Modem hat değerlerim snr ayarı öneriniz?

Modemim : Keenetic extra dsl

Hat değerleri sizce nasıl ? Şuanda kopma yaşamıyorum. Snr düşürsem kopma yaşanırmı? Oimde 76.35 Mbps Hız testinde 72, 73 civarı. (Snr 'yi minimum 4’e çekmiştim max 81, 82 mbps’e çıkmıştı hız testinde fakat sanki birazcık whatsapp vb uygulamalarda mesajı gecikmeli iletiyordu ama uzun süre test etmedim kısa süreli 4’e almıştım snr 'yi geri 8 'e almıştım.)

Şu anda değerlerinizde herhangi bir sorun görünmüyor. Stabil bir kullanım için her zaman 10 db üzerinde SNR önermekteyiz. Ancak 8 db de bir sorun yaşamıyorsanız bu şekilde kalabilir. SNR yi (varsayilan) dan aşağıya çekerseniz. Gecikmeler, dalgalanmalar ve kopmalar yaşayabilirsiniz.

1 Beğeni

SNR değerlerinde varsayılan 8 db.

Hat değerlerinizde bir sorun görünmüyor. Zayıflama yeterince düşük. İyi günler de kullanıın.

1 Beğeni

Bende de keenetic modem var. Genelde 4snr’de kullanıyorum. Donma takılma kopma olmuyor. Hatta bugün önizleme sürümünü kurup 3snr’i de denedim. Bir sorun yaşatmadı. Tabi herkeste aynı durum olacak demek değil bu.

Hat zayıflaması kaç ve üzerine gelince sorun var demektir?

SNR değerini 10 db nin altında onermedigimiz gibi hat zayıflama değerlerini de hem up hem down da 10 db nin üzerinde önermiyoruz…

1 Beğeni

Hat zayıflaması hattın modulasyonuna göre değişir. Türkiye’de zayıflam 20 lerin üzerine çıktığında vdsl de onay alamayan aboneleri biliyorum. Mesafe uzak vdsl veremeyiz şeklinde. Zayıflama ne kadar düşük ise o kadar iyi özet olarak.

2 Beğeni

14 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.