Openwrt ipv6 çıkış sorunu

Zaten router dan denediğiniz için tavsiye ettim, aynı şey demek biraz garip oldu. Mesajınızı okuyan kullanıcıların router yazılımlarını kusursuz sanmaması için size tekrar cevap yazdım.

Böyle durumlarda eğer denemediyseniz size tavsiyem doğrudan PC den IP aldırıp test edin. PC de IPv6 zaten ayarsız çalışıyor. Bu şekilde çalışmıyorsa operatör müdahalesi gerekiyor.

PC den IP aldırmakla neyi kast ediyorum
  • VDSL kullanıyorsanız modemi köprü moduna alıp LAN dan PC ye ethernet ile bağlayarak çevirmeli bağlantıdan kullanıcı adı ve şifre girip IP aldırma.
  • Fiber kullanıyorsanız ONT yi doğrudan PC ye ethernet ile bağlayarak çevirmeli bağlantıdan kullanıcı adı ve şifre girip IP aldırma.

IPv4 çalıştıysa IPv6 da çalışması lazım

pc den de denedim malesef yine çıkış alamadım.

edit: bir de belirtmeyi unuttum ipv6 dns sunucu bilgilerini alamıyor sistem.
edit2: rf_filter sorunu çözdüm köprü modundaki cihazın encapsulation ayarını LLC den VC-MUX değiştirdim. rf_filter sorunu kalmadı. tek sefer de router bağlantı sağlayabiliyor.

“ayarsız” olarak pppoe çevirmesi birkaç defa başarısız oldu daha önce bahsettiğim rf_filter ayarı windowsta loose modunda ayarlı değil sanırım o kadar derine kontrol etmedim.
dsBuffer

kısaca ifade etmem gerekirse teknik olarak sizde haklısınız kullanıcılar durumu farklı yorumlayabilir. ama pc ne kadar ayarsız ise router ın kendi içinde istemci ayarları o kadar ayarsızdır.çünkü sistemin çalışma prensibi aynıdır.ikisi aynı dememdeki kasıt budur. bu sebeple bütün testleri routerın kendi içinde gerçekleştirdim.

kusur tabiri bence görecelidir. asıl kusurlu olan kısımlar router lara “yönlendirici” özelliği kazandıran sunucu servislerinin kullanıcılar tarafından hatalı yapılandırılmalarıdır. keza bir pc ye de router özellikleri kazandıralabilir. ama daha derine girip her ayar değişirse pc de de aynı kusur meydana gelecektir.
yaptığım ayarlar hatalı olabilir diye düşündüğümden bütün testleri router ın kendi içinde gerçekleştirdim.

yine de hattımda problem olduğu düşünüyorum. birkaç değişik test dahi yaptım vlan id, mac adresi değişiklikleri gibi
ilginç hatalar meydana geldi.
lanteq çipli modem ile dsl ışığını zor alabildim.(başka lanteq firmwareler ile hiç bağlanmadı)
vlan id ile router internet bağlantısını yapamadı. vlanid yi illa köprü modundaki modemden ayarlamam gerekiyor. rf_filter ayarı keza halen loose moda almadan tek seferde bağlantı kurmak tamamen şans işi (10 seferde 1 belki)

1 Beğeni

son upload güncellemesi sonrası rf_filter sorunum ortadan kalkmış.
fakat halen ipv6 ip aldığım halde çıkış olmuyor.

ipv6 sorunuyla ile ilgili açtığım talepte sorunun çözülüp dönüş sağlanacağı söylendi. fakat sorun halen devam etmektedir.

Merhaba
Ping IPv6 Test - Simultaneously Ping IPv6 From 10 Global Locations | KeyCDN Tools
Traceroute Test - Simultaneously Trace From 10 Global Locations | KeyCDN Tools

Bu iki siteyle bilgisayarınızın ipv6 adresini test edebilirmisiniz? tracert testinde paketlerin nerede kaldığına bakalım. Öncelikle bilgisayarınızda icmp6 echo yanıtlarına izin vermesini için güvenlik duvarını ayarlamak gerekli.

Diyor sunuz ki o kadar kötü sisteminiz var ki icmp echo yanıtları ayarı bile firewall da tanımlı değildir

Elbette ayarlı icmp yanıtları bir önceki mesajlarda mevcut

sistemde bir sorun bulunmamakta
Türk net tarafından dns bilgileri alamıyorum. Verilen ip nin internet çıkışı bir şekilde engelli verilen ip ye dışarıdan ping bile atamıyorum.

