunuculardan yaptığım testlerde ping 3 - 4 ms çıkıyordu. TurkNet’e geçiş yaptığımda test 25 ms ye kadar yükseldi ve hemen tracert testi yaptım. Sonuç olarak ülke içindeki nerede olduğu farketmez bir sunucuya ping attığınızda yada veri transferi olduğunda TurkNet önce sizi Gayrettepe’ye yönlendiriyor ve oradan da ulaşmak istediğiniz sunucuya yönlendiriliyorsunuz. Yani evinizin yakınında bir sunucu olsa ve ona da ping atsanız, önce Gayrettepe’ye ardından, evinizin yakınındaki sunucuya yönlendiriliyorsunuz. Buda haliyle veri yolu uzadığı için ping yükselmesine sebep oluyor. Hatta ben İstanbul TurkNet sunucusuna ping attığımda, bulunduğum şehirdeki sunuculardan yarı yarıya daha düşük ping alıyorum, sebebi ise yukarıda anlatıığım durum. Bu durum bir sorun değildir, sadece sıkışıklıktır. TurkNet’in ülke geneline yapacağı yatırımlarla açacağı yada açmayı planlayacağı veri merkezleriyle çözülecektir.

Şahsi fikrimi soracak olursanız, yurtiçi bir oyun sunucusu üzerinden oyun oynamıyorsanız, yurtiçi ping sürelerinin çok fazla bir önemi yok. Bence önemli olan yurtdışı çıkış ping süreleridir.
Size 4 farklı test görseli göstereyim.

Adana => Adana Testi

Adana=> İstanbul Testi

Adana=> Atina Testi

Adana=> Londra Testi

Durumu umarım anlatabilmişimdir. Arkadaşınızın ve kendi bağlantınızın mukayesesini bu şartlarda en sağlıklı olarak yurtdışı çıkış ping süreleri ile yapabilirsiniz.

TT aboneliği ile bakınca en yakın sunucu, bulunduğum ilde gözüküyor. Arkadaşımda ise İstanbul gözüküyor. İkimiz de en yakın sunucuda test yaptığımız zaman bende 11, onda 45 çıkıyor. İkimiz de aynı yeri seçip test yapınca benim yine 11, arkadaşımın 74 çıktı. Benimle telefondan konuşan TurkNet müşteri hizmetleri görevlisi “en iyi ping bizde” gibisinden bir şeyler söyledi. Doğru olduğunu hiç düşünmüyorum.
Verdiğin bilgiler ve örnekler için teşekkür ederim

Peki ikiniz de İstanbulda ki sunucuya test yaptınız mı ? Arkadaşınızın en yakın sunucusu İstanbul ise başka illeri seçmenin pek bir mantığı yok. Ayrıca Yurtdışı bir sunucu belirleyin örneğin Almanya yada İngiltere ve ikinizde o sunucu üzerinden test yapın ve sonucu paylaşın. TurkNet yurtiçi pingleri bu aktarım dolayısıyla yüksek çıkabilir fakat yurtdışı sonuçları önemli burada olan. Zamanında Battlefield 2 modu şuan standalone oyun olan Project Reality de kuzey amerika sunucularında 180 ping ile sunucunun dibinde yaşayan 20 pingi olan adamları hacamat ediyorduk squadımızla. Ping olayına çok takılmayın. Eğer gecikme olarak buna takılacaksanız. PC de giriş aygıtlarınız dahil işlemcinizdeki nanometrik fetlerin açılıp kapanma süreleri görüntü sinyali ve tüm bileşenlerin kusursuz olduğunu düşünürsek. Testi oyuncuya yapmak gerekir. Gördüğünü algılama ve sinir sistemindeki gecikmeler ve nöronların tüm olan biteni işleyip reflex veya tecrübelerinizi harekete geçirmesinin gecikmesi kaç ms ? Bu sözümü lütfen yanlış anlamayın. Eğer oyun için ping i sorun ediyorsanız, iyi ve güvenilir oyuncuların pingine bakın ve oradan çıkarımda bulunmaya çalışın. Oyunlarda ping sanılan durumların “çoğu” kötü optimize edilmiş hitreg dir.