Modemde IPv6 Ayarları Nasıl Yapılır?

IPv6 Kurulumu

Başlamadan Önce!

1- Modeminizin IPv6 desteği olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kontrolü modem arayüzünde yapabilirsiniz. Arayüzüne ulaşmak için internet tarayıcınıza 192.198.1.1 yazabilirsiniz. IP sürümü bölümünde IPv4, IPv6, IPv4/IPv6 gibi seçenekler bulunuyorsa IPv6’yı destekliyordur. Eğer böyle bir bilgi yoksa ya da sadece IPv4 seçeneği bulunuyorsa desteklemiyordur. Diğer bir yol ise modeminizin marka ve modelini internette aratmak. Modemin teknik detaylarına bakarak IPv6 desteği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2- Modeminiz Zyxel ya da Asus markaysa aşağıda yer alan detaylı kurulum rehberi aracılığı ile kurulum yapabilirsiniz.

3-Modeminiz Zyxel ya da Asus marka değilse aşağıdaki yönlendirmelere benzer süreçler işleterek kurulum yapabilirsiniz.

Zyxel Modem IPv6 Kurulumu

1-) İlk adımda modemde yüklü olan yazılımın “ Firmware Versiyonu ” teyit edilmeli. An itibarıyla TurkNet’in güncel yazılım versiyonu “ V5.50(ABPM.3)b2_F0 ” şeklindedir.

Versiyonu kontrol etmek için tarayıcınızı açıp 192.198.1.1 adresine gidip modemin arka tarafında yer alan giriş bilgileriyle “ Log In ” olmanız gerekir.

Karşınıza gelen sayfanın “ Sistem Bilgisi ” kısmında gerekli bilgi yer alır.

2-) IPV6 üzerinden internete çıkış testini ise Google’ın sayfasından yapıyoruz.

https://ipv6-test.com/ adresini ziyaret ettiğinizde aşağıdaki uyarıyı veren sayfayı görmeniz gerekir.

3-) Eğer bu sayfada yer alan uyarı dışında farklı bir bilgi yer alıyorsa modem arayüzünden aşağıdaki kontrollerin yapılması gerekiyor;

Menü > Ağ Ayarı > Ev Ağı adımları sonrasında karşımıza gelen sayfada “IPv6 Etkin” seçeneği işaretli değilse, işaretliyoruz.

image

• LAN IPv6 Adresi Atama Kurulumu” seçeneği “Stateless” olarak seçilmeli.
  • LAN IPv6 DNS Atama Kurulumu” seçeneği ise “ RA & DHCPv6 Sunucusundan” olarak seçilmeli.

image

IPv6 Asus DSL-AC51 Modem Ayarları

• Cihaza Firmware Sürümü olarak 9.1.2.3_ipv6_05 yüklenmelidir. Cihazın arayüzünde “Yönetim / Donanım yazılımı yükseltme” menüsünden Firmware güncellemesi yapılır.
  • WAN ayarlarından IPv6 Setting’de DHCP’i kısmı SLAAC olarak seçilmelidir.
  • IPv6 Setting’de MLD Proxy Devre dışı bırakılmalı.

• Temel yapılandırma bölümünde IP sürümü IPv4/IPv6 seçilmelidir.

• IPv6 ekranında ayarlar yapıldıktan sonra cihaz IP aldığında aşağıdaki kısımda IPv6 Ağ ayarları otomatik olarak gelir. Bağlantı Türü Native olmalıdır.

>Keenetic modemlerde IPv6 ayarları nasıl yapılır?

13 Beğeni

Zyxel marka modemde böyle bir seçenek var hangisini seçmen gerekiyor.

Screenshot_20201118-192729~2|635x500

1 Beğeni

v4 v6 dualstack seçilmeli.

1 Beğeni

Asus modem kullanıyorum konudaki ayarları yapmama rağmen https://ipv6-test.com/ bu sayfaya girdiğimde IPv6 Not supported yazıyor bende sorun nerden kaynaklıdır?

başvurdum ama aklımda sorular var :smiley: vae de’de çalışıyormu ?

Erişim tipi farketmeksizin çalışır.

Net bir bilgim yok ne yazıkki.

ne zaman ipler tanımlanmaya başlar yarınsa bu gece yatayım yoksa uyuyamayacağım :frowning:

Aynı sorun bendede oldu dost, ipv6 da ip aldım, ipconfigde de görünüyor ama testler yok diyor.

Bugün olmasada en kısa sürede tanımlanır :slight_smile:

Hocam görsel paylaşabilir misiniz bende ipconfig den kontrol ettim local ipv6 görünüyor

Hocam konuda paylaştığınız ipv6 test linki yanlış https://ipv6test.google.com/ doğru link budur burdan kontrol edince konuda paylaşılan görsele benzer çıkıyor karşıma aşağıya bırakıyorum görseli

Hocam modeminiz ipv6 almış görünüyor https://ipv6test.google.com/ buradan kontrol eder misiniz konudaki link yanlış bu arada modeminizin modeli nedir

1 Beğeni

IPv6 almamışsınız sizde
IPv6’nız yok diyor.

Sitede problem olabilir belki hocam sizin paylaştığınız görselden yola çıkacak olursak almış görünüyorsunuz

VMG3312-B10B modemini kullanan kullanıcıların üst kısımda gösterilenleri yapmamasını öneririm. Modem kapatıp açıldıktan sonra sürekli bir döngüye giriyor. gateway iptal oluyor ipconfig de gözükmüyor.

Hocam sizinle aynı modemi kullanıyorum, IPv6 ayarlarımı, nasıl olmalı anlatabilir misiniz?

Tplink vr1200 modem kullanıyorum destekli gözüküyor ama menüde bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

1 Beğeni

Çözebildinmi sorunu sen ?