Merhaba tabiki bunu demek istemedim :slight_smile:. Antivirüs kullanıyorsanız varsayılan olarak echo yanıtları kapalı oluyor genelde bu nedenle kontrol edin dedim. Ben de test edeceğim zaman antivirüsün güvenlik duvarından o kuralı kapatmam gerekiyor.

Size yukarıda önerdiğim siteler farklı 10 lokasyondan sizin ip adresinize traceroute yapıyor. Sizin dışarıya yaptığınızdan farklı olarak bu dışarıdan size yapılıyor. Sizden paketlerin çıktığını zaten belirtmiştiniz. Size gelen paketlerin en son nereye kadar gelebildiğini görmemizi sağlayacak. Sizinde dışarıya yaptığınız traceroute sonucunda bu ikisinin aynı ipli serverde kesişmesi muhtemel ve sorunun kaynağı büyük olasılıkla burası olacaktır. Destek kaydında bu şekilde belirtirseniz çözüm süreci hızlanacaktır kanısındayım.

Siteden gelen sonuç şu şekilde oluyor
resim
ilk testte istek bana ulaşıyor, ikincisinde ulaşmıyor ve son gittiği serverin ip adresi çıkıyor. Bu bilgi ile teknik ekip benim sorunumu 24 saatten kısa sürede çözdü.

Test leri router üzerinden gerçekleştiriyorum. Router da anti virüs yok haliyle

Dışarıdan ip ye erişemiyorum dns bilgisi bile alamıyor router türk net dns bilgisi iletmiyor yani

Konunun bu kadar dallanıp budaklanmasına gerek yok gerekli ne varsa test ettim erişim yada çıkış yok daha fazla ispata lüzum yok

Sorun tamamen türk net tarafında

Zyxel DX3301-T0 modemde de denedim. cihazlar ip aldığı halde çıkış yok dns bilgisi de gelmiyor.
dışarıdan tracert ve ping testlerinde ip erişilemiyor.
benden bu kadar

1 Beğeni

Rota tablosu (v6), MAC tablosu (tüm arayüzler) ve v6-Neighbor tablosu (ARP menüsünde olabili) alabilir miyim?

statik ip bile alamıyorum konunun çözülmesini istemiyorum. modemden kapattım ipv6 yı gerek yokmuş

açtığım destek kayıtlarında her modemde çalışmadığı ileri sürülerek sorunun çözümü için birşey yapılmadı.son kayıtta sorunun çözüleceği ve dönüş yapılacağı iletildi.

ilk ipv6 çıktığında başvuru yaptım ve aylarca sorunsuz kullandım. hiçbir ayarı değiştirmediğim halde birden çalışmamaya başladı. ve ben bu sorunu bir türlü yetkililere iletemedim. sorun hep benim yüzündenmiş gibi burda modem ayarlarımı paylaşmamı farklı farklı testler yapmam istenip duruyor.
ispata lüzum yok dediğim gibi kullanmam mümkün görünmüyor. o sebeple özelliği kapattım.

ipv6 o kadar kopmlike değil bilgim mevcut ne yaptığımın farkındayım. basit bir sorun yüzünden bu kadar zaman harcayamam.

istedikleriizi ekledim.1 Beğeni

route -A inet6 çıktısını atabilir misiniz GUI anlaşılmaması için tasarlanmış rota tablosu kısmında.

Merhaba tekrar :slight_smile: Ben TurkNet çalışanı değilim. Hatalı bulmaya çalışmıyorum tek amacım sorununuzun çözümüne katkıda bulunmak. TurkNet kısmına gelirsek simetrik bağlantı, ipv6 ve 1gbps bağlantı sağlayarak gelecekteki standartları belirleyecekleri için destek olmaktayım.

Son görseli yorumlarsam modem açıkken pppoe kopup tekrar bağlanmış ve iki farklı perfix nd içinde kayıtlı kalmış. İpv6 dinamik prefix bir sorun. TurkNet tarafına aynı durumun bildirimini bende yaptım. İki prefix varken istemciler iki adres alır eski olanı kullanırlar ve internete çıkamazlar. Görselde birde fd09 prefixle bir adreste sizin modem dağıtmış kullanıcılarda olmuş 3 adres.
önerim: modemi her pppoe bağlantısı gittiğinde yeniden başlatmak. Ve dhcpv6 yı kapatmanız slaac ile deneme yapmanız.

