Packetloss

Selamlar, evet devam etmekte
mtr

Geçen günlerde arıza kaydı bırakmıştım düzelteyim derken hattımı bozdular internet kablosunu takın gibi bir hata veriyordu ve internete bağlanamıyordum. Şimdi düzeltili ama paket kaybı halen devam etmekte. 4-5 defa buna benzer hata ile interneti en az 10 saate yakın kullanım dışı bırakıldım. Yurt dışı kaynaklı twitch yayınlarının hepsi takılıyor. Yurt içi kaynaklılarda şimdilik sorun gözlemedim garip bir durum.

Anlıyorum. Bildiğiniz gibi paket kaybı problemine doğrudan müdahale edemiyoruz. İlgili sunucu kaynaklı bir durum yaşanıyor olabilir. Bir süre gözlemlemenizi öneriyorum. Bununla beraber hız değerlerinizi ve bağlantınızı kontrol ettim. Keyifli kullanımlar :raised_hand:

Sorun aynı hop üzerinde gözüküyor ve benim hiç müdahale edebileceğim bir şey değil

Aklıma takılan bir konu var yanıtlayabilirseniz sevinirim. TT’nin çekmiş olduğu KPD-P-A 2-0.5 kablo gelmekte. Biliyorsunuzdur ki 4 renkli sanırım siyah hariç hepsinden sinyal alabiliyorum. Bana söylenen mavi-beyaz kullanmam ama kırmızıdan da sinyal alabiliyorum. Bu durum hattımda sıkıntı yaratabilir mi ?

Evet sorun olur, yanlış bağlantı yüksek hat zayıflamaları ve performans kaybı yaşatır.

Peki Türknetin tesisatı kontrol etmesini istersem ne kadar bir maliyet çıkabilir ve ankastre kontrol ediliyor mu ? Kontrol için gelen ekip TT’un ekipleri mi ?

Daire içerisinden kontrol edilmesi gerekiyorsa 300 lira daireden kontrol ücreti var ama dışarıdan gelen siyah Telekom kablosuna kadar yapılan kontrol ücretsiz.

Benim için asıl kontrol edilmesi gereken ankastre. Ankastreden yani mahallede ki direkten ek olmadan geliyor. Ek sadece modeme giriş yapılabilmesi için rj11’li yarım metre kablo var. 1-2 yıl önce kablo değişimi yapılmıştı ve bu değişimden sonra hat zayıflaması 10 db den 17 db çıktı.

Tekrardan Selamlar

TurkNet ile denemediğim bir tek port değişikliği kaldı. Port değişikliği mümkün müdür çünkü VDSL ilk geçişimden sonra ( 2-3 ay) TT kullanır iken port arızası vermişti daha doğrusu interneti kullanmaya kalktığımda bildirilen hatanın port değişikliğinden kaynaklandığı, sorunu yaşayan kişiler ile görüşmemde öğrenmiştim. TT elemanlarını tanıdığımdan port değişikliğimi yaptınız diye sorduğumda belirsiz bir cevap vermişti. Her neyse PORT değişikliğinde bulunabilir miyim ?

Selamlar, bildiğiniz üzere port yerel sağlayıcının kontrolünde olan bir alan. Online İşlemler - TurkNet üzerinden destek kaydı oluşturup bu konuda destek talep ederseniz yerel sağlayıcı ile iletişime geçilir. Devamında uygun port olması halinde geçişi yapılır.

Yerinde hizmet ekibini ankastre kontrol etmesi şartı ile gelmelerini istedim. Ekip geldi ve yaptıkları tek şey çeşitli sitelerde hız testi yapmak ve modem arayüzüne girip değerleri kontrol etmek oldu. Bu yapılan tüm işlem 5 dk sürdü ve gittiler. Daha sonra söylediğiniz gibi arıza kaydı oluşturup port da daha önce sorun yaşadığımı belirtip değişim talebinde bulundum. Sonuç ne mi oldu iç tesisatım yada modemim bozuk çıktı her zaman ki gibi… İstanbul hoplarında kapasite yetersizliğimi artık bilemem sürekli bir paket kaybı olmasına karşın tüm testlerde bunu göstermeme rağmen hala sorun olan benim tarafım. Bu postun tamamen silinmesini istiyorum ve açıkcası hiç bir anlam ifade etmiyor. Sorunumdan bahsedip rahatlama hissiyatından öte bir şey olmuyor.

Tekrar selamlar, Yerinde Destek hizmetiyle alakalı bildiriminizi ekiplere ilettim. Ekiplerin tanım işlemi sonrasında snr değerlerinizin iyileştiği belirtildi. Donanım problemi giderildikten sonra testleri yineleyebilirsiniz.