Kopma ve Hız Düşüklüğü

Merhaba, yaklaşık 3 yıldır turk.net kullanıcısıyım. İlk günden beri bağlantım sık sık kopmakta ve modem resetlendikten sonraki ilk 5 dakika hızım 29 mbitlerde seyrederken sonrasında 3 mbitlere kadar düşüyor.

Kopma sorununu bir şekilde modem ayarlarından SNR margin’i 16’lara çekerek kurtarmaya çalışıyorum ancak bu da tabi hıza yansıyor ve kopma sorununu da engellemiyor.

Apartmanın 150 metre uzağında Beyoğlu Türk Telekom santrali var.

Her şikayet kaydımda ekipler gelip kontrol ediyor sorun kullanıcıda diyip gidiyorlar. 4 senelik binada oturuyorum.

Bu sorunun bir çözümü var mıdır yoksa mevcut hıza şükredip susmak mı lazım?
Eş zamanlı bir destek kaydı da oluşturdum; Destek no: 33787724

Merhaba, hat değerlerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Tam cevabı yazarken tekrar bağlantı koptu =)
iki ekran paylaşıyorum umarım işe yarar.

Snr değeri 13 iyi bir rakam kopma sebebi farklı olabilir. Ankastreden ölçüm yapma şansınız var mı ? Birde altyapı sorgu sitelerinde kaç çıkıyor ?

snr değerinin 13 çıkmasının sebebi bağlantının 7 dakika önce kopup yeniden sağlanmış olması. aslında 10 dakika sonra tamamen dağılıyo snr değeri. isterseniz bir 10 dakika sonra tekrar paylaşıyım daha reel değerleri görmüş oluruz?

ankastre ölçümü için apartman girişindeki kutuya modemi mi bağlamam lazım?
bir de alt yapı sorgu sitesi bilmediğim için yardımcı olamadım, nereyi kullanabilirim?

teşekkürler.

Bir de ben margin koydum dediğim gibi modem ayarlarından. bu da 13lerde tutuyor snr’ı sanırım. bu snr’da bile bağlantım kopuyor o yüzden daha az kopması adına 16’lara çekiyorum gün içerisinde iş yaparken.

Hakan Bey,

snr sınırını disabled edip tekrar iletiyorum hat değerlerini. şu anki durumda 3 dakika bile bağlantının sabit kalması mucize. sürekli bir kopma olmakta onun dışında speedtest’de değerler 33mbps ve upload da 5mbps görünüyor.

Kopma yaşatacak birşey göremedim arada splitter varsa çıkarabilirsiniz. Ankastrede telekom regletine rj11 kablosu çakıp modeme takmanız gerekiyor ama snr değeriniz 13 de iken kopmaması gerekiyor. @Selcukssn birde siz bakabilirmisiniz ?

Pek bir sorun yok gibi ama hem download hem upload SNR Margin değerleri sınırda. Tesisatını yeniletse biraz düzelir sanki.

Ankastreden modeme gelen kablolarda ek falan vardır o yüzden stabil değildir. Direk ankastreye gidip ölçüm yaparsa hem snr hem de maks hızının yükseleceğini görebilir.

1 Beğeni

şimdi tekrar koptu bağlantı.
bina 4 senelik ve tomtom gardens adlı genel tesisat malzemelerinin bir hayli kaliteli seçildiği ve kullanıldığı bir blokta oturuyorum.
bu belirttiğiniz ankastre ölçümünü hemen yanımdaki türk telekomdaki personelden rica etsem yardımcı olurlar mı?

8,5 lara kadar indi sanırım SNR

Ankastre ölçümünü eğer telekom personelinden rica ederseniz yapma ihtimali var evet. Hem işten anlayan birisi yapmış olur sorun çıkmadan halledebilirsiniz. Eğer ankastre ölçümünü yapabilirseniz ve değerler olması gerektiği gibi çıkarsa iç tesisatı değiştirin. Ya da ek varsa lehimleyin ya da yak konnektörle bağlayın. Splitter varsa çıkarın.

Ne kadar kaliteli olursa olsun bakır altyapı kullanıyorsunuz. Belli zaafiyetleri var ne yazık ki. :frowning:

Tamamdır çok teşekkür ederim. Splitter olmadığı için direkt ankastre ve tesisat kontrolüne odaklanıcam.
En azından çokça konuşulan ve anlamadığım VAE YAPA açık port gibi konularla ilgili bir sıkıntımız yok sanırım =)

Yok ya, alakası yok. Tesisat kaynaklı bir sorun var sanırsam.

peki bir sorum daha var kusura bakmazsanız.
başka siteden kontrol ettiğimde VDS2 üzerinden 85mbite kadar hız alabileceğimi gösteriyor ancak turk.net’ten aldığım hız 35mbit. Bunla ilgili alınabilecek bir aksiyon var mı sizce? yoksa buradaki hız bu kadar mı destekliyor turk.net tarafında benim için?

Siteler size tahmini hız verir. Bu TurkNet için de öyle. Yapılabilecek şey yine tesisat değiştirmekten başka bir şey değil.

sorumu aslında eksik sordum. turk.net tarafında 75mbit’e kadar destek verebiliyor alt yapı olarak görülüyor siteden kontrol ettiğimde. ama bana verilen paket 35mbite kadar. bunu yükseltmenin bir yolu olur mu? yükseltilirse alt yapı desteklemediği için sıkıntı yaşanır mı bağlantının tamamen kopması vs gibi? ya da bana 75mbite kadar paketinin verilmemesinin bir sebebi var mıdır?

75Mbps’e kadar paketi ve kısaca tüm 35mbps üstü paketler Özgür İletişim Ekstra paketi ile veriliyor. 10 lira fazladan ücreti var ama bu değerler ile şu anda anca 35mbps’i alabilirsiniz onu da sorunsuz alamıyorsunuz zaten şu anda.