Bir önceki yanıtımda ise istediğim tracert testi ile size verilen prefixin sistemde işleme alınıp route edilip edilmediğine veya nereye kadar geldiğine bakmaktı.

Zaman harcamak istemeyişinizi saygıyla karşılar iyi günler dilerim. :slight_smile:

Turk net tarafından router yada zyxel e dns bilgisi gelmiyor dns ip alamıyorum

Hani dediğiniz ya sorunu bulmak için nokta atışı olsun diye uğraşıyoruz
cümle aralarında kaybolan kimsenin cevap veremedği sorun burda buna cevabınız yoksa dahil olmayın lütfen

Sorun benim tarafımda değil ondan eminim

Merhaba
Gateway’iniz neyse ona ping atıyor musunuz? Neighbor tablosunuki MAC adresini alıp sorgıuladığınız zaman vendorun Cisco çıkması gerekiyor.
İstemiş olduğum CLI çıktısını son 4 haneler anlaşılacak şekilde iletirseniz yardımcı oluruz

merhaba,
gateway adresine ne router dan ne de cihazlardan ping atamıyorum.
gateway adresini mac adres formatına çevirip sorguladığımda dediğiniz gibi cisco çıktı (F8:E5:7E)

route -A inet6 çıktısı da ektedir.

Tamamdır. Şimdi elimizdeki verilere göre gateway MACini OpenWRT bilmiyor çünkü neighbor tablosunda gateway yok.
Söylendiği gibi reboot deneyebilirsiniz. Zaten denemişsinizdir ancak benin istediğim neighbor tablosunda gatewayin görünmesi.
Siz CLI üzerinden ilerleyin. GUI sağlıklı değil pek. Linux sentaksına bakarak neighbor tablosunu kontrol ederseniz. OpenWRTnin kendi sentaksı varsa da hakim değilim ben.
EUI-64 ile çevirim yaparak bulduğunuz Cisco MAC’i OpenWRT’nin MAC tablosunda var mı onu da kontrol edin CLI’dan.
Günün sonunda manuel olarak neighbor entrysi girersiniz en kötü.
Öyle veya böyle sisteminiz de şunlar olmalı ki internette çıkabilin.
Routing table - ::/0 next-hop TurkNet gateway rotası.
Neighbor tablosu - TurkNet gateway adresi ve MAC eşleşmesi.
MAC table - Neighbor table üzerinde görünen MACin doğru PPPoE arayüzünde görünmesi.

neighbor tablosuna elle gateway mac adresini eklemenin yolu bulamadım.
manuel olarak statik gateway bilgisi girdim denedim. yine de olmadı.

benim anlamadığım gatewayin mac adresini gateway göndermesi gerekmiyor mu
pppoe bağlantısını çevirmesinin debug loglarına baktığımda ipv4 te gateway ip dns bilgileri eksiksiz TurkNet tarafından alınıyor. ama ipv6 kısmında sadece gateway bilgisi geliyor dns bilgileri gönderilmiyor.
sistemde rota Routing table - ::/0 next-hop TurkNet gateway rotası görünüyor zaten sistemin kendisinde bir problem göremedim. lokal ip ler bile düzgün bir şekilde cihazlara dağıtılıyor.
ayarlar da bir problem bence zaten çalışıyordu birden gitti.

ya bana iletilen ip ler sorunlu yada kara listede gibi birşey ya da bağlı bulunduğum santral de ayar problemi mevcut. dns kayıtlarını neden alamıyorum peki ip ler geliyor prefix delegation ip leri bile geliyor cihazlara dağlıyor. dns kayıtları gelmiyor

bana atanan ip ye dışarıdan ping dahi atılamıyor.

Neighbor sorgusu sizin taraftan multicast yapıldığı zaman karşı taraftan olması gereken MAC adresli cevabın gelmesini bekliyoruz.
Wireshark açarak neighbor sorgusu gidiyor mu, gidiyorsa cevap gelmiyor mu bakabilirziniz

Router Advertisement harici gelen giden birşey yok.
gateway neighbor olmak istemiyor :smiley:
ama dns bilgisi konusunda yanılmışım dns bilgileri de geliyormuş ama nedense gateway tarafından çıkışa musade yok.
ipv6 ping atmak istediğimde AAAA dns sorgusu ipv4 dns sunucusundan alıyormuş meğer
benlik birşey yok router ne var ne yok talep ediyor karşıdan gelen ra başka birşey yok