Modem Bilgi

Yazılımla modem kolay kolay bozulmaz ayrıca hard reset yaparsa yüklenen herşeyde silinir.
O zaman bozulsada birşeyi ifade etmez.
Yazılımla ancak içeriği silinebilir birşeyi bozarsınız. Yada cihaz üzerinden yönetimsel şekilde modifikasyon yapılabilen donanımları bozarsınız.
Yani açıklamam gerekirse örneğin bilgisayarda voltaj akışlarını değiştirerek bozarsınız.
Ama modemde bunlar sabit olduğundan yada fana ihtiyaç duymadığından birşey olmaz.

Modemde yazılımlarla oynarsam ki uyarıyı okumadıysan garantiren çıkma olasılığına göze almış olursun.

Öyle bir şey olamaz. Yani demek istediği şu harici bir yazılım yükleme diyor sana. tp linkin paylaştığını yükle başkasını değil yani bunu demek ister. Aksini yazsada o zaman tp link kusurlu model satarsa hepsini geri almak zorunda kalır.

Peki sizde de WiFi sorunu var mıydı?

Midenin log kayıtlarına bakın bu ünlem işareti wifi kaynaklı mi yoksa anlık PPP kesintisi mi? Kesinti olduğunda hemen modem arayüzünden günlük kaydına bakın DSL mi down olmuş yoksa PPP mi düşmüş. Modemin wifisinde sorun olacağını sanmıyorum.

Bende wifi sorunu hiç olmadı. Ayarlarını düzgün yaptım ve modemin işlemcisiniz zorlamayacak şekilde yapılandırdığım için 1 sene olmuştur hiç sorun yaşamadım.

TP-Link bir ara sitesinde bazı modellerde OpenWRT’ye link veriyordu. Halen devam ediyor mu?

modemi hepsiburada dan almıştık yorumlara bakıyım dedim belki bilgi filan veren olmuştur diye bakın adam bile sonda ne yazmış

modem arayüzlerimiz nerdeyse aynı bana verebileceğin iyi bi ayar yok mu her şeyi nasıl ayarladın yani?

Openwrt nin kendisinden de indirilebilir aslında tp linkin sitesine bakmaya gerek yok bence.
Eğer openwrt yada ddwrt de modelin yazılımı varsa denemekte fayda var.Keza önümüzdeki hafta uğraşıcam yazılımının kodlamasını değiştirmek için. Salı gününe kadar her yarım saatte bir kontrol etmem gereken bazı verilerim var. Bitiminde bakıcam.

Benim mesela 5 g full oto ayarlı. Nedeni ise kardeşimin cihazında bir sorun var son ayara aldığımda bazen görmüyor bazen de bağlanmıyor ama babamın kullandığı cihazda sorun olmuyor. Ondan dolayı 5 g yi otoda bıraktım.
Ayarları atıyorum bakarsın
2.4 Ghz
5 Ghz

short gı ve ap izolasyon ev gibi bi ortamda gereksiz diye biliyorum birde beacon interval filan neden hepsi sonda iyi mi bu çok araştırmıştım apple ın testlerini okumuştum beacon interval için en iyi rakam 650 gözüküyodu

Ben çok çeşitli şekilde denedim en stabil bağlantı bu şekilde oldu bende.
Ben her ayarı 1 gün test ettim hiç hata vermedi.
Ben mesela modemi hiç kapatmadım şimdiye kadar belki haftada 1 defa yeniden başlattığım oldu.
Aslında modemi kapayıp açmak gereksiz ama işte bağlantıyı sağlayan cihaz kötüyse sorun oluyor yani çoğunlukla mesela modemde suç bulunur ama arızanın en başta sebebi santral yada saha dolabındaki cihazdır.
Paket hatalarının sebebi de cihazdır en başta modem değildir yazılım değildir. Bundan kastım şu
misal 300-500 paket normaldir günde ama 1k yı geçiyorsa bunu en baştan cihazdan sonra modemden bekliceksin.
Altyapı ile hiç alakası yok onu da söyleyeyim.
Ama şu var ki Tp link modemlerde yazılım sorunu var tabiki çünkü root erişimi bile tam yetkili değil.

1 Beğeni

tp link maile cevap verdi kanalı 1-6-11-13 çekin bant genişliğni 40mhz yapın filan dedi

1 Beğeni

20
20 mhz de böyle
40
40 mhz de böyle…
hangisini kullanmalıyım bilgi verir misiniz?

Her iki grafik için 4 numaralı kanal veya 9 numaralı kanal daha temiz gibi duruyor

13 temiz değil mi boş diye 13 geçmiştim peki 20mhz mi 40mhz mi?

birde şu CWMP nedir kimse bilmiyo mu?

TR-069 protokolüymüş. Bu protokol modeminize uzaktan erişim yapılmasına imkan sağlıyor.

Radyo dalga boyları arttıkça performans artar, kalite düşer yani daha yüksek hızlar alınabilir fakat mesafe düşebilir. 20Mhz uzun menzil, 40Mhz kısa menzil.

1 Beğeni