Modem Sinyal Sorunu

AX10,C80 gibi routerların wifi mesafesi oldukça yüksektir. Bu aslında çip ve wifi kartıyla ilgilidir, Çevredeki cihazlarda etkiliyor olabilir, birazda şans işidir.

1 Beğeni

Çevrede aslında fazla cihaz yok. Bulunduğum yerde kentsel dönüşüm başladı burada o yüzden sinyal karmaşası fazla yok. TurkNet’de güya Gigafiber getiriyordu, kabloları asacakları çengelleri vs. duvara taktılar hatta bir yere kadar kabloları bile çektiler sonra bırakıp gittiler 8 ay oldu o şekilde kaldı. Altyapı sorgusu da 100 mbps hız gösteriyor mesela VDSL olarak lakin anca SNR’ı 3 e sabitlersem 80 mbps’leri görüyorum. Bölgedeki altyapıyı baya bozdular desem yeridir. Normalde 100’ü alabiliyor olmam lazım ama şu an pek mümkün görünmüyor.

İşte masaüstü bilgisayarımda 2.5Gbps portu var mesela sırf bunu gözeterek aldım. Elimde Airties 5650 vardı, biraz eski bir modem DSL-N16’ya kıyasla ama Wi-Fi performansı ona göre kat kat iyiydi. Bunu da 3 yıl önce mi ne almıştım o zamanlar 300 küsürken şimdi 750 olmuş. Alabileceğim en yeni modem bile bunun muadili gibi geliyor o yüzden. Evet kayıp olmasını anlarım mesela 1Gbps’de 940 kabloluda veya Wi-Fi’da %30’u anlarım ama şu an olan kayıp miktarı çok fazla. Modemde bir sıkıntı olduğu kesin.

Modem WiFi 4 sanırım. Oradan zaten büyük oranda kayıp okuyor. Birde o modemden bende de var çekim gücü çok iyi bir modem değil pek. O da etkiliyor tabi.

1 Beğeni

Evet olabilir ama kullandığım alan çok geniş bir alan değil. net 80m2 bir alan ve tam orta noktada bir 10 metre uzaklaşınca hız vs. çok bariz değişiyor. İlk başlarda böyle değildi. Bir de nedense Apple cihazlar bu modemde çok daha düşük hızlar alıyor mesafe arttıkça.